אפגניסטן: בת 6 נמכרה לבן 55 כאישה בתמורה לעז

קשה להאמין שבמאה ה-21 ילדות צעירות עדיין נמסרות לידי גברים המבוגרים מהן בעשרות שנים ומתחתנות איתם בטרם הגיעו לגיל 16. לצערנו, תזכורות קשות לתופעה המחרידה הזו עולות וצפות כל כמה זמן, ומזכירות לנו שכן, גם ב-2016 נישואי ילדות קורים ומחריבים את חייהן של המוני ילדות. וזוהי האחרונה שבהן: בימים האחרונים רץ ברשת סרטון המציג משפחה מוסרת את בתם בת ה-6 לגבר בן 55, פי תשע ממנה, בתמורה לעז.

 

בת 8 לא מקיימת יחסי מין, היא נאנסת

סיקורו של סיפור אונסה ומותה של בת 8 מתימן חשף עד כמה מעוותת התפיסה שלנו כשזה מגיע לזכויות נשים וילדות בעולם

לטור המלא של אור סופר

לילדה קוראים גריבגול, ולטענת דיווחים סביב הסרטון היא נמסרה למולה (איש דת איסלמי) של אובה – כפר סמוך לעיר השניה בגודלה באפגניסטן, הראט. בסרטון רואים את אבי הילדה נאבק כדי למכור אותה למולה, ששמו סעיד עבדולכרים, בתמורה לעז, שק אורז, סוכר וכמה ליטרים של שמן לבישול.

בחלק השני של הסרטון רואים את הילדה ממררת בבכי ומוקפת בנשים – במה שמסתבר שהוא ביתו של קרוב משפחה של בעלה הטרי, אחרי החתונה. בתחילה המארחות חשבו שזוהי בתו של המולה, אך כשראו שהוא מנסה להפשיט אותה הן שאלו אותו למעשיו, ובתשובה הוא הודה בפתיחות כי היא אשתו.

הנשים שהצילו את גריבגול בבית של קרוב משפחתו של בעלה. צילום מסך מהסרטון

הסרטון הגיע לידי הרשויות בפרבר גור, שם הם מתגוררים, ובמהרה הגיע גם לידי המשטרה המקומית שעצרה את המנהיג הדתי בעקבות החתונה הלא חוקית (שכן הגיל המותר לנישואין במדינה הוא 16 ומעלה). עדי ראייה טוענים שגם האב נעצר בידי המשטרה, אשר הותקף בידי הנשים המקומיות והגן על עצמו בטענות שהם סובלים מעוני קשה וזה 'פה אחד פחות להאכיל', וכמו כן ש'המולה לא יישכב עם בתו עד שיימלאו לה 18'. לפי דיווחים, בדיקה בבית חולים מקומי העלתה כי אכן לא נעשה מגע מיני כלשהו בין השניים.

הדיווחים מרגיעים כעת כי גריבגול חיה במקלט לנשים עם אמה. הרשויות המקומיות צוטטו בהבטחתן שיעשו כל שביכולתן כדי שזכויותיו ההוריות של האב יישללו ושהילדה תוכל להתגרש. "היא היתה נשואה למולה רק במובן הדתי, מה שהופך את הדברים למורכבים יותר – שופט לא יכול לצוות על גירושים במקרה כזה, רק אימאם נוסף יכול לעשות זאת".

הילדה נמסרת לידי איש הדת. צילום מסך מהסרטון

גירושין הם עדיין טאבו מאוד גדול באפגניסטן לדברי פואד אחמדי, אחד המקומיים שעזר להוציא את הסיפור הזה לאור. "ברמה החוקית, לאף אחד אסור להתחתן עם ילדות מתחת לגיל המותר", הוא אומר, "אבל אנשי דת כמו המולה זוכים לכבוד רב, ולא תמיד מעומתים עם ההשלכות".

בתחילת 2014 פורסם דו"ח של ארגון זכויות האדם הבינלאומי שהתבסס על נתונים של קרן האו"ם לאוכלוסין, ולפיו עד 2024 צפויות להינשא 140 מיליון ילדות לפני גיל 18. זאת בניגוד לחוקים הקיימים ברוב המדינות בנוגע לגיל המינימלי בו מותר להינשא, וכתוצאה מנורמות חברתיות שאפילו במדינות מפותחות מאפשרות לתופעה הזו לקבל עדיין לגיטימציה. לפי האו"ם, באפגניסטן 46.4% מהנישואין במדינה מערבים קטינות מתחת לגיל 18, ויתכן שהמספר הזה אף גדול יותר – שכן יש אזורים בהם הנישואין מקבלים תוקף דתי בלבד. אנו שמחים שלפחות הסיפור הזה הגיע לידיים הנכונות ולפחות בינתיים הסתיים בשלום.