אל תמהרו להתאהב בקייסי אפלק: העבר המלוכלך שמסתירות העיניים הכחולות

לפני יומיים הוכרזו המועמדויות לפרסי האוסקר לשנת 2017, שייערך ב-26 בפברואר, בדיוק עוד חודש. למי שעקב אחרי הסרטים שיצאו בשנה החולפת וצפה בטקס גלובוס הזהב בתחילת החודש, ההכרזה לא אמורה להגיע כהפתעה גדולה: "לה לה לנד" של ריאן גוסלינג ואמה סטון שבר שיאים עם 14 מועמדויות והסרט "אור ירח" קטף גם הוא 8 מועמדויות. קצת מאחוריהם מופיע סרט אחד, שגם הוא בלט מאוד ב-2016 – "מנצ'סטר ליד הים" שמו, והכוכב בו, שזכה למועמדות לפרס השחקן הראשי הטוב ביותר, הוא קייסי אפלק.

עוד באון לייף:

יתכן שגם אתם נתקלתם בהערכה השוטפת לה זוכה אפלק בחודשים האחרונים – רבים אף הכריזו עליו כבר כ"אח המוכשר יותר". קייסי בן ה-41 הוא אחיו הצעיר של הכוכב הוותיק בן אפלק, וגם טבעוני ופעיל לזכויות בעלי חיים. הוא השתתף בלא מעט סרטים בעבר, ביניהם סרטי הסדרה אושן 11 וסדרת אמריקן פאי, ואף היה מועמד לאוסקר ולגלובוס הזהב לפני עשור על תפקידו בסרט "ההתנקשות בג'סי ג'יימס". אולם מאז 2007 אפלק פרש אל מאחורי הקלעים, וכעת, עם חזרתו אל קדמת הבמה, הוא זוכה לתשואות ושבחים מפה לפה. בתחילת החודש הוא זכה בגלובוס הזהב כשחקן הראשי הטוב ביותר, וכעת, עם המועמדות לאוסקר, נראה שהעסקה כבר חתומה לטובתו.

אין ספק שהעיניים הכחולות-צלולות והתדמית המיוסרת (אותה הוא מגלם היטב בתפקידו בסרט החדש) עושות את העבודה, ועל הדרך קונות לו תואר נוסף על חשבון אחיו – פתאום קייסי זוכה מפה לפה לכינוי "האח החתיך יותר". אבל אל תמהרו לצלול לתוך הקראש ההוליוודי החדש הזה. גם אותנו זה מבאס (אפילו מאוד) להרוס את המסיבה, אבל מסתבר שהמבט המיוסר של קייסי אפלק לא משקף את העבר הבעייתי והמכוער שמאחוריו.

מאחורי עיניים כחולות. קייסי אפלק, צילום: Shutterstock

עם ההכרזה על מועמדותו לאוסקר, קולות מחאה הצביעו על העובדה שהן מל גיבסון (המועמד השנה על בימוי הסרט "הסרבן") והן אפלק הואשמו בעבר בהטרדות מיניות ואינם ראויים להיות מועמדים לפרס. השחקנית קונסטנס וו (שמככבת בקומדיה "חמוץ מתוק" כאם המשפחה האסיאתית שהיגרה לארה"ב) כתבה ציוץ עוקצני בטוויטר: "גברים מטרידים מינית לאוסקר! משחק טוב חשוב יותר מאנושיות והגינות! כי המסכן באמת צריך את העזרה!", והמשיכה בטון רציני יותר: "אמנות אינה קיימת לשם פרסים, אבל פרסים כן קיימים כדי לכבד את כל מה שאמנות מנסה לעשות בחיים. אז ההקשר הוא חשוב, כי במשחק, חיי אדם חשובים".

נהנה מלהציב נשים בסיטואציות לא נעימות

על מה קונסטנס וו מדברת? כדי להבין אנו נדרשים לחזור לשנותיו של אפלק מאחורי הקלעים, אותן העביר אפלק בעיקר כמפיק אחרי שגדע בחדות וללא הסבר את שיא קריירת המשחק שלו. ב-2006 הוא התחתן עם סאמר פיניקס, אחותו של השחקן וחברו הטוב חואקין פיניקס ממנה נפרד לפני כשנתיים. ב-2007 עלה לו רעיון ליצור סרט סביב גיסו, שהפך לסרט מוקומנטרי הזוי ומושמץ בשם "I'm Still Here" שזכה לדחייה ולתגובות מבולבלות מתעשיית הקולנוע כשיצא ב-2010, ומאז נשכח לטובת כל המשתתפים בו.

אבל לא רק הסרט עצמו יצר תגובות שליליות – גם העבודה סביבו הולידה סאגות בעייתיות סביב יוצריו. אמנדה ווייט, מפיקה שעבדה תחת אפלק לאורך עשור וגם על הסרט הזה, הגישה תלונה על הטרדות חוזרות ונשנות מצד אפלק. היא תיארה מספר מקרים מצמררים אותם חוותה ספציפית על סט הסרט הזה.

גדע את קריירת המשחק בשיאה לטובת הפקה. אפלק ב-2006, צילום: Shutterstock

ווייט סיפרה שאפלק קרא לנשים "פרות", השוויץ בקלילות דעת על חוויותיו המיניות והפגין התנהגות בלתי מקצועית ואף איומים פיזיים. במקרה אחד, לדבריה, הוא שלח איש צוות לחשוף בפניה את איבר המין שלו, גם אחרי שהתנגדה בתוקף. במקרה אחר, היא מספרת, מנעו ממנה לחזור לחדרה האישי במהלך תקופת צילומים, כי פיניקס ואפלק (הנשוי לאחותו עם שני ילדים, כן?) הסתגרו בחדרה עם שתי נשים עימן שכבו. עוד היא סיפרה כי הוא ניסה לשכנע אותה לחלוק איתו חדר מלון, וכשסירבה תפס אותה בחוזקה והטריד אותה בהודעות שכללו גינויים מכוערים על שלא הסכימה.

כל הנ"ל לקוח מכתב האישום של תביעה שהגישה ווייט נגד אפלק בדרישת פיצויים בסך 2 מיליון דולר. אליה הצטרפה אשת צוות נוספת מ-"I'm Still Here", מגדלנה גורקה, במאית הצילום של הסרט שטענה שהעבודה עם קייסי אפלק "היתה הטראומטית ביותר בקריירה שלה", ובעצמה הגישה תביעה על הטרדה מינית. גורקה סיפרה שמיד עם תחילת עבודתה אפלק וחברים נוספים בצוות ההפקה דיברו בפתיחות על "מה היו עושים לה".

מתוך הנחה ותקווה שהמצב לא יידרדר מעבר לכך, גורקה הסכימה לנסוע עם צוות ההפקה לצילומים בניו יורק והיתה האישה היחידה שעבדה על הסט. כדי לחסוך על מלון, הם איפשרו לצוות להישאר בדירה שלהם, וביום אחד בו סיימו לצלם מאוחר, היא סיפרה שפיניקס הציע לה לישון בחדרו ושהוא יישן בסלון. היא התעוררה באמצע הלילה ומצאה את אפלק ישן במיטה לידה, כשהוא לבוש רק בטי-שירט ותחתונים, זרועו כרוכה סביבה ומלטפת את גבה, והפנים שלו סנטימטרים ספורים מפניה עם סירחון של אלכוהול מפיו. היא לא ידעה כמה זמן הוא היה שם ונגע בה, הזדעזעה ודרשה ממנו שייצא מהמיטה. "למה?", הוא שאל. "כי אתה נשוי ואתה הבוס שלי", ענתה. הוא שאל אם היא בטוחה, ואז יצא מהחדר וטרק את הדלת בכעס. היא טסה לביתה למחרת, יידעה את הסוכנת שלה על מעשיו של אפלק ופרשה מהפרויקט.

שותף לפשע. חואקין פיניקס וקייסי אפלק, צילום: Shutterstock

הן ווייט והן גורקה טענו שאפלק התנקם בהן כשהתלוננו על היחס שנתן להן, וסיפרו על הלנת שכר ואי תשלום הוצאות מחייה לאחר התלונות. מעבר להטרדות המיניות הרבות, הוא נכשל בתפקידו כמנהל הפקה שאמור לפתור בעיות בין עובדיו, וניכר כי הוא מפיק הנאה מהצבת הנשים העובדות תחתיו במצבים לא נעימים, בלשון המעטה. הוא הכחיש בתוקף את כל הטענות נגדו ואף איים לתבוע אותן חזרה, אך לבסוף השיג הסכם פשרה איתן על מנת להשתיק את הפרשה, ולמעשה קנה את חפותו.

מחלת השיכחה של הוליווד

קל להוליווד לשכוח את העבר המכוער של שחקניה. רבות הכתבות ששיבחו את אפלק ללא כל סייג או ציון של עברו המושתק, למרות שהתלונות הללו ידועות לכל ופתוחות לעין הציבור. עם שובו למסכים השנה כמנצח, נכתבה עליו כתבת פרופיל במגזין וראייטי, שם הסאגה המכוערת שלו עם ווייט וגורקה הסתכמה בתזכורת קצרצרה להאשמות בהטרדות מיניות. נושא שהוא כן מתייחס אליו זו גמילתו מאלכוהול והיותו פיכח כבר 3 שנים. "אבא שלי היה שתיין נוראי, סבתי היתה אלכוהוליסטית ואחי העביר זמן במכון גמילה. זה בגנים שלנו", הוא אמר.

כשאפלק נשאל על התיקים הללו בשבועות האחרונים, הוא הגיב: "אנשים אומרים מה שהם רוצים. לפעמים זה לא משנה איך אתה מגיב. אני מניח שאנשים חושבים שאם אתה מוכר, זה בסדר גמור לומר מה שאתה רוצה. אני לא יודע למה, אבל זה לא צריך להיות כך, כי לכולנו יש משפחות וחיים".

הוליווד שוכחת. צילום: Shutterstock

כמובן, הסיפור הזה אינו זר בהוליווד. רבים השחקנים, הבמאים והמפיקים אשר הואשמו בהטרדות מיניות ואף חמור מכך, בתקיפות ואונס, אך המשיכו לככב על המסכים וברשימות המועמדים לפרסים המובילים ביותר – מוודי אלן ומל גיבסון ועד לג'וני דפ. אולם במקרים אחרים המחאה הוכיחה עצמה כתזכורת אפקטיבית והשיגה את המטרה – בחודשים האחרונים צפה מחאה סביב הבמאי נייט פארקר שהואשם באונס נערה לפני 17 שנה, מה שמנע מסרטו "הולדתה של אומה" לממש את תחזיות האוסקר שנראו תחילה מבטיחות.

אין לדעת עד כמה תהדהד המחאה סביב אפלק ומה היא תשיג, אולם תחושת הבטן שלנו אומרת שבמקרה של החתיך שכל העולם נהנה להתאהב בו כרגע, יהיה נוח להדחיק ולהשתיק את העבר הבעייתי והאלים ופשוט לשקוע בעיניים התכולות והמבט העצוב של האח הצעיר והמוכשר. אבל אל תגידו שלא ידעתם.

אוסקרהוליוודהטרדות מיניות