המוות של סטן לי הוא לא סיבה לסלוח לו על ההטרדות המיניות

ב-12 בנובמבר הוליווד הרכינה את ראשה – ולא רק בגלל השריפות שהרסו לא מעט בתי סלבס שמתגוררים באזור. סטן לי, מי שנחשב בשנים האחרונות לאבא של גיבורי העל, הלך לעולמו בגיל מכובד ביותר – 95 שנה.

סטן לי אחראי כמעט על כל גיבורי הקומיקס שגדלנו עליהם, ובין השאר המציא את הסדרות בכיכובם של ספיידרמן, איירון מן, אקס-מן, הענק הירוק, דרדוויל וארבעת המופלאים. סטן הוא גם האיש שהפך את מארוול ממחלקת קומיקס קטנטנה למעצמה ענקית, שהיום, בזכות ההצלחות האדירות להן זוכים סרטי הגיבורים של לי, נחשבת לאחד התאגידים החזקים בהוליווד.

לאור כל אלו, זה היה די צפוי שעם מותו מרבית כותרות העיתונים יבחרו לעסוק בחשיבות ובהשפעה שיש לפועלו, ויכילו סופרלטיביים כמו "גיבור על עוד בחייו" או "גאון יצרתי". זאת לצד פוסטים עצובים של מעריצים נלהבים ושחקנים ואנשים מהתעשייה שעבדו לצדו, שמהרו להספיד את האיש על פי מיטב מסורת האבלות, הכוללת מחמאות דביקות וזיכרונות נעימים. וכך, כמעט כולם בחרו להתעלם מהעדויות על הטרדות מיניות חמורות מצדו, שהלכו והתרבו בשנים האחרונות.

בינואר דיווח ה"דיילי מייל" כי חברה המעניקה שירותי סיעוד הפסיקה את מתן השירותים ללי, אחרי שמספר רב של אחיות צעירות התלוננו על תקיפה מינית ועל הטרדה. מקור סיפר ל"דיילי מייל" כי לי היה מסתובב עירום מול האחיות, מבקש מהן מין אוראלי במקלחת, או ש"יענגו" אותו בחדר השינה, ואפילו מישש את האחיות.

לדברי המקור שדיבר עם הדיילי מייל, הבעלים של חברת הסיעוד טען כי זה קרה ל"כל אחת מהאחיות שהגיעו לבית". לאחר שהתקבלו תלונות מצד כמה אחיות, הבעלים של החברה החליט בסופו של דבר להפסיק לעבוד עם לי ואף נכנס לסכסוך משפטי איתו.

זאת ועוד, באפריל השנה מריה קרבלו, מעסה משיקגו, הגישה נגד לי תביעה על הטרדה שלדבריה התרחשה שנה לפני כן, באפריל 2017. על פי התביעה, קרבלו נשכרה לעשות ללי שני עיסויים במהלך סוף שבוע אחד. כבר במהלך העיסוי הראשון, לי החל לגנוח ולאונן, עד שמחוסר נוחות קרבלו נמלטה מהמקום. היא, כמובן, סירבה להגיע לעיסוי השני שנקבע, אך לי התנצל ואנשיו שכנעו אותה להגיע לשם תוך הבטחות שהמקרה לא יחזור על עצמו. כצפוי, לא רק שאירוע חזר, אלא שהפעם לי גם חיכך את איבר מינו ברגליה של קרבלו. לאור כל אלו דרשה קרבלו 50 אלף דולר פיצויים.

"במשך שבועות התקשיתי למצוא מישהו שיעזור לי לבקש מלי לקחת אחריות על האופן שבו הוא התנהג איתי. הוא עשיר ומפורסם ואני לא", סיפרה קרבלו בראיון. "אחרי שראיתי נשים אחרות נלחמות כדי לקבל יחס ראוי וכבוד, החלטתי – גם אני (Me too). אני עדיין עצבנית ומפוחדת, אבל לא כמו שהייתי קודם, כי יש מסביבי אנשים שעוזרים לי".

סביר להניח שאם לי היה צעיר בעשרים-שלושים שנה, גל MeToo לא היה פוסח עליו והפרשיות האלו היו זוכות לכותרות נרחבות יותר, ואולי אף מביאות איתן עוד ועוד וידויים מצד נשים פגועות. אבל בגלל גילו המבוגר, והיותו בן ל"דור אחר" (מה חשבתם, שרק אצלנו התירוץ הזה עובד?), מעשיו של לי טויחו או נדחקו עוד בחייו, ומעריציו העדיפו לשמר את הזיכרון שלו כדוד משוגע אך חביב. כעת, לאחר מותו, הסיכויים שהדימוי הזה ישתנה קטנו עוד יותר – הרי אף אחד לא אוהב שהורסים לו את גיבור הילדות שלו, ועוד על אחת כמה וכמה כשמדובר לא בסתם גיבור, אלא באבא של גיבורי העל.

#MeTooהטרדות מיניותסטן ליתקיפות מיניות