פרשת הפדופיליה שמסעירה את אירופה: הצלם הידוע דיויד המילטון מואשם באונס קטינות

"עידן התמימות" – כך נקרא הספר המפורסם ביותר של הצלם הידוע דיויד המילטון, ואם זה לא היה כל כך עצוב, אולי עוד היה אפשר לצחוק על זה, שכן "תמימות" זה אותו דבר חמקמק שנראה שהמילטון גזל מעשרות קטינות, אותן צילם בעירום במשך שנים.

לאורך העשורים האחרונים של המאה הקודמת, ובעיקר במהלך שנות ה-70 וה-80, המילטון היה ידוע בזכות הסגנון הרך והרומנטי של התצלומים שלו, אבל עוד יותר בגלל הכוכבות שלהם: ילדות ונערות עם מעט בגדים ובעיקר בלי בגדים בכלל. אי אז, לפני הרשתות החברתיות והמודעות, התמונות הללו זיכו את המילטון בהצלחה מסחררת, עם ספרים שמכרו מיליונים, הפקות במגזינים נחשבים ותערוכות במוזיאונים מובילים. כולם התלהבו מהמילטון, כולם – חוץ מהילדות המצולמות, שבגלל גילן ומעמדן לא העזו להגיד שהמלך הוא עירום. או יותר נכון – שהן עירומות, ושהן קטינות, ושאף אחד לא ממש שאל אותן.

בשנים האחרונות מתבהר הערפל מסביב לתמונות של המילטון, ולאט לאט נשים אמיצות מספרות לא רק על הניצול וההשפלה מהתמונות הנועזות, אלא על מסכת הטרדות שנערכו גם תוך כדי הצילומים עצמם.

כריכה לאחד מספריו של המילטון

בחודש שעבר, חשפה מגישת הרדיו והטלוויזיה הצרפתית פלבי פלמנט שהמילטון תקף אותה בהיותה בת 13, בזמן שהותה עם משפחתה בעיירה הנודיסטית הדגא-'ד-פאק שבצרפת, שם להמליטון יש דירת נפש שממנה פעל. לדבריה, זה היה באמצע שנות ה-80, אחרי שהמילטון לחץ על ההורים שלה לתת לו לצלם אותה לבד. העדות של פלמנט מצטרפת לעדויות מפי שתי נשים נוספות שמספרות שהמילטון תקף אותן כשהיה כבן חמישים. כרגע אי אפשר להאשים את המילטון באופן רשמי, משום שלפי חוק ההתיישנות בבצרפת נשים מעל לגיל 38 לא יכולות להתלונן על מקרים שקרו בזמן שהיו קטינות. "אנחנו מאוד מקוות שבקרוב יגיעו עדויות נוספות, ואולי מנשים צעירות יותר", אמרה פלמנט בראיון לערוץ הטלוויזיה  France 2.

פלמנט בינתיים גם הוציאה ספר שחלקו מבוסס על האירועים עם המילטון. אמנם בספר שמו של המילטון לא מוזכר, אבל על הכריכה מופיעה התמונה שהמילטון צילם כשהיתה נערה. "כאשר בחרתי עם המו"ל שלי לשים את התמונה הזו על העטיפה, ידעתי שזה יעודד עדויות אחרות", היא סיפרה. "אני יכול להגיד שאני לא היחידה שעברה את התעללות הזו, אונס כזה, על ידי הצלם. היה לי ברור שאני לא היחידה".

הכריכה לספרה של פלבי לפמנט

מהעדויות האחרות שהתפרסמו, נחשפת התנהגות שיטתית: המילטון נהג לארוב בחופים של העיירה, בחיפוש אחר ילדות בלונדיניות רזות. "להיבחר על ידו היה כבוד גדול", צוטטה אחת מקורבנות לכאורה. "כשהוא הציע לצלם אותי, אבא שלי היה מלא בגאווה".

מאז שהפרשה התפוצצה, המילטון שחרר הצהרה בה נאמר כי הוא זועם על כך שלא מכבדים את חזקת החפות שלו, שהוא חף מפשע כל עוד לא הוכח אחרת, וכי הוא לא יגיב שוב על טענות לפשעים שאנשים מסוימים מייחסים לו. כמה נוח.

המילטון כיום. תמונה: ויקיפדיה

למען האמת, הפרשיה הזו אמנם כואבת אבל לא כל כך מפתיעה. מאז ומתמיד היתה מחלוקת לגבי צילומיו של המילטון: האם הם נחשבים לאומנות או לפורנוגרפיה. סביר להניח שלו הם היו מתפרסמים היום, הם היו נחשבים לא רק כפורנוגרפיה, אלא כחומרים פדופילים מובהקים.

כריכה לעוד אחד מספריו של המילטון

בדרום אפריקה ספריו כבר נאסרו, וגם בבריטניה ובארצות הברית יצאו לא מעט מחאות נגדם וניסיונות להוציא אותם אל מחוץ לחוק. ב-2005 נעצר בבריטניה פדופיל שברשותו נמצאו כ-19 אלף תמונות של קטינים, בהן גם של המילטון. בעקבות המקרה משטרת בריטניה הוציאה את ספריו של המילטון מחוץ לחוק, אך מאוחר יותר חזרה בה ואף הביעה התנצלות בפני הצלם. למרות זאת, רשתות הספרים המובילות, בהן WHSmith, החליטו להוריד את ספריו מהמדפים. מעניין אם כעת, בעקבות העדויות הללו, סוף סוף יחליטו שאין שום סיבה לקרוא לתמונות ארוטיות של ילדות "אמנות", או שלפחות גם באמנות מתישהו יש דבר כזה שאין דבר כזה, וככל הנראה הגבול הוא פגיעה בתמימות של ילדות.