וינונה ריידר: נמאס לי שמביישים נשים על היותן רגישות

וינונה ריידר עולה שוב לכותרות בימים אלו עם כיכובה בסדרה החדשה "Stranger Things" הזוכה לשבחים רבים. אחרי שנעלמה מהעין הציבורית והקולנועית למשך מעל לעשור (למעט הופעתה המחודשת ב"ברבור שחור" ואפיזודה מצערת אחת בתחילת העשור הקודם בה נתפסה גונבת מחנות על חם ועמדה על כך למשפט), ריידר מנצלת את ההזדמנות כדי לשוב ולהשמיע את קולה. בראיון עימה שהתפרסם בתחילת השבוע היא מנצלת את הבמה כדי להתייחס לבעיה שמטרידה אותה במיוחד: השיימינג שנשים רבות עוברות בגלל היותן רגישות.

"כל כך נמאס לי מאנשים שמביישים נשים על היותן רגישות ופגיעות. זה כל כך מוזר לי", ריידר פותחת ואומרת. למרות שמדובר בתופעה חברתית כוללת, היא מתייחסת ספציפית לתקשורת ולנטייה שלה להתייחס אל נשים בפתולוגיזציה, להטיל בקלות ספק בבריאותן הנפשית ובנורמטיביות הרגשית שלהן.

"הלוואי שיכולתי שלא לדעת זאת, אבל יש תפישה שלי כסופר-רגישה ושברירית. ואני באמת סופר רגישה, ואני לא חושבת שזה דבר רע", היא מודה. "כדי לעשות את מה שאני עושה, אני חייבת להישאר פתוחה". היא אומרת שלעיתים קרובות המילה "רגישה" מקבלת משמעות שלילית, כמילה יפה ומכובסת לתיאור חולשה או טירוף.

ריידר עצמה סבלה מיחס כזה לא פעם, כמי שבשנות ה-90 חשפה את המאבק שלה בדיכאון בשיא הצלחתה ההוליוודית. "אני לא מתחרטת שנפתחתי בנוגע למה שעברתי עם הדיכאון", היא אומרת בראיון האחרון. "וכן זה נשמע קלישאתי, אבל אני לא מתחרטת כי בזכות זה הרבה נשים באו אליי ואמרו, 'היתה לזה כל כך הרבה משמעות עבורי'. זה כל כך משמעותי כשאתה מבין שמישהו עבר זמנים ממש קשים והתבייש וניסה להחביא את כל הדבר הזה".

בסדרה החדשה "Stranger Things" ריידר מגלמת את דמותה של ג'ויס ביירס, אם חרדתית וחסרת מנוח שבנה נעלם באופן מיסתורי. "יש שורה בתוכנית שמישהו אומר על הדמות שלי, 'היו לה בעיות חרדה בעבר'. הרבה אנשים פרשו את זה כ'אה, אתם יודעים, היא משוגעת'. ואני חושבת, 'אוקיי, רגע אחד, היא נאבקת. שני ילדים, אבא עצלן, קורעת את התחת בעבודה. מי לא היתה מתמלאת חרדה?".

"אפילו המילה הזו, 'חרדה', היא מילה רעה. זה מה שניסיתי לעשות בסרט 'נערה בהפרעה', וזו הסיבה שהייתי כל כך מושקעת בספר ההוא ולמה היה לי כל כך חשוב שהסרט הזה ייצא. כל הנקודה שלי היתה שזה קורה כמעט לכל בחורה". אולם ב-1999 (כש"נערה בהפרעה" יצא), מאמציה לשנות את התפישה החברתית של בעיות נפשיות ולעורר דיון על הסטיגמות שסביבן רק  חיזקו את אותה סטיגמה כלפי ריידר עצמה. האם כמעט שני עשורים מאוחר יותר, ב-2016, החברה בשלה יותר לקבל את המסר החשוב שהיא מנסה להעביר?

ריידר לצד אנג'לינה ג'ולי בסרט "נערה בהפרעה"

התפקיד הנוכחי שלה גרם לתקשורת להתעסק גם במצבה המשפחתי. "שואלים אותי הרבה, 'אין לך ילדים, אז איך את יודעת איך להתנהג כאמא?'. אני יודעת ששום דבר לא משתווה לכך ושלא היתה לי חוויה כזו, אבל כשהאחיינית שלי נולדה, הרגשתי שהייתי מוכנה לקפוץ מול מכונית ולמות בשביל האדם הקטן שאפילו עוד לא הכרתי". היא חוזרת לדמות שלה ב"Stranger Things" ואומרת, "למעשה הרגשתי חמלה אדירה כלפיה. אני מרגישה שהיא אחד מהאנשים האלו שהיו להם חלומות, אבל יש לה ילדים, וזה גרם לי לחשוב על כל הנשים שאני מכירה שיש להן ילדים, שכשהן מדברות על כל דבר שלילי בחיים שלהן כאמהות הן תמיד אומרות, 'אבל אני אוהבת את הילדים שלי, לא הייתי מחליפה אותם בעבור שום דבר בעולם'. כאילו שהן מרגישות אשמה על אפילו לרמוז שהן רוצות משהו מעבר לילדים! זה דבר מוזר".