המורשת של קובי בראיינט: ספורטאי מוערך, תומך נלהב בספורט נשים ואנס

"אתה אחראי לאיך אנשים יזכרו אותך או לא יזכרו אותך, תשאיר הכל על המגרש כשיגיע הזמן לעזוב תעזוב כמו אגדה" קובי בריאנט.

קובי בריאנט היה ספורטאי ענק, אגדת כדורסל, זוכה אוסקר, איש משפחה ודווקא בגלל זה אסור לשכוח את הכתם בעברו.

עם הידיעה על מותו של קובי בראיינט שתי תמונות קפצו למוחי, הראשונה הייתה הסיטואציה בה עמד שחקן ה-NBA אי שם ב-2003 לצד אשתו ונסה במסיבת עיתונאים ודיבר על האונס בו הואשם. באותה הצהרה, למרות עדותה של עובדת המלון בו שהה שסיפרה כי השחקן חנק אותה וכפה עליה יחסי מין, בראיינט טען כי "רק" בגד באשתו והתנצל. אך לפי עדויות, ולפי דבריו שלו, היה ברור שזה לא היה רגע רומנטי עבורו ועבור המתלוננת בת ה-19. זה עלה לו בטבעת בשווי 4 מיליון דולר לאשתו והסכם השתקה בסך 2.5 מיליון דולר על פי ההערכות. ועם צעירה מפוחדת שקיבלה איומים מעורכי דינו והוטרדה על ידי אוהדיו של הספורטאי.

קובי בריאנט, אשתו ונסה והבנות ג'אנה ונטלי בריאנט 2016

התמונה השנייה שחקוקה לי מהכוכב היא רגע מרגש שלו עם בתו שהפך לויראלי. בראיינט שפרש לפני שלוש שנים, נתפס בעדשת המצלמה מסביר את מהלכי משחק הכדורסל בין הברוקלין נטס לאטלנטה הוקס לבתו ג'יאנה בת ה-13. המחשבה על הנערה הזו שהתגלתה כשחקנית כדורסל מוכשרת שנותרה ללא אביה, המדריך והאוהד הגדול ביותר, שלה הייתה לי עצובה יותר מכל אספקט אחר. דקות ספורות אחר כך כשהתברר שג'יאנה, ג'יג'י בכינויה הייתה בין הנספים בהתרסקות המסוק לצד עוד חברה והורה מלווה מהקבוצה, הדמעה כבר התגלגלה לה על הלחי.

קובי בריאנט עם בתו ג'אנה ביציע בדצמבר 2019 

בראיינט שנשאר נשוי לאשתו ונסה, היה אב לארבע בנות. נטליה בת 17, ג'יאנה (ג'יג'י) בת 13, ביאנקה בת השלוש וקאפרי רק בת שבעה חודשים, אך ג'יג'י הייתה זו שכיכבה בחייו. בראיינט לא רק אימן את קבוצת הכדורסל שלה, הוא בילה עימה הרבה שעות בנסיעות, באימונים פרטיים במגרש כדורסל בביתם ובצפייה בכדורסל. במעבר מהיר על עמוד האינסטגרם שלו, אפשר לראות עד כמה הוא היה גאה בבתו הצעירה. בראיון אצל ג'ימי קימל לפני מספר שנים סיפר כמה היא מיוחדת בעיניו, ודיבר על העתיד המזהיר שצפוי לה בליגת הנשים ה-WNBA. 

"הדבר הטוב ביותר שקורה זה כשאנחנו מסתובבים ואוהדים באים אליי כשהיא (ג'יג'י) לצידי והם אומרים 'אתה ו'וי' (*ונסה) חייבים שיהיה לך בן, גבר. אתה צריך שמישהו ימשיך את המורשת!' והיא עונה להם 'הי! אני מטפלת בזה'. אני פשוט מגיב 'נכון, זה לגמרי שלך!'"

 

קובי בראינט מספר לג'ימי קימל על אימון הבת ג'יאנה (ג'יג'י) ועל העתיד שהוא צופה לה 

בראיינט הפך סנגור לספורט הנשי כשהוא לא רק מעודד את בתו וחברותיה לקבוצה אלא גם מקדם את הליגה הנשית. הוא טען ששחקניות כדורסל רבות הן ברמה מספיק טובה כדי לשחק ב-NBA, הוא היה נוכח במשחקים רבים, ייעץ והדריך שחקניות ואפילו הזמין לאקדמיה שפתח, אקדמיית מאמבה, קבוצות של אליפות לאימונים.

ההשפעה שלו על האופן שבה נראית אליפות ה-WNBA בעיני הצופים הייתה דרמטית והובילה אפילו את האיגוד הזה לשחרר הודעה לגבי מותו של אגדת הכדורסל. "ה-WNBA מבכים על מותו הפתאומי והטראגי של ענק ה-NBA קובי בריאנט ובתו ג'יאנה", פרסם האיגוד, "תמיכתו של קובי ב-WNBA וכדורסל נשים לצד התשוקה שלו לסייע לנערות ונערים צעירים ללכת אחר החלומות הפך אותו לאגדה האמיתית של הספורט שלנו. אנו מעריכים אותו לא רק כשחקן אגדי אלא כאב, מאמן נוער ומודל לחיקוי לדורות באים של אתלטים. בשם ה-WNBA, זהו יום עצוב מאוד עבור כולנו ואנו שולחים את תנחומינו למשפחתו וכל אלו המתאבלים על לכתו".

בראיינט הצליח על אף חומרת המעשים ב-2003 להפוך לדמות נערצת על נשים ושחקניות רבות כשבין חברותיו גם דמויות ציבוריות נשיות חזקות כמו ג'ניפר לופז, סרינה וויליאמס, מיסטי קופלנד ואפילו דבי אלן שעבדה עמו על מספר פרויקטים.

"הוא היה מונע מאהבתו לבתו" אמרה בראיון ל-ESPN שיני אוגומייקה, שחקנית בקבוצת לוס אנג'לס ספארקס, "ההשפעה שלו על הספורט שלנו הייתה גדולה מאוד". כשדיברה על מותה של ג'יג'י הקטנה אמרה השחקנית בקול רועד: "ואולי מותה והאגדה שהיא יכלה להיות, עצובים פה יותר מכל".

העבודה של בראיינט לעידוד ענפי ספורט של נשים, התמיכה שלו בספורטאיות, העידוד שנתן לדור הצעיר של שחקניות לצד שחקנים והלגיטימציה שנתן לשחקניות בעולם שעדיין מתעניין ומשלם הרבה יותר לענפי ספורט גבריים החלו לחלחל. בראיינט קיווה ליצור עולם בו נשים, ילדות ונערות יכולות להגשים חלומות, ולמרבה האירוניה להיות שוות ובטוחות.

ג'אנה בריאנטקובי בריאנט