המאבק הצליח: סינטויה בראון תשוחרר מהכלא

"אני מודה על המעשה הרחום שלך, שנתן לי הזדמנות שנייה. אעשה כל שביכולתי כדי להצדיק את אמונתך בי", אמרה סינטויה בראון אמש, לאחר החלטתו של מושל טנסי, ביל האסלם, לאפשר לה להשתחרר מהכלא לאחר 15 שנות מאסר. הייתה זו אחת מפעולותיו האחרונות של האסלם בתפקידו כמושל, והיא ללא ספק דרמטית במיוחד. נראה שסיפורה של בראון שהסעיר את ארצות הברית במשך שנים רבות, מתקרב לסיומו הטוב.

בראון הייתה בת 16 בלבד כשנידונה לחיים בין הסורגים. היא נשפטה בשנת 2004 למאסר עולם לאחר שהואשמה שרצחה את ג'וני אלן, סוכן נדל"ן בן 43, לאחר שנאספה על ידיו לביתו שבנאשוויל. היא הייתה בזמנו קטינה שברחה מביתה, הודחה לזנות על ידי בן זוגה שהתעלל בה, ובאותו לילה ששינה הכל העידה שחששה לחייה ולכן לקחה אקדח וירתה ב"לקוח", אלן. מיד לאחר מכן נעצרה על ידי המשטרה. הוגש נגדה כתב אישום, היא נשפטה כבגירה על אף שהייתה קטינה והעונש שהוטל עליה היה מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

"סינטויה בראון ביצעה, על פי הודאתה שלה, פשע מחריד בגיל 16", אמר המושל האסלם בהצהרה שהעניק אמש. "עם זאת, הטלת עונש מאסר עולם על נערה שידרשו לפחות 51 שנים עד שתינתן לה האפשרות לערער, קשה מידי, במיוחד לאור הצעדים יוצאי הדופן שעשתה בראון כדי לשקם ולבנות מחדש את חייה". האסלם החליט לקצר את עונשה של בראון עד השביעי לאוגוסט 2019, כאשר תהיה משחוררת על תנאי לעשר שנים נוספות, תידרש לעבור ייעוץ שוטף ולעשות עבודות שירות של לפחות 50 שעות.

בראון ריצתה כבר 15 שנים מחייה בכלא, במהלך שנים אלה למדה תואר אקדמי והפכה לדמות מוערצת ומעוררת השראה. הסיפור שלה עלה לכותרות מפעם לפעם בארצות-הברית בעקבות מחאות ציבוריות בהן לקחו חלק לא מעט סלבס דוגמת קים קרדשיאן, קארה דלווין וריהאנה, בבקשה לשחרר אותה או לפחות לאפשר לה לערער על העונש הכבד. כעת, הסלבס שנרתמו למענה, מוקירים את ההחלטה המרגשת:

לפני החנינה של האסלם, בחודש דצמבר האחרון, קבע בית המשפט העליון של טנסי כי בראון חייבת להישאר בכלא לפחות 51 שנה לפני שהיא תהיה זכאית לשחרור. בעקבות ההחלטה הקשה הוגשה תביעה מטעמה, לפיה עונשי מאסר עולם ללא חנינה אינו חוקי לקטינים, בהתאם לתיקון שעבר לאחר שנכנסה לכלא. בית המשפט דחה את הטענה הזאת, שהובילה למחאה ציבורית נרחבת אשר כללה צעדת נשים וקריאה להכריז על שביתות בקנה מידה ארצי בשל הפסיקה נגד בראון. הצעדה הייתה אמורה להתרחש ב-19 לינואר, אך נראה שבמקום צעדת מחאה היא תהפוך לצעדת הודיה. 

מקרים בהם אישה הורגת את התוקף שלה או מי שמאיים על חיה, מתעלל בה ופוגע בה לאורך זמן – קרו גם בישראל. כך גם המקרה של נור, צעירה בדואית, אשר הרגה בהיותה בת 16 את הגבר שהוריה הכריחו אותו להנשא לו.  כשמלאו לנור 16, מכר אותה אביה תמורת 5,000 דינר ירדני לגבר עיוור שלא רצתה בו. הוא הכה אותה, השפיל אותה, איים עליה ואנס אותה. כשניסתה לברוח, כלא אותה. היא ניסתה לתלות את עצמה ולהתאבד שלוש פעמים. לאחר ניסיון ההתאבדות השלישי, נור אושפזה בסורוקה ומד"א החזירו אותה לבית אביה, אך מבחינת המשפחה, היא פגעה בכבוד האב והאחים, שוב חטפה מכות רצח, ושוב נמכרה לגבר חדש – אסיר משוחרר מבוגר ממנה בשלושים שנה ונשוי. בלילה הראשון הוא רצה לשכב איתה. היא התנגדה בכל כוחותיה, אז הוא הרביץ לה ואנס אותה בכוח.

נור הבינה שאין לה מוצא. למחרת, המתינה שיירדם ואז דקרה אותו בסכין מטבח. תוך כדי צעקה: "אני לא רוצה אותך, לא רוצה, לא רוצה". מיד לאחר המעשה, נור התקשרה למשטרה והסגירה את עצמה. המדינה לא האשימה איש בעבירה פלילית בפרשה המזעזעת הזו – איש מלבד אותה. היא נשפטה ל-11 שנות מאסר בפועל, על רצח בכוונה תחילה, ועל איומי רצח כלפי הקונה הראשון ש"רכש אותה".

את סיפורה של נור תיארה וקידמה עורכת הדין רוני אלוני סדובניק, אשר לאחר מאבק משפטי ממושך הגיע לסיומו בדצמבר האחרון. נור קיבלה חנינה מהנשיא ריבלין ושוחררה, אך עדיין נשמעה ביקורת ציבורית חריפה על עצם העובדה שישבה בכלא שנים רבות מידי – חמש וחצי שנים. אסירה נוספת שקיבלה חנינה מהנשיא ריבלין לאחר שקיבלה קיצור בעונשה מהנשיא פרס, היא דלאל דאוד, שב-2002 הורשעה ברצח בעלה המתעלל. דאוד עדיין בכלא בשל עבירות משמעת, כך לטענת השב"ס, ושחרורה מתעכב.

ממש לאחרונה, רגע לפני שפוזרה הכנסת, הממשלה הסכימה להפחית את העונש של מי שרוצחת את בן זוגה המתעלל ל-15 שנות מאסר. נוכל רק לקוות שההבנה המחלחלת למערכת כי מי שהורגות את התוקף שלהן עשו זאת כדי להציל את חייהן, תעמיק, וכי דאוד תצא לחופשי בהקדם, כפי שכבר היה צריך לקרות.

ארצות הבריתכלאמחאה ציבוריתמערכת שלטון החוקסינטויה בראוןצדקקים קרדשיאן