מוניקה לוינסקי: חשבתי שלביל היה אכפת ממני

רק בספטמבר השנה הסתכלנו על יונית לוי בפנים חמורות סבר וגערנו בה על כך שהעזה לשאול את מוניקה לוינסקי על פרשת קלינטון. כולנו תהינו למה היא לא יכולה להניח לבחורה המסכנה להמשיך הלאה, לשים את הטראומה מאחוריה סוף כל סוף ולעזור לה להיות לא רק אותה אחת עם השמלה המוכתמת, אלא אישה העומדת בזכות עצמה. אלא שבשבועות האחרונים התברר שלוינסקי שמרה על אינטרסים אחרים, ולאו דווקא על פרטיותה.

ביום ראשון הולכת לעלות סדרת הדוקו החדשה The Clinton Affair שבה היא הולכת לדבר על כל הצדדים בפרשה – אלו שנטחנו כבר עד דק ואלו שעד כה לא דובר עליהם. לוינסקי אמנם לא היחידה שמתראיינת לששת פרקי הסדרה, אלא גם הוריה, וכן מקורבים לנשיא לשעבר, בהם היועץ האישי של הקלינטונים, סידני בלומנטל, ועורך דינו לשעבר, בוב בנט. אבל כמובן שאף אחד מהם לא מושך את העין כמו לוינסקי, מי שהתפרסמה בשנת 1998 כגרופית של הנשיא קלינטון, שפיתתה אותו עד כדי כך שהוא לא עמד בכך ובגד באשתו – או לפחות ככה התייחסו אליה בזמנו.

"הייתי בוכה בהיסטריה ואז פשוט 'נכבית'. וברגעים בהם הייתי נכבית, אני זוכרת שהייתי מסתכלת אל החלון וחושבת שהדרך הטובה ביותר לתקן את המצב היא לקפוץ מהחלון". מספרת לוינסקי בטריילר ששוחרר לקראת עליית הסדרה, ומשתפת בעובדה ששנים לאחר שהתפוצצה הפרשה היא הובחנה כסובלת מפוסט-טראומה. "הרגשתי נורא. הייתי מבועתת ופחדתי ממה שזה יעשה למשפחה. עדיין הייתי מאוהבת בביל באותו זמן, אז הרגשתי אחראית על המצב".

במאמר של לוינסקי שפורסם ב"וניטי פייר" כחלק מקידום הדוקו, היא סיפרה שבמסגרת העבודה לסדרה היא התראיינה במשך 20 שעות שלא היו פשוטות עבורה. למעשה, היא התלבטה רבות האם לקחת חלק בסדרה או לא, עד שלבסוף החליטה לשתף פעולה. גם האנשים מסביבה התקשו לקבל את ההחלטה שלה לדבר על הנושא, ומוניקה אף מספרת שמקורב אליה שאל אותה מדוע היא מתעקשת לחזור לחלק כל כך טראומטי וקשה בחייה ועוד בפומבי. "הלוואי שהייתי יכולה למחוק את השנים שלי בוושינגטון הבירה. לעשות מעשה בסגנון 'שמש נצחית בראש צלול', אבל אני לא יכולה. כדי להתקדם בחיים שיש לי, עלי לקחת סיכונים – הן מקצועיים והן רגשיים. חלק חשוב של התקדמות קדימה הוא חפירה, לעתים קרובות עם הרבה כאב, במה שהיה בעבר".

לוינסקי הוסיפה כי "העבודה על הסרט הכריחה אותי להתמודד עם התנהגויות שהיו לי בעבר שאני עדיין מצטערת אליהן או חשה בושה בגללן. היו הרבה רגעים בהם פקפקתי לא רק בהחלטה להשתתף בסדרה, אלא בכל השפיות שלי. במהלך טיפול שהיה לי בתקופה הזו אמרתי לפסיכולוגית שלי שאני חשה דיכאון גדול, היא אמרה שלפעמים זה לא בהכרח דיכאון, אלא אבל. תהליך החקירה הזה הוביל אותי לחדרים שונים של בושה שאני עדיין צריכה להמשיך לחקור".

לוינסקי הודתה שהאבלות שהיא חשה לא מופנת רק כלפי מוניקה הצעירה, אלא גם כלפי הקשר שלה עם ביל קלינטון, "איש שחשבתי שאכפת לו ממני". רק ביוני השנה קלינטון אמר בראיון שהוא לא מרגיש שהוא צריך להתנצל בפני לוינסקי, אך היא דווקא אומרת שהוא "צריך להרגיש שהוא רוצה להתנצל". לדבריה "אני פחות מאוכזבת בגללי ויותר מאוכזבת בגללו. הוא היה אדם טוב יותר (אם הוא היה מתנצל) ואנחנו, בתמורה, היינו חברה טובה יותר".

לוינסקי גם הסבירה כי למרות שכבר התנצלה בפני הילרי וצ'לסי קלינטון במהלך ראיון עם ברברה וולטרס ב -1999, היא הייתה שמחה לו הייתה ניתנת לה ההזדמנות לעשות את זה שוב ובאופן אישי. "ואם אני אראה את הילרי פנים מול פנים היום, אני יודעת שאגייס את כל הכוחות שידרשו כדי להגיד לה בכנות עד כמה אני מצטערת". עוד הוסיפה "אני מאמינה שכאשר אנו לכודים על ידי חוסר היכולת שלנו להתפתח, על ידי חוסר היכולת שלנו להזדהות בענווה עם הכאב של אחרים, אנחנו נשארים הקרבנות של עצמנו".  

מוניקה לוינסקי צעירה ומאוהבת

לסיכום, כתבה לוניסקי, היא בחרה להשתתף בסדרה הזו קודם כל מפני שהיא יכולה. "לאורך כל ההיסטוריה נשים הושתקו. עכשיו סוף סוף הגיע הזמן לספר את הצד שלנו במילים שלנו. בלייר פוסטר, הבמאי זוכה האמי … הראה לי באחת ההקלטות כי כמעט כל הספרים שנכתבו על פרשת  קלינטון נכתבו על ידי גברים. ההיסטוריה נכתבת על ידי גברים. לעומת זאת, הסדרה לא רק כוללת קולות של נשים, אלא מביאה נקודת מבט נשית: שתיים מתוך שלושת העורכים העיקריים וארבע מתוך חמשת המפיקים הן נשים…אז אולי אני לא אוהב כל מה שנכנס לסדרה או הוצא ממנה, אבל לפחות אני אוהב את העובדה שהפעם הפרספקטיבה מעוצבת על ידי נשים".

לוינסקי הדגישה שהניסיון לספר את הסיפור שלה מול המצלמות לא היה קל, אך היא מקווה שזה ישתלם: "אני מקווה כי דרך השתתפות בסדרה, ואמירת האמת על פרק הזמן הזה בחיי – בהיסטוריה של כולנו – אני אעזור להבטיח שמה שקרה לי לא יקרה שוב לאף צעיר במדינה שלנו".

בגידהביל קלינטוןהילרי קלינטוןמוניקה לוינסקי