איך הפכה מיזורי למדינת יעד לנישואי קטינות?

"אני מאוד אוהב את הבת שלי ומעולם לא עשיתי משהו כדי לפגוע בה בכוונה או להסב לה נזק". בזמנו חשבתי שאני מקבל את ההחלטה הנכונה, אבל בדיעבד אני מבין שזו הייתה החלטה שגויה ואני מצטער על כך שכפיתי על הבת שלי להינשא בגיל צעיר כל כך".

את הדברים האלה אמר קית' סטראון במאי 2011, בבית המשפט המחוזי באיידהו, רגע לפני מתן גזר דינו. בתו, הת'ר, הייתה רק בת 14 כשנכנסה להיריון מבן הזוג שלה, אהרון סיטון, אז בן 24. מערכת היחסים בין השניים אמנם הייתה בהסכמה אולם לאור הפרשי הגילאים בין השניים, יחסי המין ביניהם נחשבים כאונס סטטוטורי.

אונס סטטוטורי הוא מונח משפטי המתאר יחסי מין עם קטין מתחת לגיל ההסכמה (השונה ממדינה למדינה). אדם מתחת לגיל ההסכמה אינו יכול להסכים לקיום יחסי מין, גם אם הביע הסכמתו בצורה זו או אחרת. אונס סטטוטורי שונה מאונס בכך שאין כל דרישה לשימוש בכוח או לסירוב. הנסיבה היחידה הרלוונטית לעניין זה היא היותו של הקטין פחות מגיל מסוים.

גיל ההסכמה, כאמור, שונה ממדינה למדינה. באיידהו נחשב אהרון סיטון לאנס. לעומת זאת, אקט אחד פשוט במיזורי יהפוך אותו מעבריין לאדם מן השורה- נישואין.

הת'ר עמדה על כך שהיא דואגת לסיטון ואביה מצא פתרון יצירתי: במקום לערב את המשטרה, השניים פשוט יתחתנו. כיוון שבאיידהו, הזוג היה נאלץ לבקש אישור משופט ולהסתכן במעצר של החתן, האב הסיע את הזוג הצעיר למיזורי, המקום הכי קל באמריקה לבת 15 להינשא.

כדי להתחתן מתחת לגיל 18 במיזורי נדרשת חתימה של הורה אחד בלבד ואין פיקוח משפטי כלשהו. וכך, ביום הולדתה ה -15 של הת'ר, כשהיתה בחודש השלישי להריונה, בני המשפחה נסעו למעלה מ-17 שעות בלילה לקנזס סיטי כדי שהת'ר תוכל להינשא. בדרך זו, התינוק ייוולד בתוך הנישואין. והמשטרה, חשב סטראון, תישאר מחוץ לעניינים.

כשחזרו ממיזורי, גילתה אשתו לשעבר של סטראון – אמה של הת'ר – על הנישואין שהתקיימו ללא ידיעתה (על פי החוק במיזורי, ההתנגדות שלה כלל לא הייתה חשובה. כאמור, נדרשת הסכמה של הורה אחד) ופנתה מיד למשטרת איידהו. אביה של הת'ר ובעלה החדש נעצרו במהרה. הנישואים בוטלו והת'ר עברה הפלה.

"בזמנו לא חשבתי הרבה על הבדלי הגיל. אני מתנצל על כל מה שהעברתי את משפחתה ועל הדרך, את משפחתי. אני מצטער מאוד", אמר סיטון לשופט גרגורי ו' מולר לפני גזר הדין. באפריל 2016 הוא קיבל 15 שנות מאסר ונאלץ להירשם כעבריין מין. חודש לאחר מכן הגיע תורו של האב. גזר דינו: 4 שנות מאסר על פגיעה בקטין.

תעשי מה שצריך כדי שאב ילדייך לא ילך לכלא

ההגדרות של אונס סטטוטורי ופשעים מין אחרים הקשורים בקטינים שונים ממדינה למדינה. אונס סטטוטורי במיזורי חל רק על אדם מעל גיל 21 שקיים יחסי מין עם נערה שגילה פחות מ-17. לעומת זאת, תחת נישואין, מין עם קטין הוא חוקי לחלוטין.

מספר העבריינים האפשריים מחוץ למדינה גדל עוד יותר כאשר לוקחים בחשבון חוקים מחמירים יותר של מדינות, שחלקם אוסרים על בני נוער מבוגרים יותר לקיים יחסי מין עם בני נוער צעירים.

הנה, לדוגמא, המקרה של אשלי דאנקן. היא היתה רק בת 15 כשהופיעה לפני כומר במיזורי כדי להינשא לחבר שלה שהיה אז בן 18. היא לא רצתה להתחתן, אבל המשפחה שלה אמרה לה שאם היא לא תעשה זאת, החבר שלה יואשם באונס סטטוטורי. הם טעו אבל דאנקן לא ידעה את זה. לו הייתה יודעת היא בכלל לא הייתה מוצאת את עצמה נשואה לגבר, ממנו נפרדה בסופו של דבר אחרי שורה של ויכוחים אלימים. היא גם הייתה מסוגלת להישאר בבית הספר, במקום לעזוב את הלימודים באמצע השנה.

היא הייתה אז תלמידת כיתה ט'. היום היא בת  24 ואם לארבעה ילדים. בריאיון לעיתון 'קנזס סיטי סטאר' היא מספרת שהיא זוכרת את הרגע בו הכומר שאל אותה האם לוקחת את הבחור העומד לצדה כבעלה על פי חוק. אמרתי "אני מניחה", היא נזכרת ואז אחותה נזפה בה ואמרה לה שעליה להשיב בתשובה המסורתית, "כן".

​​בדיעבד, דאנקן אומרת שהיא סבורה שצריך להעלות את הגיל החוקי של הנישואים ל -18, וכי יש לדרוש נוכחות של שופט למי שמבקש אישור להינשא. לו הייתה לה הזדמנות לדבר עם שופט, היא הייתה יודעת שאין לה שום סיבה להינשא.

"ההורים שלי רצו שאתחתן", היא אומרת, "ידעתי שאני לא אמורה לקבל החלטה כזאת בגיל כל כך צעיר. זה פשוט היה משהו שאמרו לי שאני חייבת לעשות כדי שהאבא של הילד שלי לא ילך לכלא".

על פי דו"ח של הקנזס סיטי סטאר, יותר מ -1,000 בנות 15 דיווחו על נישואים בין 1999 ל 2015. מתוכן, למעלה מ -300 נישאו לגברים בני 21 ומעלה. במשטרת מיזורי מאמינים כי המספרים גדולים בהרבה וכי ישנם המון מקרי נישואי קטינות שלא מדווחים לרשויות. וכל זה לגמרי חוקי.

נישואי ילדותנישואי קטינות