בת ה-16 שהפכה לאדם הצעיר בהיסטוריה שסיים את המסע המפרך לקוטב

ג'ייד האמיסטר, גולשת בת 16 מאוסטרליה, שברה שיא עולמי כשהפכה לאדם הצעיר ביותר בהיסטוריה, המסיים את "מסע פולאר האט" החוצה את הקוטב הצפוני, הקוטב הדרומי וגרינלנד. היא הגיעה לחוף אממונדסן דרך נתיב חדש העובר ברכס ההרים הטרנס-אנטארקטי אחרי מסע אינטנסיבי בן 37 ​​יום.

ג'ייד היא דור שני להרפתקני קוטב אוסטרליים. יצר ההרפתקנות של ג'ייד התעורר אצלה כשהייתה בת 12 כאשר בילתה זמן מה במחנה הבסיס של האוורסט עם משפחתה.

המשמעות של השלמת המסע המפרך הזה היא שג'ייד מצטרפת כעת לקבוצת האליטה העולמית של חוקרים ארקטיים ואנטארקטיקה.

האתגר המשולש כרוך בסקי סביב הקוטב הצפוני, על פני משטח הקרח הגדול ביותר של גרינלנד, ומסביב הקוטב הדרומי. ג'ייד השלימה את המסע בן ה- 373 קילומטר על מגלשי סקי, בעודה גוררת מזחלת במשקל 100 ק"ג על פני הנוף המקפיא והיפהפה של אנטארקטיקה.

ג 'ייד היא האדם הצעיר ביותר שעשה סקי מן החוף אל הקוטב הדרומי ללא תמיכה והאישה הראשונה שהגדירה מסלול חדש מהחוף אל הקוטב הדרומי דרך קרחון קנזס שעדיין לא נחקר בכלל. היא גם חלק מהצוות האוסטרלי הראשון שהגדיר נתיב חדש דרך אנטארקטיקה. ג'ייד והצוות שלה העניקו למספר קרחונים שמות התואמים אייקונים אוסטרליים, לדוגמא: מאטה הזקן וחברו, בית האופרה רידג', אנזק סטפס ושדה הלשון הכחולה. הם מתכננים לפנות לסקר האמריקני הגיאולוגי כשהם חוזרים להפוך את השמות האלה לרשמיים.

האמיסטר מורגלת בשבירת שיאים בכל הנוגע לסקי כשבגיל 14 היא הפכה לאדם הצעיר ביותר שגלש לקוטב הצפוני. "אני לא ממש מתעסקת בשיאים למרות שזה די מגניב", היא אומרת, "בשבילי זה יותר עניין החוויה עצמה ואת הסביבה שאף אחד אחר באמת לא רואה."

על פי המדריך של ג'ייד, אריק פיליפס, המסע השנה היה אחד הטיולים הקשים ביותר שהיו לו אי פעם בשל רוחות קשות וטמפרטורה קיצוניות שעיכבו את ההתקדמות על פני הקרח.

"מזג האוויר ממלא תפקיד עצום בהתקדמות ובהצלחה של משלחות לקוטב, מזג האוויר של העונה הוא הגרוע ביותר שראיתי במהלך מסע לקוטב אי פעם. הייתה לנו רוח חזקה ומתמשכת וסופות שלגים שהפחיתו את הראות בצורה משמעותית- תנאים שעלולים היו לסכל את המסע. צלחנו אותו בכל זאת על ידי ההתמדה שלנו, עמידות, נחישות ודבקות במטרה", מסביר פיליפס.

את ארוחת ערב חג המולד העבירו חברי המשלחת באוהל עם בשר בקר מיובש ופודינג אורז בתום יום מסע בן 12 ק"מ בשלג במינוס 15 מעלות. "זה היה הכריסמס הלבן הראשון שלי", היא מספרת, "התחלתי את היום עם מתנה מהמשפחה שלי וכמה כרטיסי ברכה ומשם בחזרה לשגרת ההליכה. זה היה יום קשה מאוד עם תנאי מזג אוויר קיצוניים ובאותו היום הבנתי למה רק 20 נשים עשו את המסע הזה לפני".

על המסע בכלליות סיפרה ג'ייד שהוא לימד אותה הרבה, כולל כיצד להתמודד עם כאב ועייפות. "בזמן המאבק פשוט ניסיתי להיעלם, אני חושבת, ולגרום לזמן לעבור הכי מהר שאת יכולה". בדרך כלל היא פשוט האזינה למוסיקה, אבל נגן המוזיקה שלה הפסיק לעבוד ביום התשיעי. "היו לי 28 ימים, כמעט 300 שעות, בהם החברה היחידה שלי הייתה רק הקול שבראש שלי וזה היה כנראה אחד החלקים הקשים ביותר של המסע, כי לא היה לי את הסחת הדעת. אני חושבת שהמאבק האמיתי הוא במחשבות השליליות שרצות לך במוח ואומרות לך שזה ממש ממש קשה ושאין מצב שאת מצליחה לעשות את זה".

בשנת 2016 העבירה הרצאה בטד שהעניקה השראה לנשים צעירות כשהמליצה להן להתעלם מלחצים חברתיים ולחשוב הרפתקני. "מה אם היינו מעודדים נשים צעירות בעולם להיות יותר, ולא פחות?" אמרה בהרצאה, "מה אם נסיט את ההתמקדות שלנו מהשאלה איך אנחנו נראות לשאלה מה האפשרויות שלנו? מה אנחנו יכולות לעשות?"

בין התגובות לסרטון הווידאו של ההרצאה שפורסם ביוטיוב כתבו כמה גברים את המשפט "תעשי לי סנדוויץ'", ביטוי שנעשה בו שימוש תדיר על ידי טרולים באינטרנט שמטרתו ללעוג לנשים ומרמז שהן צריכות להישאר במטבח. הטוקבקיסטים לא ציפו לתגובה המאלפת של האמיסטר.

"אתם צוחקים אבל היה לנו מטבח באוהל בקוטב הדרומי אז הכנתי כריך של בשר חזיר וגבינה, מספרת  ג'ייד. היא הלכה קילומטר מהמחנה לקצה הקוטב הדרומי רק עבור תצלום שלה אוחזת בסנדוויץ', שאותו פרסמה ברשת עם ההערה: "הכנתי לך סנדוויץ ', עכשיו רק נשאר לך לעשות סקי במשך 37 ימים ולצלוח קילומטרים רבים בקוטב הדרומי ותוכל לאכול את זה."

כעת, אחרי שכבשה עוד פסגה, האתגר האמיתי כעת, כך היא טוענת, יהיה לצלוח את השנתיים הבאות בבית ספר עם ציונים סבירים. "זה יהיה מאוד לא פשוט לשבת כרגע בכיתה".

את החוויה היא סיכמה בעמוד האינסטגרם שלה: "כל כך הרבה סיפורים, כל כך הרבה זיכרונות, אין מספיק מילים להודות לצוות המדהים שעשה איתי את המסע הזה ולמשפחה שלי שם בבית על כל התמיכה", כתבה.

ההרפתקה מומנה בחלקה על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק, אשר עתידה לשחרר סרט תיעודי על המסע שלה בהמשך השנה.

 

מסעשיאים