לקראת הלידה המלכותית: 8 מנהגים מוזרים שהארי ומייגן יהיו חייבים ליישם

באוקטובר 2018 התבשרנו לראשונה שהנסיך הארי ומייגן מרקל מצפים לתינוק ראשון שייוולד באביב 2019. כעת, כמעט תשעה חודשים אחרי, התינוק המלכותי עתיד להפציע בכל רגע לאוויר העולם. כצפוי, האנגלים כוססים אצבעות לקראת המאורע המרגש, מחכים בשקיקה לכל פיסת מידע על העובר המלכותי וההורים לעתיד ואכן אתרי החדשות מספקים את הסחורה. לקראת הלידה הצפויה פרסם אתר ה-'independent' רשימה של מסורות שבני הזוג חייבים לקיים אחרי הלידה. בניגוד אלינו פשוטי העם, כשתינוק מלכותי נולד יש מנהגים רשמיים וטקסים שהושרשו לפני מאות שנים ונהוגים עד היום שצריך להקפיד עליהם. בכל זאת, לא בכל יום נולד יורש עצר חדש למשפחת המלוכה באנגליה. מוזרות, שמרניות ואפילו מעוררת קנאה, כיאה למעמד – קבלו את רשימת מסורות הלידה המלכותיות המוזרות ביותר:

את התינוק מיילד הגניקולוג המלכותי

עזבו אתכם מבית חולים ציבורי, ורופא שמזגזג בין חדרי לידה. לפי המסורת, התינוק המלכותי ייולד לפחות בעזרת רופא מלכותי אחד. כרגע, הצוות שאמור להיות נוכח במעמד הלידה של מייגן הוא הרופא המיילד אלן פארת'ינג, והיועץ המיילד גיא ת'ורפ-ביסטון. שני המומחים עזרו ליילד גם את שלושת הילדים של וויליאם וקייט, הנסיך לואיס, הנסיך ג'ורג' והנסיכה שרלוט.

סר מרכוס סצ'ל, שהיה בעבר הגינקולוג הרישמי של המלכה אליזבת השנייה ויילד את הנסיך ג'ורג', סיפר בראיון היחיד שלו על הולדתו של הנסיך הצעיר: "אתה פשוט מנסה להזכיר לעצמך שלמרות שזה מאוד חשוב ודרמטי, מדובר רק בעוד זוג צעיר ובריא שיולד (בתקווה) תינוק בריא. ניסיתי להזכיר את זה לעצמי שוב ושוב בזמן הלידה, כדי שהלחץ ממאות אנשי התקשורת שעומדים מחוץ לבית החולים לא ישפיע עליי".

 

 

להורים אין משמורת על ילדם

לפי חוק שנחקק לפני יותר משלוש מאות שנה, למלכה יש משמורת חוקית מלאה על כל ילד שנולד למשפחת המלוכה, ולא להוריו של התינוק. החוק, הנקרא (בתרגום חופשי) "חוות הדעת הגדולה של הפררוגטיבה על המשפחה המלכותית", נקבע על ידי המלך ג'ורג' הראשון בשנת 1717.

מרלן קנינג, מומחית לענייני משפחת המלוכה, הסבירה בעבר בריאיון ל"אינדיפנדנט" על החוק: "לג'ורג' הראשון היו מחלוקות עם בנו, ג'ורג' השני", הסבירה, "אני מאמינה שזה קרה כאשר הנסיך מוויילס (ג'ורג 'השני) לא רצה לקבל את הסנדק לבנו שאביו רצה – אז ג'ורג' ביקש מהפרלמנט שימצא איזשהו פתרון עבורו". ואכן, רישום שנתי שפורסם בשנת 1772 קובע כי האחריות על הילדים, הנכדים המלכותיים ויורש העצר, היא בידי המלך בלבד. אך למרות שעל פי החוק למלכה יש משמורת על הנכדים שלה, ככל הידוע היא לא ניצלה אי פעם את הזכות הזאת וסביר להניח שהיא לא תממש אותה לעולם.

הודעת הלידה הרשמית מוצגת על כן ציור

תשכחו מסמסים בתפוצה רחבה ומתמונות בפייסבוק – בהתאם למסורת מ-1837, ההכרזה על הלידה המלכותית נעשית באמצעות תליית כרוז על כן בחצר ארמון בקינגהאם, שם מתגוררת המלכה. הכרוז, המודפס במכונת כתיבה, מגיע לארמון חתום על ידי הצוות הרפואי אשר השתתף בלידה המלכותית, וכולל פרטים כמו מין של הילוד, שעת הלידה ומצבם הבריאותי של האם והתינוק החדש.

נוהל חדש נוסף שהשתרש בשנים האחרונות הוא להציג את התינוקות המלכותיים על מדרגות הכניסה באגף לינדו הפרטי בבית החולים סנט מרי'ס.

התינוק עטוף בשמיכה של חברת G.H. Hurt & Sons blanket

בהצגה הרשמית שלהם לעולם, הילדים המלכותיים נעטפים באופן מסורתי בשמיכה שהוכנה במיוחד על ידי חברת הטקסטיל G.H. Hurt & Sons blanket. הנסיך צ'ארלס היה הראשון שהתכרבל בשמיכה שהכינה החברה לאחר הלידה שלו בשנת 1948. בשנת 2013, הנסיך ג'ורג' היה עטוף באחת מצעיפי הצמר הלבנים של החברה, בשנת 2015, הנסיכה שרלוט הייתה עטופה בשל לבנבן ומסולסל, והנסיך לואיס היה עטוף בצעיף רך מדגם "נוטינגהאם", לאחר שנולד.

 

ההורים הגאים חייבים לחכות מספר ימים עד שיכריזו על השם שבחרו

בהמשך להופעה מחוץ למדרגות 'לינדו', נוהג נוסף שנוצר בקרב משפחת המלוכה בשנים האחרונות הוא לא לשמור בסוד את שמו של הרך הנולד כמה ימים. לאחר שנולדו הנסיך ג'ורג' והנסיכה שרלוט, המתין הציבור יומיים עד ששמע את שמותיהם. כדי לשמוע איך בחרו קייט ווויליאם לקרוא לבנם הקטן נאלצו אזרחי הממלכה להמתין דרוכים שלושה ימים.

הילד/ה יעטו על עצמם שמלת הטבלה מיוחדת כאשר יוטבלו

גם ההורים שלכם נהגו להלביש אתכם בבגדים ישנים שלבשו בני משפחה אחרים שנולדו לפניכם? תשמחו לשמוע שגם משפחת המלוכה עושה את זה. התינוקות המלכותיים לובשים לטקס ההטבלה שלהם, שמלה מיוחדת שעוברת במשפחה. הן ג'ורג', שרלוט ולואיס, לבשו עותק משוכפל של גלימה מקורית שנתפרה בשנת 1841 עבור בתה הבכורה של המלכה ויקטוריה, ויקטוריה אדלייד, מרי לואיזה.

הגלימה המקורית הייתה עשויה משי לבן עם כיסוי תחרה בעבודת יד, ונלבשה על ידי לא פחות מ-62 תינוקות מלכותיים במהלך 163 שנים של שירות מלכותי. את הגלימה היו מכבסים ביד עם מי מעיין לאחר כל טקס הטבלה, ומאחסנים בחדר חשוך עד השימוש הבא שלה.

ג'ורג' השישי והמלכה אליזבת' לבשו את שמלת התחרה הלבנה, וכך גם הנסיך צ'רלס, הנסיך ויליאם והנסיך הארי. בת המלוכה האחרונה שלבשה את החלוק המקורי הייתה בתה של הרוזנת של וסקס, בשנת 2004.

הנסיך ג'ורג' הוא הילד הרביעי שהוטבל בחלוק החדש, ששוכפל באופן מדויק בעזרתה של יועצת המלתחה הראשית של המלכה אנג'לה קלי, בשנת 2011. הבת השנייה של זארה טינדל, לנה, הנכדה של אן הנסיכה המלכותית (כן לצ'ארלס יש אחות, גם אנחנו הופתענו), הייתה בת המשפחה האחרונה שלבשה את החלוק החדש בתחילת החודש האחרון. מקווים שהספיקו לכבס אותו במי מעיין לקראת הלידה הקרובה.

 

לאחר הלידה נורים עשרות מטחי כבוד

את ההכרזה על הלידה מלווים מטחי כבוד שיורה המשמר המלכותי. אחרי הולדתה של הנסיכה שרלוט למשל, נורו מטחים על ידי חיילים בהייד פארק ובמגדל לונדון כדי לכבד את הגעתה. חיילי המשמר רכבו בתהלוכה מווולינגטון בארקס, ליד ארמון בקינגהאם, וירו 41 יריות. ובנוסף נורו מטח נוסף של 62 יריות ממגדל לונדון.

 

התינוקות לא מקבלים באופן אוטומטי תארים מלכותיים

הבן/ת של הדוכס והדוכסית מסאסקס (הלא הם הארי ומייגן) לא יקבל תואר מלכותי סמוך למועד הלידה שלו אלא אם כן המלכה תחליט על כך, זאת לפי קביעה מיוחדת של הנסיך ג'ורג' החמישי ב-1917. עם זאת, יש בסמכותה של המלכה להחליט אחרת, כפי שעשתה עבור ילדיהם של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון.

אחרי כל הרשימה הארוכה הזאת, נותר לנו לאחל למייגן לידה קלה ולקוות שהיא תשרוד את רשימת החוקים שקבעה המשפחה של בעלה. ולמרות שמדובר ברשימה ארוכה ומייגעת, אנחנו חייבות להודות שכל הרשמיות הזאת גרמה לנו קצת לקנא.

הנסיך הארימייגן מרקלמשפחת המלוכה