השושבינות בסין עומדות בפני סכנת מוות

להיות שושבינה זה מעמד מלחיץ בכל מדינה – יד ימינה של הכלה, זו שצריכה להיעתר לכל בקשה וגחמה שלה ולדאוג שהכל יהיה מושלם ביום הגדול, אין ספק שמדובר בתפקיד עם אחריות. אפילו בישראל וביהדות בה מסורת השושבינות כמעט ואינה קיימת, לחברה הצמודה לכלה יש תפקיד מהותי בדרך לחופה. ואולם כמו דברים רבים אחרים, להיות שושבינה בסין זה הרבה יותר קשה. מסתבר שאפילו מסוכן.

 

הממשלה הסינית נלחמת במופעי חשפנות בלוויות

מסורת מזעזעת בסין גורמת לנשים חשופות חזה להופיע מול מתאבלים בלוויות. כעת הממשלה הסינית מנסה להביא למנהג הזה סוף

לכתבה המלאה

לפני חודשיים דווח על מותה של שושבינה בת 28 במחוז היינאן, המחוז הדרומי והקטן ביותר בסין. לפי הדיווחים, השושבינה מתה אחרי שצרכה יותר מדי אלכוהול ונחנקה בעת שהקיאה, כשבבית החולים לא הצליחו להחיות אותה. באירועים חברתיים בסין, ובייחוד בחתונות, נהוג לשתות באיג'יו (יין אורז עם 40-60% אלכוהול) לפי דרישת המארחים. זה נחשב לנוהג חשוב שבמקרים רבים מאלץ את האורחים לשתות הרבה מעבר ליכולתם ולו בכדי שלא להעליב את החתן והכלה, ואם לא די בכך, השושבינות נאלצות לשתות לעיתים קרובות גם בשם הכלה. סרטון מהחתונה בהיינאן שרץ ברשת מראה שעל השושבינה הופעל לחץ רב לשתות מצד כלל המשתתפים בחתונה.

מדובר רק במקרה קיצוני אחד מבין רבים, שמאחוריו עומדת תופעה רחבה וקשה במדינה האסיאתית. לאורך כל ההכנות לחתונה ובמיוחד בחתונה עצמה, השושבינות הסיניות מוצאות עצמן חשופות להטרדות ולתקיפות מילוליות, פיזיות וגם מיניות. לעיתים החגיגה אינה מסתכמת במשתה שופע ובשכרות מופלגת, אלא חורגת גם להתנהגות מינית פומבית בבדיחות הדעת. השושבינות, כמובן, משחקות תפקיד מרכזי לאורך כל הערב, וגם בשלב הזה. אפילו הסלבריטאיות המקומיות סובלות, כשרק לפני כמה חודשים סרטון של שחקנית סינית מפורסמת בשם ליו יאן, ששימשה כשושבינה בחתונת חברתה, הראה כיצד השושבינים מנסים בכח רב לזרוק אותה לבריכה.

להיות שושבינה בסין זו סכנת נפשות. צילום: Shutterstock

מסורת של הטרדות מיניות

הבסיס להתנהגות הזו נמצא במסורת ארוכת השנים בסין, שראתה בנשים בעיקר נכס חשוב לחברה בשל הרחם שלהן. כלות עמדו בפני סכנת חטיפה על ידי שבטים יריבים וחוליגנים, והשושבינות לקחו חלק מרכזי בהגנה על הכלות – הן היו מתלבשות כמוהן ומשמשות ככפילות. עם חלוף השנים ועליית ממשל מסודר התפקיד הפך לסימבולי יותר, בעוד החתונות הפכו לדבר ראוותי וחברתי מאוד (דבר שאינו זר לנו). אולם לצד התהלוכות שלרוב נערכות לפני הטקס, גם השושבינות נתפסות כחלק מהתצוגה הראוותנית בחתונה – כמות השושבינות והמראה שלהן נחשבים לסמל סטטוס למשפחות החוגגות ואף נתפסים כ"פנים" של המשפחה. דבר שכמובן מחפיץ את השושבינות וחושף אותן להטרדות ותקיפות נשנות.

ואולם למרות שהתקדמנו בשנים, חלק ממהות תפקיד השושבינה כשומרת הכלה נשמרה עד היום. מן השושבינה מצופה לשמור על הכלה משתייה יתרה, לסרב במידת הצורך להזמנות שתייה וכאמור גם לשתות אלכוהול לעיתים במקום הכלה. מנהג נוסף שהשושבינה אמורה לעמוד בו הוא להרים כוסית עם כל אחד ואחד מהאורחים בחתונה, מה שתורם גם כן לצריכת אלכוהול מוגזמת של השושבינות, ומסכנת אותן בהרעלה ובמקרים קיצוניים אף במוות.

השושבינות מחויבות להרים כוסית עם כל אחד מהאורחים. צילום: Shutterstock

דבר נוסף שהשושבינה שומרת על הכלה מפניו הוא החתן עצמו. השושבינה מסמלת את "המשוכה האחרונה" שעומדת בין הכלה לחתן בדרך אל חדר השינה בליל הכלולות. במקרים מסוימים, החתנים יפרשו את המסורת הזו כהזדמנות להטריד מינית את השושבינה ולבצע תעלולים עם רמיזות מיניות – כמו לדרוש ממנה ללקק בננה מול כל הנוכחים. במקרים קשים ורבים אחרים, המסורת הזו חושפת את השושבינות לאקטים מיניים של ממש (השכרות הרבה בשלב הזה של החתונה מן הסתם לא עוזרת).

מקרה מצמרר במיוחד שהתרחש ב-2011 מראה עד כמה קל לעוות את המסורת, שבמקורה אמורה להיות שלווה ומשמחת: במקור, נהוג שהחתן ושושביניו יגיעו אל מגורי הכלה כדי לאסוף אותה ו'לקבל אותה לידיו'. על דלתה ישמרו השושבינות, שידרשו בנעימים מהחתן לעמוד במבחנים קצרים ולשלם נדוניה. אולם באותו מקרה מלפני חמש שנים, החתן ושושביניו פרצו אל חדר הכלה, השושבינות המבוהלות רצו להסתתר באמבטיה ונעלו את הדלת, אך אחת מהן היתה איטית מדי, נתפסה בידי השושבינים והוצמדה לרצפה באגרסיביות בזמן שאלה מיששו את החזה שלה ואת איבר מינה. אחרי כן השושבינים הצליחו לפרוץ את דלת האמבטיה ולהתעלל גם בשושבינות האחרות. כל זה התרחש ממש בסמוך למשפחות החתן והכלה שראו את כל ההתרחשות ואף שמעו את קריאות השושבינות לעזרה, אך אלו לא התערבו, ומיד אחרי כן טקס החתונה התרחש כמתוכנן.

הטרדות מיניות הן חלק מהמסורת. צילום: shutterstock

סין היא רפובליקה עצומה, כך שהמנהגים השונים משתנים מאזור לאזור וכך גם האופן בו מתייחסים לשושבינות, ומרבית הדיווחים על תקיפות מיניות והרעלות אלכוהול מגיעים מהאזורים הכפריים והשמרניים יותר שבדרום סין. באיזורים האורבניים והמפותחים יותר, כמו סצ'ואן ושנגחאי, המנהגים האלו משתנים ולעיתים מעמידים בסכנה דווקא את השושבינים. במידה והשושבינות מעזות לפנות למשטרה, התקיפות כלפיהן יאכפו בצורה חמורה, אולם רובן מגיעות מרקע מסורתי ולכן לא יעזו לערב גורמים חיצוניים ולסכן את השם הטוב שלהן ושל משפחתן.

שושבינה להשכרה

המצב המורכב הזה הוביל לסיטואציה משונה במיוחד, בה נשים הפכו את מלאכת השושבינה למקצוע. כלות מבינות שלבקש מחברותיהן לשמש כשושבינות זו בקשה מסוכנת וכבדה מדי, ופונות לעזרה מקצועית של אישה חיצונית. מעל ל-50 בתי עסק לתכנון חתונות בסין מציעים זאת כחלק מחבילת החתונה המלאה, כשיותר ויותר נשים עושות זאת כהכנסה נוספת בסופי השבוע. השושבינה המקצועית תידרש לשמש כמאפרת, לשתות אלכוהול, להרחיק אורחים גסי רוח מהכלה ועוד שלל תפקידים שונים. גם לזייף חיוכים, לדאוג לכך שהאווירה בחתונה תישאר טובה וכן להשתתף באותם מנהגים מיניים מסורתיים כלול בהגדרת התפקיד. בהתאם לרמת הקושי של החתונה, השושבינות ירוויחו בין 200-800 יואן (110-450 שקל) לערב.

השלמת הכנסה לגיטימית בסין – שושבינה בסופי שבוע. צילום: Shutterstock

ובעוד שהשושבינות המקצועיות מספקות פיתרון נוח יחסית לבעיה עבור הכלות, הן ממש לא מהוות פיתרון לבעיה העמוקה שבה שרויה סין עם המנהגים הפוגעניים והמסוכנים שכלולים בחתונות. במובן מסוים, הרעיון של שושבינה מקצועית אפילו מקבע את המעמד הבעייתי ואת ההחפצה שהנשים האלו עוברות. נדרשת יד קשה מול המסורות האלו שרק הולכות ונפרצות עם השנים ומציבות את הנשים הסיניות במעמד פגיע במיוחד.