סדרת תמונות: הדברים המזעזעים שטראמפ אמר על נשים – על גופן של נשים

בעוד שבועות ספורים צפוי דונלד טראמפ להיכנס לתפקידו כנשיא ה-45 של ארה"ב. לנו ולעוד רבים ברחבי העולם היה קשה להתרגל למחשבה הזו ולקבל את העובדה שהסנריו הזה לקוח מהמציאות ולא מסרט הוליוודי אפוקליפטי מופרע, אך לבסוף זה קרה. המשכנו לצרות האחרות שעל סדר היום כי לא חסרות כאלו וכי, כדבריו של דודו טסה, בסוף מתרגלים להכל.

מיטב הציטוטים של הנשיא ה-45 של ארה"ב

מ"מגעילה" על אישה שביקשה להניק ועד "ניסיתי לזיין את הכלבה" על מנחת טלוויזיה – הכירו את דונלד טראמפ, הנשיא הבא של ארצות הברית

לכתבה המלאה

ואמנם יש מי שעדיין מסרבות לקבל את כניסתו של האיש שהתבטא אין ספור פעמים באלימות ובתוקפנות כנגד נשים, לתפקיד הכל כך משמעותי הזה. האמנית הצעירה אריה ווטסון היא אחת מאותם אנשים, והיא מצאה דרך מטלטלת במיוחד להביע את התנגדותה.

לווטסון מלאו 18 שנים בדיוק שבועיים אחרי הבחירות האחרונות בארה"ב, כך שהיא עדיין לא יכלה לממש את זכות ההצבעה שלה. תחושת התבוסה הקשה שהכתה בה עם הניצחון של טראמפ תועלה לפרויקט צילום חשוף, כואב, בוטה ויפהפה גם יחדיו: המילים הנוראיות שיצאו מפיו של הנשיא הבא בהתייחס לנשים, על גבי נשים עירומות.

אי אפשר להתעלם מהתזמון בו פרסמה ווטסון את סדרת התמונות הזו, גם אם במקריות גמורה: בשעה בה אמנית ישראלית מוחזקת במעצר על עבודתה המתייחסת לראש הממשלה, ווטסון זוכה לתהודה עם תמונות שרבים יסכימו שהביקורת בהן היא קשה או אף 'מסיתה' בהרבה. עבודתה של סטודנטית מבצלאל הובילה לפתיחת חקירה משטרתית בחשד להסתה, ולגינוי מפה לפה של שלל שרים וחברי כנסת בקואליציה – בגין כרזה שהציגה את דמותו של רה"מ לצד חבל תליה והמילה "Rope". ובכן, מה היו אומרים חברי הקואליציה במידה ועבודתה של ווטסון היתה מתרחשת בגבולותינו? אפשר רק לדמיין את הסערה התקשורתית.

"כל שרציתי מהתמונות האלו הוא שהן יעזרו לאנשים להבין מי הוא טראמפ באמת", אמרה ווטסון על הפרויקט שלה. "אני רק רוצה להרגיש שמקשיבים לי". באחת התמונות בפרויקט מדגמנת האמנית עצמה, ובשאר התמונות מדגמנות חברותיה ובנות משפחתה.

הצלמת בת ה-18 העלתה את התמונות לפייסבוק ואינסטגרם – אך הן הוסרו במהרה בגלל מדיניות העירום של הרשתות החברתיות. ברשת החברתית הייעודית לתמונות טאמבלר, לעומת זאת, הפרויקט של ווטסון שותף מעל ל-100 אלף פעמים וזכה על פי רוב לתשואות ולביקורות חיוביות.

"במהלך הימים האחרונים קיבלתי הודעות שריגשו אותי עד דמעות", היא העידה, וביקשה להעביר מסר נוסף לסיכום: "לכל מי שתומך בי וב-#signedbytrump (ההאשטג המופיע בעבודות – נ.ב), אל תתנו לאף אחד להשתיק אתכם. אל תפחדו להשמיע את קולכם כשזה מגיע למה שנפשכם חושקת בו".

צילום: אריה ווטסון