הצעת חוק הזויה בטקסס: רוצה לגמור בחוץ? שלם קנס של 100 דולר

לא צריך לדעת הרבה על ארה"ב כדי להבין שיש הבדלים עצומים בין 50 המדינות השונות שבה, ואם ניו יורק היא סמל ומופת לליברליות ושמירה על זכויות הפרט, טקסס היא פחות או יותר תמונה הפוכה מזה. על החוקים המופרכים במדינה הכי גדולה בארה"ב (למעט אלסקה שכמעט ואינה מאוכלסת) כבר שמענו לא מעט בעבר, אך הצעת החוק החדשה הזו שוברת שיאים אפילו ביחס לפרלמנט הטקסני עצמו כאחת ההזויות ביותר שנשמעו: פוליטיקאית מקומית הגישה אמש הצעה לפיה גברים ייקנסו ב-100 דולר בכל פעם שיאוננו או יפלטו זרע מחוץ לווגינה.

המחוקקת הטקסנית הדמוקרטית ג'סיקה פרר, הגתה מספר חוקים אשר נכללים בהצעת "זכות הגבר לדעת", כשבראשם אותו חוק אשר מאפשר לגברים לפלוט זרע רק במהלך יחסי מין עם אישה, או תחת השגחה במרפאה או בית חולים (שם מתאפשר לשמור את הזרע ל'בת זוג עתידית'), ושולל את זכותם לאונן או לגמור בחוץ. לפי חוק זה, כל מקרה כזה ייחשב בעיני החוק כ"מעשה שפוגע בילדים שטרם נולדו, וכישלון בשמירה על קדושת החיים".

עוד חוקים שפרר הציעה ידרשו מגברים להמתין זמן קבוע בחוק לפני הליכי כריתת צינור זרע או קבלת מרשם לוויאגרה. זאת ועוד, גברים ייאלצו לעבור "בדיקה רקטאלית דיגיטלית ולא נחוצה רפואית" וסריקת MRI לפני הליכים או מרשמים שכאלה, ורופאים יורשו לסרב לבצע או לספק אותם אם אלה נוגדים את אמונותיהם הדתיות או המוסריות.

אין ספק, מדובר באחת ההזיות הגדולות ביותר שעלו על שולחנות פרלמנט כלשהו אי פעם. אולם במקרה הזה, לפרר אין באמת תקווה כלשהי שההצעות לחוקים הבלתי סבירים בעליל שלה ייכנסו לתוקף. כל החוקים שהציעה במסגרת "זכות הגבר לדעת" משקפים חוקים הנוגעים לנשים שקיימים במדינה השמרנית, ומנסים לשקף לבני המין השני את מפלצתיות המצב הנוכחי של נשים בטקסס.

למשל, ההצעה של פרר להתנות כריתת צינור זרע בהליכים רפואיים פולשניים ובהמתנות ארוכות מחקה באופן ישיר חקיקה שעלתה בטקסס ב-2011 ודרשה מנשים הרוצות לעבור הפלה לקבל פירוט מלא של העובר ולעבור סונוגרמה שתיצור תמונה המדמה את העובר בבטנן (את הבדיקה המיותרת הזו מקבילה פרר ל"בדיקה רקטאלית דיגיטלית לא נחוצה רפואית", כאמור). אותה הצעת חוק מ-2011 כונתה "זכות האישה לדעת", ודרשה מהמדינה לפרסם חוברת שתכלול את כל ההגבלות המחמירות על הפלות – ופרר, על אותו משקל, דורשת כעת מהמדינה לפרסם חוברת שתכלול את שלל ההגבלות המופרכות שהיא מציעה.

"למרות ש-HB 4260 (הצעת החוק – נ.ב) היא סאטירית, אין שום דבר מצחיק במצב הנתון של הגבלות הטיפולים הרפואיים לנשים והחקיקות הרציניות ואמיתיות לחלוטין שמוצעות בכל פגישת חקיקה", כתבה פרר בעמוד הפייסבוק שלה.

אין עוררין על כך שהמחוקקת מצאה דרך יצירתית מאוד וחשבה הרחק מחוץ לקופסה כדי לשנות את המצב הבאמת מתסכל במדינתה, אך לא בטוח שהרעיון הזה יהיה גם אפקטיבי. אולי המחשבה על לשלם כדי לגמור מבלי להכניס אף אחת להיריון באמת תצליח להפיל איזה אסימון או שניים שם בטקסס, אבל בואו נודה על האמת – נדרש הרבה יותר מכותרת מופרכת בעיתונות כדי להזיז שמרנים בדעתם ולגרום לגברים שמחוקקים חוקים כאלו להתייחס אל נשים כאל בנות אדם, ולא רחם מהלך.