ליידי גאגא נתנה הופעה מטריפה בסופרבול, אבל כולם מדברים רק על הבטן שלה

יש להודות, אירוע הסופרבול שארה"ב חוגגת בענק מדי שנה לא ממש מלהיב אותנו. הופעות המחצית הגרנדיוזיות שהפכו למסורת במהלכו – דווקא ממש כן. מדונה, ברונו מארס ורד הוט צ'ילי פפרס, ג'סטין טימברלייק וג'נט ג'קסון (תקרית הפטמה המפורסמת, זוכרים?), ומי שהשאירה את העולם פעור פה בשנה שעברה כשהצטרפה להופעה של קולדפליי, ביונסה – אין ספק שמשנה לשנה ההופעות מציבות רף גבוה יותר והאמנים עושים שמיניות באוויר כדי להתעלות עליו.

מי שיישמה את המשפט האחרון פשוטו כמשמעו היא ליידי גאגא, שבמהלך הופעתה שהתקיימה בהפסקת המשחק הדרמטי, היממה במשך 13 דקות חסרות מנוח מיליוני אמריקאים עם מופע עתיר להיטים ולהטוטים, תלבושות, רקדנים, פירוטכניקה וקפיצת ראש אחת לתוך הקהל שכולנו נזכור לעוד שנים רבות.

אולם יש מי שבחרו לזכור מהמופע של גאגא, שבאמת היה מרהיב בכל מובן אפשרי, דווקא פרט שולי, שפל וקטנוני מתוכו. באחת מבין מגוון התלבושות שגאגא לבשה במהלך המופע, שהורכבה ממכנסונים קטנטנים, גרביוני רשת וחולצת בטן, המכנסונים הצמודים חשפו קפל שומן קטן שבצבץ בבטנה של גאגא. אתם יכולים לתאר לעצמכם איך זה ממשיך מכאן.

צילום מסך מאינסטגרם

מהרגע בו העין קלטה את הבטן הקטנטנה הזו של כוכבת העל, היה כבר ברור שלמחרת רוב האנשים לא יטרחו לדבר על המופע הספקטקולרי שהיא סיפקה על הבמה – למה, אם אפשר לדבר על המשקל שלה? "אני פשוט מרגיש שה'בצק' של גאגא היה צריך להיות מוסווה יותר טוב", כתב מגיב אחד בטוויטר. "ניסיתי ליהנות מההופעה שלה, דעתי הוסחה על ידי השומן שהתנדנד על הבטן שלה", הגיב אחר, ועוד אחד ציין ש"ליידי גאגא צריכה לעבוד על שרירי הבטן שלה, אני לא יכול להפסיק להסתכל על הבטן שלה זזה". מקסימים, לא?

כמו לכל דיווה ענקית, גם לליידי גאגא יש צבא מעריצות ומעריצים, במקרה שלה ה"ליטל מונסטרס", שממהרים להגן עליה מול מגיבים מהסוג הזה בדיוק. אבל אם תשאלו אותנו, רוב התגובות המגינות שלהם לא עשו לה שירות טוב יותר בהרבה. "אוהבת את הבטן הקטנה שלה", "הבטן הקטנטנה שלה כזו חמודה!" ו-"כל הכבוד לשומן בבטן של ליידי גאגא שמוכיח לבנות שאת לא צריכה שיהיה לך גוף מושלם כדי להופיע מדהים", היו תגובות אופייניות בקרב המעריצות שלה.

מה הבעיה, אתם שואלים? הן הרי צודקות, רצוי ונחוץ שנראה קצת יותר שומנים על המסך. הבעיה היא שהדבר הזה אותו הם מכנים "בטן", הוא ממש, אבל ממש, לא בטן. והגוף ה"לא מושלם" הזה, שלטענת המעריצות לגאגא יש "אומץ" להראות על הבמה, הוא לגמרי מושלם. במונחים של הוליווד ושל אידאל היופי שסובל רק 0% שומן, כן – ליידי גאגא מציגה מראה יחסית שהוא אולי קצת נועז. אבל במונחים שפויים של בני אדם, הקפל הקטנטן הזה הוא אנושי והגיוני הרבה יותר מגוף שבו אין קפלים כאלה.

לזה אתם קוראים בטן? צילום מסך

לגברים שבוחנים כל מילימטר וכל מיליגרם שומן בגופה של אישה אנחנו רגילות, ולכן קשה לומר שהשיימרים האלה מפתיעים אותנו או ראויים ליחס. מה שדווקא מאכזב אותי באופן אישי זו התגובה של המעריצות – שבהגנתן מראות עד כמה עמוק מוטמע בהן אידאל היופי שגוזר שטיפת שומן, קלה וטבעית ככל שתהיה, היא לא במקום. היא אולי "מגעילה" כפי שייפרשו השיימרים, או "אמיצה" ו"חמודה" כפי שייפרשו המעריצות, אבל שגרתית והכי אנושית שיש? לא.

ומה שעוד יותר עצוב הוא שבעיניי, גאגא בכלל לא ניסתה להוות דוגמא יוצאת מן הכלל, כי היא לא יוצאת מן הכלל. היא לא ניסתה להצטייר כ-"אמיצה" באופן שבו המעריצות שלה פירשו, לפחות לא במובן הזה. בהרבה רבדים אחרים במופע שלה, שהיה הרבה יותר ראוי שנדון בהם, אולי דווקא כן, אבל בגלל הדבר המסכן הזה שהם מכנים "בטן"?

וזה לא שאין לה היסטוריה בתחום. גאגא נחשפה ב-2012 כמי שסובלת מהפרעות אכילה, והודתה שעוד מגיל 15 היא סובלת מאנורקסיה ובולמיה. טענות לא רשמיות גרסו כי ב-2009 היא יצאה ונכנסה 6 פעמים מאשפוז בגין הפרעות האכילה. כשמדורי הרכילות דיברו על עלייתה במשקל (מה שאז שוער כ-12 קילוגרמים "עודפים"), היא החליטה להפסיק לשתוק ויצאה עם קמפיין "מהפיכת הגוף 2013", במטרה לעודד את המעריצים והמעריצות שלה לקבלה עצמית ולהבנה שכל גוף הוא יפה – או אם לצוטט את המשוררת עצמה, "I'm Beautiful in my way ’cause god makes no mistakes".

עזבו את היכולות המדהימות של גאגא – תראו, יש לה בטן. צילום מסך

על הפיגורה שגאגא העלתה על במת הסופרבול אפשר לומר הרבה – היא חזקה מאי פעם, היא יפהפיה, חטובה (תסתכלו על הרגליים האלה!), והיא פשוט מרשימה ברמות אחרות. איך אפשר לתאר אחרת אישה שמספיקה ב-13 דקות לצלול בקפיצת ראש לתוך הבמה, לעופף ולרקוד באוויר תוך כדי שירה, להחליף כמה וכמה תלבושות, לחבק מעריצות ולשיר, לנגן ולרקוד כמו שרק גאגא יודעת? יש גם מי שמשכילים לדבר על המסרים הפוליטיים, לכאן או לכאן, שגאגא שידרה מאותו ערב שנערך בלב הדרום האמריקני, יוסטון טקסס, או אפילו סתם על העובדה שאיכשהו, הסימפסונס שוב חזו את העתיד (הם ידעו כבר שנים שטראמפ יהיה נשיא – ועכשיו גם חזו את גאגא באוויר). אבל כמה מאכזב לגלות שרוב הצופים בעולם בוחרים עדיין להתמקד בשטויות, בעיניי כאלו שבכלל לא קיימות, כמו "הבטן" שלה. כן, העולם הזה כנראה השתגע עוד הרבה לפני שטראמפ הגיע. בהצלחה לכולנו.

המופע המלא של ליידי גאגא בסופרבול: