איימי קלובשר- המועמדת הדמוקרטית לנשיאות שיכולה להפתיע את כולם

קלובומנטום, ככה העיתונות האמריקאית מכנה את הקפיצה בסקרים של איימי קלובשר. הקמפיין של קלובושר בת החמישים ותשע, סנאטורית ממינסוטה ומועמדת לנשיאות ארה"ב, קיבל בחודשים האחרונים תנופה לאחר התחלה לא מבטיחה. היא הכריזה על מועמדותה בעשרה בפברואר 2019, באותו יום ממש שבו הכריז אובמה הכריז על מועמדותו בשנת 2008, זה קרה במיניסוטה בשיאה של סופת שלגים ובטמפרטורה של מינוס שמונה מעלות. אבל לא מזג האוויר הוא זה שפגע בהכרזה שלה: כמה ימים לפני כן הופצו בתקשורת טענות על התעללות קשה באנשי הצוות שלה בסנאט, טענות  שנראה היה ש 'יהרגו' לה את הקמפיין עוד לפני שהתחיל.

עם עשרים וארבעה מועמדים שרצים לנשיאות, שש מתוכם נשים, כל טעות קטנה יכולה להרוס קמפיין ולפגוע בך אנושות. אבל לקלובשר היה מזל: לאט, לאט מספר המועמדים הצטמצם, ומועמדים חזקים כמו אליזבת' וורן וסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן החלו לאבד מכוחם. תומכי ביידן, שמיצב עצמו כאיש מרכז שמאל, מצאו שאם לא ביידן, קל להם להזדהות ולהצביע לקלובשר שעמדותיה מתונות יחסית לעמדותיהם של וורן וסאנדרס.

באיווה, המדינה הראשונה להצביע בפריימריז, היא הצליחה לסיים במקום החמישי עם 12.3% מהקולות, בזמן שסגן הנשיא לשעבר ביידן זכה במקום שלישי עם 15% מהקולות. מבחינתו מדובר היה בקריסה. מבחינתה, לאחר שהסקרים חזו לה כשמונה אחוזים בלבד, זאת הייתה הצלחה אדירה.

משנת שבעים ושש כל מועמד חוץ מאחד שסיים במקום ראשון באיווה נצח את הפריימריז של המפלגה הדמוקרטית. איווה היא מדינה קטנה בלי הרבה קולות, יש לה רק ארבעים ואחד נציגים מתוך כמעט אלפיים שצריך להשיג כדי לנצח את המירוץ. אבל בגלל שאיווה ראשונה להצביע היא נחשבת כמי שמעניקה מומנטום. כל מועמד זוכה לסיקור תקשורתי נרחב, כזה שאי אפשר לקבל בלי להוציא מיליוני דולרים על פרסומות. ההישג של קלובשר באיווה גדול עוד יותר לאור העובדה שעדיין נמצאים במירוץ אחד עשר מתמודדים.

 

ג'ו ביידן לשעבר סגן נשיא ארצות הברית. צילום shutterstock

מי שניצחו באיווה (ולקח מספר ימים כדי לקבל את התוצאות הסופיות! ) הם פיט בוטיג'ג' הצעיר שהפתיע את כולם אבל הוא מועמד שקורץ בעיקר למצביעים לבנים מבוגרים. וברני סנדרס, סוציאליסט השנוא על חלק גדול מהמפלגה. את המקום השלישי תפסה וורן, שגם היא, כמו סנדרס, נתפסת בעיני רבים מהמפלגה כשמאלנית מידי. בין שני "השמאלנים" וביידן המתרסק יש לקלובשר הזדמנות לפרוץ קדימה.

הקהל אליו היא פונה הוא הקהל של ביידן שאחרי הקריסה באיווה קשה לראות כיצד הקמפיין שלו מחזיק מעמד. הוא לא מצליח לגייס כסף מתורמים והעיתונות לא מפסיקה לעסוק בנפילתו. מצביעי מרכז שמאל שחוששים מוורן וסנדרס מחפשים עכשיו מועמד או מועמדת חדשים שייצגו אותם. קלובשר היא המועמדת הזאת ואם ביידן לא ירשום התאוששות מהירה ומדהימה יש סיכוי גדול שהמצביעים שלו יעברו אליה.

זה לא  יקרה כל כך מהר כי למצביעים האלו יש כמה אופציות. הראשונה זה בוטיג'ג', רק ש'מיור פיט' כפי שהוא מכונה הוא בחור צעיר וכל הניסיון הפוליטי שלו מסתכם בניהול עיר קטנה. יש לו תמיכה של רק 2% מהמצביעים השחורים בזמן שמצביעים שחורים הם רבע מהמצביעים בפריימריס של המפלגה הדמוקרטית. יש גם את מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר ואחד מחמישה עשר האנשים העשירים בעולם. בלומברג הוציא עד עכשיו שלוש מאות ועשרה מיליון דולר רק על פרסום, הכל מכיסו הפרטי, בזמן שכל המועמדים  האחרים כולל טראמפ הוציאו יחד מאה וחמישה עשר מיליון. אבל במפלגה הדמוקרטית, להבדיל מאצל הרפובליקנים, המון כסף זה לא יתרון והרבה מהמצביעים טוענים שהוא קונה את הבחירות.

ואז יש את קלובשר.

היא לא עשירה, לא גדלה בבית עם כסף, לא קיצונית מידי בשום דבר והיא אישה. היא מבינה שהיא חייבת את המצביעים של ביידן ולכן בעימות השלישי היא תקפה את בודיג'ג' על היעדר הניסיון שלו ואת בלומברג על הוצאת הכספים המטורפת. את ביידן תקפה פחות. מאז שמספר המועמדים הצטמצם העימותים שלה הפכו יותר ויותר טובים. הניו יורק טיימס דירג את ביצועי העימות שלה כטובים ביותר והפרשנים לא מפסיקים לדבר על ההופעות המצוינות שלה.

תומכי קלובשר. צילום shutterstock

אם קלובשר תוכל לאסוף את מצביעי ביידן ולנגוס בשוליים של מצביעי וורן כי היא אישה. ומצביעי בוטיג'ג' שלא מתרומם בעימותים, יש לה סיכוי קטן לנצח את הפריימריז האלה. יש לה מעט זמן, עד השלושה במרץ. בשלושה במרץ תצבענה המדינות שבהן בלומברג השקיע הכי הרבה כסף. זה אומר שהיא תצטרך להגיע להישגים בניו המפשייר, נוואדה ודרום קרולינה ולהתפלל שביידן יקרוס עוד יותר. אפשרי? כן. אבל היא תצטרך להשקיע המון עבודה והרבה מזל, עוד הרבה יותר ממה שהיה לה עד עכשיו.

 

אמי קלובוצרבחירות בארה"בהפריימריז הדמוקרטים