מייגן מרקל מכניסה רמזים חתרניים לתוך סמל המלוכה המסורתי

בזמן שאנחנו מקבלות מקסימום פמוטים או עגילים מההורים של החתנים, מייגן מרקל קיבלה במתנה ציור. טוב, לא מדובר בסתם ציור, כמובן, כי אם סמל, או יותר נכון מה שמכונה coat of arms. על פי המסורת האירופאית, למשפחות אצולה יש שלטים מיוחדים שמסמלים אותם ושמאפשרים לזהות אותם. כמובן שהמסורת הזו הולכת ונעלמת, אבל לא כשזה נוגע למשפחת המלוכה החביבה עלינו. כעת, בהתאם לכללים, מרקל קיבלה סמל משלה, רק שכמו כל דבר שהיא נוגעת בו, גם הסמל שלה טומן בחובו כמה מסרים פמיניסטיים:

בתור התחלה, הסמל הוענק ישרות למייגן ולא לאבא שלה, שכידוע לא נחשב לאחד האנשים הכי פופולריים כרגע בארמון, ואף נאלץ (או שאולי אולץ) לא להגיע לחתונה. אולי מאותה הסיבה הוא גם לא מכיל את שם משפחתה אלא רק את שמה הפרטי. על פי הדיווחים, מייגן עצמה היתה מעורבת בעיצוב, כך שלצד מרכיבים מסורתיים הוא כולל גם אלמנטים חדשים שמעידים על המורשת האמריקאית שלה: הרקע של המגן, למשל, הוא כחול, כתזכורת לאוקיינוס השקט. קרני הזהב שבתוכו מסמלות את השמש הקליפורנית, שבה מרקל נולדה וגדלה, וכך גם הפרגים הצהובים שמתחת למגן, שהם הפרחים הרשמיים של המדינה.

מי שנבחרה לסמל את מייגן עצמה זו ציפור שיר עם כנפיים שמורמות כלפי מעלה, ובנוסף גם עטי הנוצה שמוטבעים על החלק הכחול של המגן. אלו, על פי הדיווחים, מעידים על "כוחה של התקשורת", וכנראה מרמזים על העבודה של מייגן כשגרירת רצון טוב של האו"ם. וכדי שכולם יהיו מרוצים, הציפור עונדת כתר על צווארה, כדי שלרגע לא נשכח את הסטטוס שלה בשושלת המלוכה (הכתר עצמו הוא סמל שנקבע על פי צו מלכותי ב-1917 כדי לסמל בנים ובנות של היורש לכאורה).

כמובן שלצד עברה של מייגן, השלט מכיל גם את ההווה ואת העתיד שלה, מה שאומר שהוא מאגד בתוכו גם אלמנטים של בעלה, הנסיך הארי, על פי השלט שהוא קיבל מהמלכה ליום הולדתו ה-18. למעשה, האריה שמחזיק את המגן מצדו השמאלי הוא הסמל שלו, והוא גם מחזיק את חצי המגן שלו. כטאץ' אחרון, מייגן הוסיפה גם את פרחי ה-wintersweet שגדלים במעונה החדש, ארמון קנזינגטון.

אמנם לנו, הישראלים, קשה להבין עד כמה הסמל של מייגן פורץ דרך, אך לשם ההשוואה, כשוויליאם וקייט התחתנו, ב-2011, אביה של קייט קיבל סמל משפחתי עוד לפני החתונה. רק שנתיים לאחר החתונה העניקה המלכה לוויליאם ולקייט סמל משותף, אך הוא כלל את שני הדימויים שמייצגים את ויליאם: אריה וחד קרן (כמחווה לאנגליה ולסקוטלנד).

עם זאת, מייגן היא לא הראשונה שהעזה להחדיר מסרים פמיניסטיים לתוך המסורת המיושנת. וילאם והארי עשו את זה עוד קודם, כשהם ביקשו שבסמלים שלהם תהיה התייחסות לאמם המנוחה דיאנה, זאת למרות שבאופן מסורתי ישנה בסמלים התייחסות לאב בלבד. כך, על שרשרת האריה שמסמל אותם, יש צדפה קטנה ואדומה – הסמל של משפחת ספנסר לדורותיה.

כפי שאתם רואים, בהמשך לחתונה, מייגן מנסה בדרכה האלגנטית והחיננית לשלב בין הישן והחדש, ולאט לאט לנער את האבק מעל למסורות המיושנות שהגיע הזמן לרענן. אין ספק שעם התחלה כזו, צפוי להיות לנו מאוד מעניין.

הנסיך האריהנסיך ווילאםמייגן מרקלקייט מידלטון