כוכבת הרשת הגדולה ביותר בפקיסטן נרצחה על ידי אחיה

מקרה רצח מזעזע של אישה בפקיסטן: קנדל באלוץ', אחת מכוכבות המדיה חברתית המפורסמות ביותר במדינה נרצחה בחניקה על ידי אחיה על רקע מה שהמשטרה נוהגת לכנות "כבוד המשפחה".

באלוץ', בת 25, דוגמנית, זמרת ואושיית רשת עם למעלה מ-700,000 עוקבים בפייסבוק, 49,000 בטוויטר ו-49,000 באינסטגרם הייתה ידועה בתמונות הפרובוקטיביות שנהגה לפרסם בעמודים שלה ברשתות החברתיות. בחודשים האחרונים אף נהגה להשמיע את דעותיה הפוליטיות יותר ויותר ולדבר בקול רם ובוטח על זכויות נשים. בחודש שעבר היא עלתה לכותרות לאחר שפרסמה תמונה שלה עם המופתי עבדול קאבי, אחד מהמנהיגים הדתיים הנחשבים במדינה, לצד פוסט בו התלוצצה על שתייה ועישון במהלך צום הרמדאן. בעקבות התמונה הזו הושעה קאבי מוועידה דתית שמסיימת את חודש הרמדאן, מה שעורר זעם ציבורי רחב ובאלוץ' הפכה למושא איום ברצח.

באלוץ' הייתה דמות שנויה במחלוקת בפקיסטן. בניגוד לכוכבות פקיסטניות קונבנציונליות יותר – שמצאו תהילה בגילום דמויות של נערות ענוות במצוקה בטלוויזיה ובקולנוע – הסרטונים של באלוץ'  לא היו לגמרי מהוקצעים, האנגלית שלה לא הייתה מושלמת, היא לא הייתה חטובה כנדרש מדוגמנית והייתה לה ביקורת עצמית גדולה מאוד. היא הרבתה להצטלם בפוזות מפתות על ספה/מיטה ובעוד שהצילומים שלה נחשבים לסטנדרטיים במרבית מדינות העולם, בפקיסטן היא עוררה ויכוחים רבים בין השמרנים לליברליים יותר במדינתה. היא כונתה בפי רבים "קים קארדשיאן של פקיסטן" והייתה ידועה בהתנגדותה הנחרצת לערכים הפטריארכאליים עליהם מושתת החברה הפקיסטנית. באחד הפוסטים האחרונים שלה בפייסבוק כתבה:

"לפחות בתקשורת הבינלאומית יכולים לראות למה אני מכוונת באמת, איך אני מנסה לשנות את הלך הרוח הדתי-טיפוסי של אנשים שמתקשים לצאת מאמונות שווא ומהמנהגים הפרימיטיביים שלהם.

תודה גדולה למאמינים ולתומכים בי שמבינים את המסר שאני מנסה להעביר דרך הפוסטים וקטעי הווידאו הנועזים שלי. הגיע הזמן להביא את השינוי, כי העולם כולו משתנה. בואו נפתח את הראש שלנו ונחיה בהווה".  

הפוסט הוסר מהפייסבוק ומאוחר יותר אף נחסם העמוד שלה.

בראיון שנערך איתה והתפרסם בראשית השבוע שעבר באתר לייף סטייל פקיסטני, סיפרה באלוץ' שמשפחתה הכריחה אותה להינשא לגבר מבוגר ממנה בהרבה שנים וחסר השכלה בהיותה בת 17 בלבד. "העינויים שהוא העביר אותי… אתם לא יכולים אפילו לדמיין, "היא אמרה, והוסיפה כי שהוא ניסה לזרוק עליה חומצה.

"כנשים עלינו לעמוד על שלנו. כנשים עלינו לתמוך זו בזו", כתבה באלוץ' בפייסבוק יומיים לפני שנרצחה. "אני מאמינה שאני פמיניסטית מודרנית."

בבוקר יום מותה פרסמה באלוץ' תמונה של עצמה בוהה בעקשנות במצלמה לצד הכיתוב "אני עוד אחזור בגדול" והוסיפה שהוא רוצה  להעניק השראה לנשים שמקבלות יחס גרוע מהחברה כולה.

הרצח האכזרי בוצע בעיר מולטאן במחוז פנג'אב ביום שישי על ידי האח כנקמה "על התמונות האלה שהיא מפרסמת באינטרנט". באלוץ', ששמה האמיתי הוא פאיזה עזים, נרצחה במהלך ויכוח עם האח שברח וטרם נתפס על ידי הרשויות. מי שדיווח על מותה למשטרה היה אביה, מוחמד עזים, אולם הגופה לא נמצאה עד אתמול (שבת) בבוקר. שני ההורים נלקחו לחקירה.

לפי נתוני רויטרס, בכל שנה, יותר מ-500 אנשים נרצחים בפקיסטן על רקע "כבוד המשפחה", כמעט כולן נשים. על פי דו"ח הפערים המגדריים של הפורום הכלכלי העולמי לשנת 2015, פקיסטן היא המדינה השנייה הפטריארכאלית ביותר מתוך 145 מדינות ברשימה, מקדימה אותה רק תימן שתופסת את המקום הראשון.

אור סופרטרור מגדריפקסיטןרצח נשיםרצח על כבוד המשפחה