סיפור הרצח שהצליח לשבור גם את הוותיקים שבמערכת המשפט

רגע יוצא דופן התרחש בבית המשפט בג'קסונוויל, פלורידה בשבוע שעבר. הפתולוגית הראשית ד"ר ואלרי ראו הגיעה לבית המשפט כדי להעיד בתיק חטיפה, אונס ורצח של ילדה בת 8. כשהציגה את הראיות – תמונות של גופה החבול עד ללא היכר של הילדה, הרופאה לא הצליחה לשמור על ארשת פנים שלווה והחלה לדמוע.

הרגע מכמיר הלב התרחש במשפטו של דונלד סמית' בן ה-61, אשר מואשם בחטיפה, באונס וברצח של צ'ריש פריווינקל. הוא הורשע תוך 15 דקות בלבד בבית המשפט, לאחר שחבר המושבעים קיבל הוראות, התכנס ושב לדיון עם החלטה פה אחד שסמית' אשם. בימים הקרובים הוא צפוי לקבל את גזר הדין, שעשוי להיות עונש מוות.

 

צ'ריש פריווינקל

פריווינקל נחטפה ב-2013 כשהיתה עם אימה ואחיותיה בוולמארט, לאחר שסמית', שהציג את עצמו כ"שומרוני טוב", שכנע את האם שייקנה עם הילדה בגדים למשפחתה הענייה באמצעות גיפט קארד. הוא טען שיפגוש את המשפחה בוולמארט עם אשתו, לאחר שפגש אותן מוקדם יותר באותו יום בחנות אחרת – אך האישה מעולם לא הופיעה, וסמית' ניצל את ההזדמנות כדי לפתות את צ'ריש לבוא איתו למק'דונלדס ולקנות להם צ'יזבורגרים. במקום לגשת למק'דונלדס ממול, שהיה סגור, הוא הוביל אותה לרכב שלו.

"הוא גרם לה להרגיש בטוחה בשקרים והטעיות", אמר התובע מארק קליאל במהלך המשפט. "ואז הוא נע לעבר הטרף, הסיע אותה מחוץ לחניון להיכן ששום עין לא תוכל לראות ושום אוזן לא תוכל לשמוע".

הטעייתו של סמית' הצליחה לתעתע באם, ריין פריווינקל. כשהבינה לאחר 20 דקות שה"שומרוני הטוב" לא באמת לקח את בתה למק'דונלדס, כבר היה מאוחר מדי. היא השאילה טלפון מעובד בוולמארט כדי להתקשר למשטרה, אשר מצאה את גופתה המרוטשת של צ'ריש בנחל, לבושה עדיין באותה שמלה כתומה שלבשה כשהייתה עם משפחתה. המשטרה עצרה את סמית' כשמכנסיו רטובים, ומאוחר יותר זיהו שאריות של ה-DNA שלו על כל גופה של הילדה.

פדופיל, רוצח ואנס. דונלד סמית

"את התמונות שנאלצתם לראות לעולם לא תשכחו", אמר קליאל לחבר המושבעים לאחר שד"ר ראו הציגה בפניהם את התמונות מזירת הרצח. "הן לנצח יהיו חלק ממכם, צרובות בזיכרון שלכם".

ד"ר ראו, אשר נכחה בזירת האירוע ביוני 2013, הסבירה לחבר המושבעים באמצעות התמונות המזעזעות של גופת הילדה מה סמית' עולל לה. היא תיארה כיצד חנק אותה, התעלל בה ואנס אותה, והצביעה על דימום בעקבות חנק, סימני מציצה על גופה והשפעות האונס על פלג גופה התחתון. כשהציגה לעדים את התמונות ד"ר ראו החלה לבכות, עד שבשלב מסוים ביקשה לקחת הפסקה.

יום לפני עדותה של ד"ר ראו, התובעת מטעם המדינה מליסה נלסון אמרה לחבר המושבעים – "צ'ריש לא מתה מהר, והיא לא מתה בקלות. העובדה היא שהמוות שלה היה מוות ברוטאלי, בעינויים".

ההגנה ביקשה מבית המשפט למנוע את הצגתן של חלק מהתמונות הגרפיות והקשות של גופתה של פריווינקל, אך השופטת מאלורי קופר התעקשה שחבר המושבעים ייראה את מלוא הראיות. "זה חלק מהליך הצדק, אתם לא חושבים?", אמרה ראו בתגובה לבקשת ההגנה. "זה מזעזע, אבל זו עובדה".

דבר נוסף שההגנה ניסתה להסתיר היה הקלטה של סמית' מדבר עם אסיר בבית הסוהר על הקרבן. האסיר שאל את סמית' האם לקרבן שלו היה 'ישבן'. "היה לה הרבה תחת בשביל בחורה לבנה", הוא ענה.

אתמול (שלישי 20.2) התכנס חבר המושבעים בשנית, לאחר שבשבוע שעבר הרשיע את סמית', כדי להכריע מה יהיה עונשו. הסיכויים שסמית' יקבל גזר דין מוות הם גבוהים. לסמית' יש עבר פלילי כבר מ-1977, אז הורשע בהתנהגות שאינה הולמת כלפי קטין/ה, וב-1993 נשלח לחמש שנות מאסר לאחר שניסה לחטוף קטינ/ה נוספ/ת. הוא רשום במאגר עברייני המין, אבל איכשהו, עדיין היה חופשי מספיק כדי להפוך ילדה נוספת לקרבן.

אונסבית משפטחטיפהפדופיליהרצח