הכירו את האישה הצעירה ביותר שטיילה בכל המדינות בעולם

ב-31 במאי, 2019, דרכה לקסי אלפורד, אמריקאית בת 21, על אדמת צפון קוריאה ושברה שיא: היא האדם הצעיר ביותר בהיסטוריה שביקר בכל אחת מהמדינות בכדור הארץ. היא שברה את שיא גינס הנוכחי, שעומד על גיל 24, והצטרפה לשורות של מטיילים שעשו היסטוריה, כמו קאסי דה פקול, שבגיל 27 היתה האישה הראשונה שתועדה כמי שביקרה בכל מדינה בעולם, כמו גם האישה שעשתה זאת בפרק הזמן הקצר ביותר. 

אלפורד עבדה על המשימה שלה, לטייל לכל אחת מ-196 המדינות העצמאיות בעולם, מילדותה, למרות שהיא לא ידעה שהיא עושה זאת בזמנו. אלפורד, נצר למשפחה שמחזיקה בסוכנות נסיעות, אומרת ש"נסיעות היו חלק מחיי עוד לפני שאני יכולה לזכור. ההורים שלי היו מוציאים אותי מבית הספר ונותנים לי ללמוד בצורה עצמאית במשך שבועות וחודשים מדי שנה", היא מספרת.

 

באפריקה נאבקה עם ענייני ויזה סבוכים | צילום מסך מתוך עמוד האינסטגרם LexieLimitless@

כשגדלה, אלפורד אומרת שהיא ומשפחתה טיילו לכל מקום – מהכפרים הצפים בקמבודיה ועד בורג' חליפה בדובאי. "ההורים שלי ייחסו חשיבות רבה לחשיפה שלנו לכל צורות החיים בעולם, וזה השפיע בצורה עמוקה על האדם שהפכתי להיות", אומרת לקסי, שאחרי עמוד האינסטגרם שלה, LexieLimitless@, עוקבים למעלה מ-70 אלף איש. "תמיד הייתי סקרנית לגבי איך אנשים אחרים חיים, ואיך הם מוצאים אושר".

לשבור את שיא גינס

אלפורד בכלל לא תכננה לשבור שום שיא. היא רק מטיילת נלהבת: "האמת, בהתחלה, פשוט רציתי לבדוק את קצה גבול היכולות שלי, לראות מה אני יכולה לעשות עם החיים שלי, ובדרך לראות כמה שיותר מהעולם", היא אומרת. "רק כשדברים התחילו להיות ממש מאתגרים הבנתי שאני מעוררת השראה באנשים סביבי, ובעיקר בנשים צעירים. פירושה של התמיכה הזאת היא שלא יכולתי לוותר כשהמצב נהיה קשה. הייתי נחושה להראות לכולם שהעולם לא מפחיד כמו שהוא מצטייר בתקשורת, ושיש טוב לב בכל מקום".

ב-2016 אלפורד הפכה רצינית והתחילה לעבוד על המשימה שלה, לשבור את שיא הגינס של ג'יימס אסקוויט, שהגיע לרגע ב-2013, כשהוא בן 24. 

מאיפה הגיע לה הרעיון הזה? כשמלאו לה 18, אלפורד הבינה שהיא ביקרה כבר ב-72 מדינות. "הפעם הראשונה שחשבתי על לשבור את השיא העולמי היתה באוקטובר 2016, בביתי בקליפורניה", היא אומרת. "זה היה שנתיים אחרי שסיימתי את התיכון, ולמדתי בקולג' מקומי. ואז ירדתי הרעיון של לקחת שנה חופש, והחלטתי לעבוד על שבירת השיא במשרה מלאה".

אלפורד אומרת שהטיולים שלה נעשו כולם במימון עצמי. היא קיבלה כמה חוזים וקמפיינים לאורך הדרך, שעזרו לה לממן את הפרויקט, אבל מעולם לא היה לה ספונסר רשמי. "תמיד ידעתי שארצה קצת זמן חופשי לטיולים, אז עבדתי בכל עבודה שמצאתי מאז שמלאו לי 12, וחסכתי את הכסף", היא אומרת.

הכסף שחסכה הספיק לה לשנה וחצי של מסעות. אחר כך, בכל פעם שהגיעה הביתה לנוואדה סיטי, קליפורניה, עבדה כיועצת נסיעות בסוכנות המשפחתית, ועבדה בצילום וכתיבת בלוג במהלך מסעותיה. "אני עושה הרבה תחקיר מקדים כדי למצוא את הדילים הטובים ביותר, להשתמש בצורה אופטימלית בנקודות ובמיילים שצברתי בטיסות, ללון במקומות זולים, כמו הוסטלים, או ליצור תוכן למלונות בתמורה ללינה", אומרת אלפורד. "הקפדתי שההוצאות החודשיות שלי יהיו נמוכות ככל האפשר, כי גרתי בבית עם ההורים שלי, אין לי הוצאות על רכב או הלוואות סטודנטים שאני צריכה לשלם, ואני לא מבזבזת את הכסף שלי על רכוש גשמי מיותר".

"מעולם לא השתמשתי בסים זר"

באינסטגרם שלה, אלפורד משיאה עצות לגבי איך להתחבר מחדש לעולם – באמצעות ניתוק. "יש אנשים שחושבים שזה מוזר, אבל האמת היא שמעולם לא השתמשתי בכרטיס סים זר", היא אומרת. "אם אני צריכה משהו, אני מתחילה לדבר עם האנשים סביבי. אני מנסה להישאר בהווה ככל האפשר כשאני חוקרת את המקומות האלה, בגלל שזאת פריבילגיה עצומה, העובדה שיש לי את ההזדמנות לטייל ככה. אני לא רוצה לפספס אף רגע מהזכות הזאת".

אלפורד אומרת שרגעי השיא של מסעותיה היו הביקורים במדינות בלתי צפויות, ולרוב מסוכנות. "מדינות עם מוניטין גרוע, שאנשים מפחדים להגיע אליהן, מציתות את הדמון שלי", היא אומרת. "חוויתי הרבה יותר טוב לב ויופי טבעי במקומות כמו ונצואלה ופקיסטן מאשר ביעדים תיירותיים רגילים. כשאת מגיעה למקום מסוים בלי ציפיות, את נדהמת ממה שאת יכולה למצוא שם, ואז החלק המספק ביותר של הפרויקט הזה".

סימנה את המדינה האחרונה | צילום מסך מתוך עמוד האינסטגרם LexieLimitless@

במערב ובמרכז אפריקה נאבקה ממש, בגלל ענייני ויזה סבוכים, תשתיות תיירות, מחסום השפה והעלות הגבוהה של נסיעה בבטחה. "אין הרבה טיסות, מלונות או מדריכים דוברי אנגלית, כך שאלו שכן מציעים את השירותים האלה – שולטים לגמרי בשוק", היא מסבירה. "הם יכולים לקבוע איזה מחיר שערורייתי שמתחשק להם בגלל שאין לך ממש אפשרות אחרת. הנסיעות באזורים האלה של העולם חישלו אותי יותר מכל דבר אחר בחיי".

אתגר קיצוני נוסף היה לסמן את המדינה האחרונה ברשימה שלה: צפון קוריאה. אחרי חודשים ושנים שבהם ניסתה לעקוף את חרם הנסיעות האמריקאי, היא קיבלה לבסוף את ההזדמנות לנסוע לצפון קוריאה במאי האחרון, הודות לפרצה בחוק, שאיפשר לה לדרוך – צעד אחד – על אדמת המדינה. לפי הכללים של ספר השיאים של גינס, הביקור בצד הצפון קוריאני של חדרי הישיבות ב"בית הכחול" האגדי באזור המפורז נחשב כביקור בצפון קוריאה. "אני באמת מאוד מאוכזבת שלא זכיתי לבקר במדינה הזאת כמו שצריך בגלל עניינים פוליטיים", היא אומרת. "אבל אני אבקר בה שוב ברגע שהחרם יוסר".

אלפורד נמצאת כעת בעיצומו של תהליך הגשת הראיות לגינס: יש לה מעל 10,000 פריטי מידע שהיא צריכה לסדר בצורה כרונולוגית, אבל השעון של השיא שלה נעצר ביום שבו נכנסה למדינה ה-196. כשהגיעה לצפון קוריאה, אמרה שהיא הרגישה רק דבר אחד: "הקלה. בששת החודשים האחרונים התמודדתי עם חרדה עצומה, עם הצורך להתגבר על מכשולים ולהגיע לכמה מהמקומות הכי פחות נגישים בעולם", היא אומרת. "רק ברגע ההוא, בחדר הישיבות המשונה הזה, הבנתי באמת איזה מרחק עשיתי".

כלפי קאסי דה פקול, האישה שביקרה בכל המדינות במהירות הגבוהה ביותר, הושמעה ביקורת בזמנו על כך שהיא לא חוותה כל מדינה לעומק, מכיוון שביקרה בחלקן לא יותר מיומיים. בעוד שסביר להניח שאלפורד בת ה-21 תזכה לתגובות דומות על כך שהשיגה את היעד בגיל צעיר כל כך, היא לא מודאגת. "בסופו של יום, כל אחד מאיתנו מעדיף לטייל בצורה אחרת", אומרת אלפורד. "יש אנשים שמעדיפים לבלות חודשים או שנים במספר מצומצם של מדינות, וחלק מעדיפים ארוחת טעימות של העולם. לא משנה מה אתם מעדיפים, תמיד יהיה מישהו שלא יסכים אתכם".

אלפורד אומרת שהיא לקחה את הזמן ברוב המקומות. "אני אוהבת להתרחק מערי הבירה, לטעום מאכלים מקומיים, לצלם את הטבע והתרבות ולהישאר במקום כל עוד אני יכולה להרשות את זה לעצמי", היא אומרת. אבל היו מדינות שבהן חשה לא בנוח לטייל לבד. "למען האמת, התקציב שלי לא איפשר לי להישאר שבועות בכל מדינה שבה ביקרתי. המינימום שנשארתי בכל מקום היה יומיים או שלושה. בדרום סודן, סומליה, מאלי וצ'אד הן חלק מהמדינות שבהן לא התעכבתי, כי לא היו לי האמצעים לממן לעצמי אבטחה ראויה. הייתי שמחה לחזור ולבקר בהן לעומקן בעתיד", היא אומרת. "אני מרגישה שרק גירדתי את השטח של כל מה שיש לראות שם".

אז מה הדבר הבא? "אני כרגע כותבת ספר על החוויות שלי בכל מדינה, ועל הדברים שלמדתי לאורך הדרך. אני גם אתחיל עם הרצאות, בהתחלה TedX. אחרי שסוף סוף הגשמתי את המשימה האדירה הזאת, אני אקח כמה חודשים לעצמי כדי להזין את גופי ואת נפשי בזמן שאני מתכננת את העתיד שלי".

הלקחים של לקסי

אלפורד אומרת שהיא לא יודעת מה הדבר החשוב ביותר שלמדה בכל החוויה. "זאת שאלה שייקח לי הרבה זמן לפרוק", היא אומרת. אבל יש כמה דברים שלמדה במסעותיה מסביב לעולם, ואלו עצות שכל אחד יכול להשתמש בהן.

1. הכל אפשרי.
2. אל תבזבזו את הכסף שלכם על חפצים גשמיים מיותרים – תחסכו כמה שאתם יכולים, תחזרו לגור אצל ההורים אם אתם יכולים. אם מסעות מסביב לעולם באמת חשובים לכם, תצטרכו להקריב למענם. 
3. יש בעולם יותר טוב מרע.
4. לעולם לא ייגמרו לכם המקומות היפים לחוות.
5. אפשר להגיע לכל מדינה, ואנחנו יכולים ללמוד כל כך הרבה בכל מקום.
6. בכל פעם שאני מתנתקת מהווייפיי, אני יכולה להתחבר בצורה מהותית לדברים שמתרחשים סביבי, דבר נדיר בתקופתנו. 
7. עצתי לאנשים צעירים שרוצים לעשות את זה? תאמינו שאתם יכולים לעשות כל דבר שאתם מחליטים לעשות. אם תשימו את הטיולים בראש סדר העדיפויות שלכם, זה רק עניין של זמן עד שתגשימו את זה.

לכתבה באתר פורבס ישראל

עוד בפורבס ישראל: 

*  הכירו את הצעירות שעומדות מאחורי המחאה נגד האלימות המגדרי

*  סיפור חייה של מעצבת האופנה ונצר לשושלת ההון האמריקאית ואנדרבליט

עם מסיכה או בפנים גלויות: אלה הדיג'יים המרוויחים ביותר בעולם

לקסי אלפורדצפון קוריאהשיא גינס