אנג'לינה ג'ולי תרצה על פשעי מלחמה נגד נשים

תלמידי תואר שני בלונדון בפקולטה למדעי החברה יוכלו בקרוב להירשם לשיעור בו אנג'לינה ג'ולי היא המרצה. השחקנית עתידה להצטרף בשנה הבאה לצוות המרצים של בית הספר לכלכלה של לונדון, אוניברסיטה בריטית ציבורית ותיקה ונחשבת. כמרצה אורחת במרכז לנשים, שלום וביטחון של האוניברסיטה – אותו הקימה יחד עם שר החוץ הבריטי לשעבר וויליאם הייג, היא תעביר בשנה הבאה קורס בנושא פשעי מלחמה נגד נשים.

אנג'לינה ג'ולי מוותרת על משבצת האישה היפה

אם רק היינו מקשיבים למה שיש לה לומר, היינו מגלים אישה אינטיליגנטית ורהוטה שלא מפחדת מהאזורים הלא נוחים של החברה

לכתבה המלאה

"זה חיוני שנרחיב את הדיון על כיצד אפשר לקדם זכויות נשים וכיצד לשים סוף לחמיקה מעונש על פשעים שפוגעים בנשים ללא פרופורציות, כמו אלימות מינית בזמן קונפליקטים", אמרה ג'ולי בהצהרה על תפקידה החדש. "אני מצפה ללמד וללמוד מהתלמידים, וגם לשתף אותם בחוויות שלי מהעבודה לצד ממשלות ולצד האו"ם".

בדבריה, ג'ולי מתייחסת לתפקידה כשגרירה מיוחדת של נציבות האו"ם לפליטים, אך מסעותיה ברחבי העולם ובפרט ובמדינות עולם שלישי, לביקור ולסיוע, נמשכים כבר לאורך שנים רבות. ב-2012 יצא סרטה הראשון של ג'ולי כבמאית – הדוקומנטרי "בארץ של דם ודבש" שגולל את סיפור המלחמה בבוסניה בשנים 1992-5, במהלכה נאנסו בין 20,000 ל-60,000 נשים. נראה שגם הסרט הזה ייכלל בתוכנית הלימודים החדשה.

מעתה קראו לה פרופסור ג'ולי. צילום: Shutterstock

לפי נתוני האו"ם, מאות אלפי נשים נאנסו במלחמות העולם בעשורים האחרונים. 100-250 אלף נשים נאנסו ברואנדה ב-1994 בזמן רצח העם במדינה, 200 אלף בקונגו מאז 1998 ועוד עשרות אלפים בסיירה לאון, יוגוסלביה לשעבר וליבריה. זוהי תופעה קשה ואכזרית שנפוצה בעולם והאו"ם נדרש לטפל בה, ובעזרתה של דוברת כמו ג'ולי יש לקוות שיותר ויותר כוחות ירתמו לכדי כך.

בזמן שהצהובונים ממשיכים להתעסק במשקלה של השחקנית ובמשפחה הייחודית שאספה סביבה, ג'ולי ממשיכה לפעול בניגוד לכל דפוסי הסלבריטאים המוכרים לנו ולמקד את מירב מאמציה בבעיות עולמיות ובמדינות נחלשות. בין אם היא מציעה את עזרתה לנשים, לילדים או לכל נזקק אחר, ובין אם היא נוקטת צעדים חסרי פשרות בנוגע לבריאותה כדוגמה לנשים בכל העולם, ג'ולי לא מפסיקה לעורר השראה. אם לא מסתנוורים מאור הזרקורים שאופף אותה אפשר ללמוד כל כך הרבה מהאישה הזו – וללא ספק, זה שווה את המאמץ.