התגובה הכי גזענית שקיבלה מייגן מרקל הצליחה לעורר סערה פוליטית

אמנם ניסו למכור לנו את סיפור הזיווג הפריביליגי בין ויליאם לקייט כסיפור סינדרלה, אבל סינדרלה אמתית לא בדיוק הולכת לבתי ספר פרטיים שאליהם הולכים בני משפחת המלוכה. לעומת זאת, את סיפור האהבה שנרקם בין הנסיך הג'ינג'י הפרוע לשחקנית הלא כל כך מוכרת האמריקאית והשחורה – אין אפשרות למכור אחרת. ובהתאם לכל סיפור סינדרלה, גם פה יש אמא חורגת רשעית. או לפחות, סתם אישה בורה וגזענית.

ג'ו מארני היא סוג של דוגמנית בשאיפה בת 25 מבריטניה. סביר להניח שמעולם לא היינו שומעים את שמה, אלמלא היא היתה בת זוגו של מנהיג המפלגה הימנית הקיצונית UKIP, הנרי בולטון, בן ה-54. בעצם, עדיין לא היינו שומעים את שמה, אלמלא היא היתה מחליטה לפתוח את הפה שלה על אחת מהנכסים החדשים והיקרים של בריטניה – מייגן מרקל.

ה-Daily Mail פרסם לאחרונה שורה של הודעות טקסט אותן כתבה מארני, שאת כולן אפשר לשים תחת הכותרת "גזענות" בויקיפדיה. יצירת המופת הזו התחילה עם האמירה שהיא לעולם לא תשכב עם "כושים" בגלל שהם "מגעילים" אותה, ומהר מאוד עולם האסוציאציות שלה העביר אותה לכלתו החדשה של הנסיך הארי. בין השאר מארני כתבה עליה: "היא אובססיבית בנוגע לזרע. פשוטת עם טיפשה. מוח קטן. היא שחורה. 'שחקנית' טיפשה שאף אחד לא שמע ממנה. אנחנו בבריטניה ולא באפריקה". כשהידיד עמו התכתבה אמר לה בתגובה שהיא גזענית, היא ענתה לו "אז מה. זה שאני לא רוצה שגזע ותרבות אחרים יפלשו לתרבות שלנו לא אומר שאני שונאת את הגזע שלהם, זה רק אומר שאני לא רוצה שהתרבות שלהם תפלוש לשלי. אני לא מחבבת אותה. היא שחורה אמריקאית והם דוחפים את הדרך שלהם לפסגה לאט לאט. הדבר הבא זה שיהיה לנו ראש ממשלה מוסלמי. ומלך כושי".

כמובן שלאחר פרסום הדברים, מארני מהרה להוציא הודעת התנצלות שבה – איך לא – כתבה שהדברים הוצאו מהקשרם. "עם זאת אני לגמרי מבינה שהם פגעו. לא התכוונתי לפגוע, ושוב – אני מתנצלת ללא סייג על הדברים שאמרתי ועל האופן שבו הם פגעו בציבור, במפלגה ובקרובים אליי. אכזבתי את כולם ואת עצמי. אני לא יכולה לבטא את העצב העמוק את החרטה שאני חשה".

כמובן שהנפגע העיקרי מהסיפור הוא בולטון, שמעמדו במפלגה היה מעורר עוד קודם לפרשה. עם זאת לא צריך לרחם עליו. על פי השמועות הוא החל לצאת עם מארני הצעירה עוד לפני שנישואיו השלישיים הסתיימו. כעת הזוג הזה הוא פחות או יותר הזוג השנוא בבריטניה.

למרות שמרבית התגובות לידיעה זעמו על מארני ועל הגזענות הנוראית שיצאה ממנה, כדאי לזכור שמרקל "זכתה" להערות מהסוג הזה בערך מהשנייה שהחלו השמועות על יחסיה עם הארי. למעשה היציאה הרשמית של הזוג מהארון היתה על מנת להתמודד עם גל ההטרדות הגזעניות שמייגן עברה בעקבות השמועות על היחסים בין השניים.

עם זאת, הרבה אנשים עדיין לא השתכנעו שגם לבחורה אמריקאית ושחורה יש מקום בארמון המלוכה. רק לפני כמה ימים התפרסם כי מרקל מחקה כל סימן שיש לה ברשתות החברתיות. המחשבה הראשונה היתה שהיא עשתה את זה כי לא נאה לנסיכה במעמדה ללהג את דעותיה ולעלות את תמונותיה ככה סתם. דיווחים מאוחרים יותר חשפו דווקא אמת עצובה – כמויות הודעות הנאצה שקיבלה מרקל לדפים הפרטיים שלה הכניעו אותה, והיא העדיפה להתמודד איתם בדרך הכי בטוחה שיש – להעלים את עצמה.

השמרנות הבריטית המפורסמת היא לא עניין חדש, ולכן זה לא לגמרי מפתיע שזו דרך ההתמודדות של רבים מנתיני הממלכה. ההפתעה הגדולה היא שדווקא מאותו בית מלוכה, שמסמל את כל מה שתקוע ומיושן בבריטניה, יוצאת הבשורה. כנראה שאם יש מישהו שיכול לעשות שינוי, זה רק הם.

הנסיך הארימייגן מרקל