איטליה דחתה תביעה על הטרדה מינית: המתלוננת מבוגרת מדי בשביל להרגיש מאוימת

איטליה: תלונה על הטרדה מינית לא תגיע לכדי כתב אישום משום שהתביעה מאמינה שהאישה שהגישה את התלונה "מבוגרת דיה מכדי להיות מאוימת מהמטריד".

המתלוננת, אליזבטה קורטאני, בת 53, נשיאת נבחרת הכדורגל של לאציו, טוענת שיו"ר התאחדות הכדורגל של איטליה בדימוס, קרלו טבקיו, הטריד אותה מינית במהלך פגישה עסקית, העיר לה על החזה שלה וניסה בכוח לנשק ולגפף אותה.

ההחלטה לסגור את התיק התקבלה לפני כשלושה שבועות אולם דו"ח התביעה נחשף רק השבוע ע"י 'הגרדיאן'. לפי הדו"ח, ההחלטה התקבלה למרות שבידי התביעה ראיות וידאו של התקיפה ולמרות שהתובעים יודעים היטב שהאשמות של קורטאני אכן מבוססות מציאות. התביעה החליטה בכל זאת "לרדת מזה" ממספר סיבות. ראשית, המתלוננת, לדידם, דיווחה מאוחר מדי לרשויות. שנית, גילה של קורטאני והעובדה שהיא כבר התמודדה מול טבקיו בעבר בסיטואציה דומה מהווים הוכחה בעיניהם שהיא לא הייתה במצב של פחד או כניעה.

על פי דו"ח התביעה, קורטאני הגישה את תלונתה ב-24 בנובמבר 2017, והיא מבוססת על שתי תקריות, שאת קיומן טבקיו מכחיש לחלוטין.

בתקרית הראשונה מתארת קורטאני כיצד הלכה למשרדו של טבקיו במאי 2015 כדי לברר איתו פרטים על מספר מועדוני ספורט שהצטרפו לאיגוד. לדברי קורטאני, טבקיו התקרב אליה, נגע בשדיה ואמר: "את נראית טוב! יש לך ציצים גדולים שם!" ואז ניסה לנשק אותה על שפתיה. קורטאני, כך נטען, נחרדה מהתנהגותו, העמידה פנים שהיא מתעלמת ממנו, ויצאה מהחדר.

אליזבטה קורטאני

באוגוסט 2016, קורטאני נאלצה להגיע שוב לפגישה עסקית עם טבקיו במשרדו כדי לסגור מספר עניינים רשמיים הקשורים לקבוצתה. לפני שהלכה, היא שאלה בעצתם של מספר שוטרים שהיא מכירה כיצד להשיג ראיות נגד מטריד מינית בסביבה מקצועית ואלו יעצו לה להצטייד במצלמה נסתרת בתוך הפגישה. קורטאני החליטה לשמוע בעצתם והגיעה עם מצלמה נסתרת זעירה טמונה בתוך זוג המשקפיים שנתלו בשרוך על צווארה. מיד בראשית הפגישה, טבקיו סגר את הדלת מאחוריו והחל לדבר אליה בצורה וולגרית ובתנועות גוף גסות וניסה לברר האם יש לה הרבה סקס. הוא דחף אותה על הספה, ניסה לנשק אותה ולחפון את שדיה. הפעולה האחרונה כיבתה את המצלמה, אולם האודיו נמשך. היא הצליחה לבסוף להיחלץ ממנו וברחה.

קורטאני, שלא במפתיע, זועמת על ההחלטה לסגור את התיק: "נשים איטלקיות מפחדות לפעמים להתלונן על אלימות מינית אבל אני רוצה לומר לכל הנשים שם באיטליה שזה תמיד שווה את זה. לא משנה אם אתם מאמינים לנו או לא, אנחנו צריכות לדרוש כבוד. אנחנו צריכות להילחם! איטליה חייבת להתפתח בתרבותה. לא דיברתי עד עכשיו כי אני מאמינה בצדק … אולי אני מבוגרת מדי בשבילם ויכולתי להגן על עצמי. אבל אני יכולה להבטיח שהרגשתי במצב של נחיתות… פחדתי. כי להיות בחדר הזה פירושו להיות בלב הכדורגל האיטלקי. ובחדר הזה לכפיפות ולפחד אין גיל".

עורך דינה, דומניקו מריאני, אמר כי יגיש התנגדות לבקשת התובע לדחות את התלונה. " בהתחשב בקשר שלו לוועד האולימפי הלאומי, טבקיו הוא לא רק אזרח פרטי, אלא פקיד ציבור. החוק האיטלקי מאפשר חלון של שש שנים בדיווח על הטרדה מינית נגד איש ציבור. יותר מדי דברים לא ברורים בתוצאות החקירה שלהם", הוא אומר.

כהונתו השנויה במחלוקת של טבקיו כראש איגוד הכדורגל במדינה הסתיימה בנובמבר האחרון לאחר שנבחרת איטליה – מחזיקת גביע העולם 4 פעמים – לא הצליחה להעפיל למונדיאל 2018. בנוסף לכישלון המקצועי, טבקיו גם זכה לביקורת חוזרת ונשנית על שורה של הערות גזעניות.

איטליההטרדה מיניתהטרדה מינית במקום העבודהכדורגלתקיפה מינית