גרמניה מתמודדת עם דילמה נוספת מול הפליטים: נישואי ילדות

כבר דובר רבות ועוד ידובר על אינספור ההשלכות הבעייתיות והמדאיגות שההגירה ההמונית של פליטים מסוריה וממדינות ערב לאירופה גוררת אחריה. כעת מתגלה נתון מטריד נוסף שחושף דילמה נוספת הניצבת בפני מדינות האיחוד: ממשלת גרמניה חשפה בסוף שבוע כי בגבולותיה ישנן 1,475 קטינות נשואות (וגם קטינים, אך כמובן הרוב הן בנות), ומתוכן כרבע מתחת לגיל 14. לדברי הגורמים הרשמיים זהו מספר הנישואין הרשומים בלבד, ולפי חששותיהם הנתונים בשטח הם אף גבוהים ומדאיגים יותר.

ילדה בת 8 לא מקיימת יחסי מין, היא נאנסת

עד כמה מעוותת התפיסה שלנו כשזה מגיע לזכויות של נשים וילדות בעולם? הסיקור התקשורתי של הפרשה המזעזעת חשף

לטור המלא של אור סופר

לפי הנתונים שנאספו במהלך חודש יולי האחרון, 1,475 הקטינות נרשמו כנשואות במשרדי ההגירה. זאת למרות שהחוק בגרמניה מתיר נישואין החל מגיל 18, עם אפשרות להיתר מיוחד לגילאי 16 ומעלה במידה וההורים מאשרים זאת. אולם 994 מהקטינים והקטינות הנשואים בתחומי גרמניה כעת הם בנות ובני 16 ומעלה, 120 בגילאי 14-15 ו-361 מתחת לגיל 14, כשהצעירות שבהן יכולות להיות בנות 11 ואף פחות.

מרבית הקטינות הנשואות הגיעו לתחומי המדינה ממדינות המזרח התיכון ומדינות ערב: 664 מתוכן הגיעו מסוריה, 157 מאפגניסטן ו-100 מעיראק. אולם, גם בקרב המהגרות הפנים-אירופאיות נמצאו נערות נשואות, ביניהן 65 מבולגריה, 41 מפולין, 33 מרומניה ו-32 מיוון. מבין ה-1,475 הנשואים מתחת לגיל המותר, 1,152 הן נשים צעירות וילדות. רק ל-26 מהן יש אישור שהייה קבוע במדינה, ול-516 יש אישור שהייה זמני.

מימדי התופעה אמנם נחשפים במלוא גודלם רק עתה, אך הבעיה הזו החלה לעורר הדים כבר לפני כמה חודשים גרמניה. בחודש יוני, הממשלה המקומית בבוואריה הודיעה על 711 כלות קטינות במחוזותיה בלבד, מתוכן 550 מתחת לגיל 18 ו-161 מתחת לגיל 16. ואילו ב-2012 מסמך ממשלתי גרס כי יותר מחצי מהנישואים בין מוסלמים בגרמניה כוללים כלות מתחת לגיל 18. במהלך 2015 המדינה קלטה יותר ממיליון מחפשי מקלט, במסגרת מדיניות הדלת הפתוחה של הקאנצלרית מרקל, כש-300 אלף נוספים צפויים להיקלט במהלך השנה הנוכחית.

הנושא המורכב הזה הופך לרגיש אף יותר לאור העובדה שחלק מהפליטות הקטינות נכנסו לנישואין בניסיון לברוח מחיי העוני והמלחמה במולדותיהן. במקרים מסוימים בתי המשפט במדינה קבעו כי הבעלים שלהן הם גם האפוטרופוסים שלהן, מה שעורר תנועות לזכויות נשים לזעוק כנגד ההחלטות הרשמיות בנושא עד כה. "בעל לא יכול להיות האפוטרופוס של ילדה נשואה, כי הוא מעורב במערכת יחסים מינית איתה – ניגוד אינטרסים מאוד ברור", דבריה של מוניקה מישל, פעילה שמוחה נגד נישואי ילדות.

גרמניה אינה היחידה מבין מדינות אירופה שמתמודדת עם הבעיה של מהגרות קטינות נשואות. בפברואר האחרון נחשפו נתונים שבדקו את הנושא בנורווגיה, שם אמנם נמצאו רק כ-61 מקרים, בחלקם מתחת לגיל ההסכמה, של מהגרות שנרשמו כנשואות עם קליטתן במשרדי ההגירה של המדינה. בהמשך נחשף כי המדינה החליטה לאפשר להן להישאר עם בעליהן המבוגרים מהן במרכזי ההגירה המקומיים. גם בדנמרק נחשפו עשרות מקרים כאלה בקרב פליטות, ובשוודיה נמצאו 70 מקרים של נערות מתחת לגיל 18 שנשואות למבוגרים מהן במקלטים לפליטים.

ואולם המספרים הגדולים משמעותית בתחומי גרמניה מצביעים על דילמה קשה נוספת שעולה בשעת קליטת מחפשי המקלט ההמונית באירופה. בחודשים האחרונים הגורמים הרשמיים במדינה שוקלים לשנות את החוקים בנושא, ודנים האם עליהם לסרב להכיר בנישואי הפליטות ולבטל את הסעיף המאפשר לצעירות להתחתן בגיל 16. בעוד שבנורווגיה החליטו לאפשר לצעירות להמשיך ולקיים את הנישואים שלא כחוק גם בגבולות המדינה, לא בטוח שזו תהיה ההחלטה הגרמנית בנושא, כשמדובר לא בעשרות אלא במאות ואלפי צעירות שחייהן מוטלים על הכף.