טורקיה הופכת את גיל ההסכמה ל-12

בית המשפט החוקתי בטורקיה מעורר זעם ברחבי העולם אחרי שביטלה חוק לפיו כל אקט מיני בין הגילאים 12 ו-15 נחשב לתקיפה מינית. המשמעות של הביטול הזה, שייכנס לתוקף בינואר הקרוב, היא שגיל ההסכמה בטורקיה יהיה גיל 12.

השופטים בבית המשפט הגבוה ביותר במדינה הצביעו על ביטול התנאי על חודו של קול, בתגובה לפנייה מבית משפט מחוזי שששלח חוות דעת לפיה החוק הקיים לא מבחין בין קבוצות גילאים שונות במקרי ניצול מיני של ילדים. אותה תלונה הצביעה על כך שהחוק הקיים במדינה לא מתחשב במושג ה"הסכמה", וטענה שבמקרים של גילאי 12-15 הקורבנות כבר מסוגלים להבין את המשמעות של אקט מיני.

עוד באון לייף:

שרת החוץ השוודית מרגוט ולסטרם, שבישראל מוכרת בעיקר בגלל יחסה המאשים והמחמיר כלפי ממשלתנו והחלטותיה בגל הטרור האחרון, תוקפת כעת גם את טורקיה על הידיעה המטרידה שמגיעה במחוזותיה. "ההחלטה הטורקית להתיר יחסי מין עם ילדים מתחת לגיל 15 חייבת לחזור בה. ילדים צריכים יותר הגנה, לא פחות, נגד אלימות מינית וניצול". גם בווינה נוצרה סערה כשאתר חדשות מקומי פרסם ידיעה עם הכותרת: "טורקיה התירה בחוק יחסי מין עם ילדים". והמחאה מגיעה גם מבית. פרופסור בהר גוקלר מהעמותה למניעת ניצול והזנחת ילדים אמר בראיון לתקשורת המקומית כי "לחפש את הסכמתו של ילד במקרים של ניצול מיני זה פשוט לא בא בחשבון. וכל מי שמתחת לגיל 18 נחשב ל'ילד' לפי החוק הבינלאומי".

ילדים צריכים יותר הגנה, לא פחות, מפני אלימות וניצול מיני. צילום: Shutterstock

אולם השרים הטורקים התעקשו שהמבקרים את החלטתם מתבססים על מידע שגוי ומפיצים שקרים שהורסים את שמה הטוב של המדינה. סגן ראש הממשלה ממט סימסק ענה לדבריה של השרה השוודית בטוויטר: "זה ברור שאת מוטעית. אין דבר טיפשי כזה בטורקיה. בבקשה בדקי את העובדות שלך". שר החוץ הטורקי התייחס גם הוא לדברי מקבילתו השוודית: "זה סקנדל מצד שרת חוץ לפרסם דבר כזה בהתבסס על חדשות שקריות או על ספקולציות. שרת חוץ לא צריכה להפיץ שקרים ולא לאמץ גישה מאשימה כלפי טורקיה. היא יכולה להביע ביקורת, אבל זהו שקר".

כדי להבהיר את המצב, בית המשפט החוקתי פרסם הודעה לעיתונות שקבעה: "מעשי ניצול מיני כנגד ילדים לא יעברו דה-קרימינליזציה ולא יעברו ללא ענישה, והגוף המחוקק יקבל הזדמנות ליצור רגולציה חדשה בתוך הטווח שבשטח". עם זאת, ההודעה לא ציינה אם ההחלטה על ביטול החוק תעלה שוב לדיון, או אם יחסי צין עם ילדים בגילאי 12-15 ייחשב ללא חוקי בכל המקרים. במקום, בית המשפט ציין שהחוק הקיים יעמוד על כנו עד ינואר, ואז אולי יוחלף בחקיקה מחודשת.

"הנקודה החשובה ביותר היא שאלא אם כן התנאים הללו יקבלו יחס בדחיפות, פדופילים ותוקפים מיניים כנגד ילדים יתחילו להסתובב חופשי – כי אין חקיקה חדשה", אמרה פרופסור אייסון ברנסל, מזכירת העמותה למניעת ניצול והזנחה של ילדים. היא הוסיפה שאם לא תיווצר חקיקה חדשה עד ינואר, התוקפים מינית שמנצלים ילדים יזכו ליחס זהה לזה שזוכים לו תוקפים מינית שמנצלים מבוגרים. בשלב זה, האקטיביסטים במדינה שמנסים למנוע את החוק שוקלים לפנות לבית המשפט האירופאי לזכויות אדם.

"ההחלטה הזו תוביל לנישואים לא רצויים", אומרת ראש הפדרציה הטורקית למען נשים, קנאן גולו. "אנשים יוכלו לחטוף ולאנוס ילדות, להתחתן איתן בגיל צעיר ולמנוע מהן ללכת לבית הספר". היא הצביעה על העובדה המצערת שבטורקיה כבר גם כך יש בעיה קריטית של נישואי ילדות, תופעה שהשינוי בחקיקה עלול לעודד ולהגדיל את מימדיה.

למי החוק הזה מועיל, אם לא לתוקפים מינית? צילום: Shutterstock

כן, קשה להטיל ספק בכך שמדובר בהחלטה מחרידה. אולם בכל זאת, ובזהירות רבה, אפשר להצביע על בעייתיות בחוק שמכניס ילדים בני 4 וילדים בני 14 לאותה קטגוריה, אפילו כשמדובר בתקיפות מיניות, ובמיוחד כשההתעוררות המינית הראשונית מתחילה אצל רבים איפשהו שם בתחילת שנות העשרה.

אבל – והאבל הזה הוא גדול, אולי המשמעותי ביותר בסיפור הזה – למי יועיל שינוי בחקיקה הזו, אם לא לפושעי מין? על חשבון מי הוא מגיע, אם לא על חשבון קורבנות קטינים? כפי שהיטיבה לומר שרת החוץ השוודית: ילדים לא צריכים פחות הגנה מפני אלימות מינים, הם צריכים רק יותר ממנה. עצוב שבמקום להפעיל את כוחותיה כדי למגר את התופעות שגורמות לשימוש בחוק הזה לעיתים תכופות בבתי המשפט, המדינה מעדיפה לתקן חוקים כדי לבוא לקראת הפושעים, ולא להגנת הקורבנות.