מעקרת בית למנהיגת המאבק בדיקטטור של בלארוס

הכירו את סבטלנה טיחנובסקיה. לפני חודש היא עוד הייתה עקרת בית, עכשיו היא מאיימת להפיל דיקטטור מכהן.

בסוף השבוע התקיימה במינסק, בירת בלארוס, עצרת אופוזיציה של עשרות אלפי אנשים. ההערכות נעות בין שלושים ומשהו אלף למספר כפול מזה, ועל זה אפשר להוסיף עצרות של אלפים בערים אחרות. לא רע למדינה של 10 מיליון תושבים שאין בה דמוקרטיה וחופש התאגדות וכן יש לה משטרה אימתנית ודיקטטור שיושב על כיסאו כבר 26 שנה ולא נראה שמשהו איים עליו, עד עכשיו.

ההפגנות במינסק, בלארוס בתמיכה באופוזיציה

הבחירות בבלארוס הן לפי המודל של שכנתה ממזרח, אבל יותר. כלומר, יש הצגה של בחירות שבהן מרשים למועמדי אופוזיציה או "אופוזיציה" לרוץ כל זמן שהם לא מאיימים מדי. מן הסתם הבחירות מכורות וכולם יודעים את זה, ובכל זאת יש פה משחק עדין. גם דיקטטורות צריכות לגיטימציה ציבורית ולכן המספרים צריכים להיות מתקבלים על הדעת. אם הנשיא הנצחי אלכסנדר לוקשנקו נהנה מתמיכת כמחצית מהציבור, רצים מולו מועמדי חרטא והוא "נבחר" ברוב של, נניח, 75%, זה לא בוטה מדי.

אבל מה קורה כשרץ מולו מועמד פופולרי? במקרה כזה, גם 75% ייראו מוגזמים ואילו ניצחון דחוק זה לא משהו שנשיא נצחי שכזה יכול להרשות לעצמו. בגלל זה, אחד משלל הכלים שיש לשלטון כדי להנדס את הבחירות כך שלא באמת יאיימו עליו זה לדאוג שמועמדים חזקים פשוט ייפסלו בתואנות שונות ומשונות.

גם לקראת הבחירות הקרובות לנשיאות, שלושת המועמדים בעלי הפוטנציאל נפסלו ושניים מהם אפילו נעצרו. אחד מהעצורים הוא בלוגר פוליטי פופולרי בשם סרגיי טיחנובסקי. ואז אשתו, סבטלנה, נרשמה כמועמדת במקומו. אותה לא טרחו אפילו לפסול. עקרת בית שעבדה בעבר כמזכירה ומתרגמת ואף פעם לא התעסקה בפוליטיקה. מי בכלל ישים לב אליה?

 

המועמדות חברו יחד נגד לוקשנקו. המצע כולל שלושה סעיפים בלבד. צילום Shutterstock

לוקשנקו חושב שנשים לא יכולות להנהיג מדינות. הנשיא, שכינויו "באטקו" (אבא), הוא מין דוד סובייטי מביך כזה שאוהב להתפייט על טרקטורים וגידול תפו"א. כשהגיעה מגיפת הקורונה, הוא התייחס אליה בביטול וציין שזה לא משהו שעבודה קשה בשדה וכוסית וודקה לא תפתור. אבל אל תטעו בו. האיש שועל. אולי הדיקטטור האפקטיבי והמתוחכם בעולם, שני רק לפוטין. 26 שנה הוא מנווט את ארצו באזור מלא תהפוכות, שומר על יציבות ומשחק באופן וירטואוזי ממש את המשחק העדין והנכלולי בין הענק הרוסי במזרח לאיחוד האירופי במערב.

מה שקרה אחר כך כל כך מוזר ומפתיע שאין מה להתפלא על שלל תיאוריות הקונספירציה שצצו. סבטלנה טיחנובסקיה נפגשה עם שתי נשים נוספות: אשתו של המועמד השני שנעצר ומנהלת הקמפיין של המועמד החזק השלישי, שלא נעצר אך נפסל. הן ישבו ביחד שעתיים ויצאו מהחדר עם גוש אופוזיציה מאוחד מאחורי מועמדותה של טיחנובסקיה ומצע בעל שלושה סעיפים בלבד: שחרור כל האסירים הפוליטיים, ביטול השינויים שנעשו בחוקה בשנות התשעים כדי לאפשר את הדיקטטורה ובחירות חדשות, אמיתיות, תוך חצי שנה. כל אחת מהשלוש מסמלת באצבעותיה- מאבק, ניצחון, אהבה 

וכך לוקשנקו מצא את עצמו במלכוד. מועמדת שמוציאה עשרות אלפי תומכים לרחובות, במדינת משטרה להזכירכם, היא ריאלית בהחלט. אין שום דרך להציג אותה אחרת. אם "ינצח" מועמדת ריאלית במספרים של בין 75% ל-85% זה יהיה בוטה מדי והוא עלול לחטוף מהפכה סטייל אוקראינה. זה יכול לקרות גם אם "ינצח" ברוב דחוק אבל גם אם לא, ניצחון כזה יהיה השפלה קשה ותדמית השליט הנצחי תיסדק ללא תקנה.

אז לוקשנקו התחיל לטעון שכל זה מזימה רוסית, והעניין הזה דורש הסבר קצר:

בלארוס היא בת ברית קרובה ונאמנה לרוסיה של פוטין. המודל השלטוני והאתוס שלהן דומים. בשנת 1996 שתי המדינות חתמו על הסכם שמעלה אותן על המסלול לאיחוד למדינה אחת. אבל לוקשנקו לא ממהר לוותר על מעמדו כדיקטטור של מדינה עצמאית לטובת איחוד עם רוסיה ולכן הוא משחק את אותו משחק כפול בינה לבין המערב. כל פעם שרוסיה לוחצת, לוקשנקו מסתחבק יותר עם אירופה וזה משחק עדין ומסוכן. כי אחרי שאוקראינה נמלטה ממטריית ההשפעה הרוסית, פוטין לא יכול להרשות לעצמו לאבד גם את בלארוס. מצד שני, אם בלארוס תתנתק, רוסיה עלולה לפלוש אליה. כך שלוקשנקו ופוטין מכוונים אקדחים זה לראשו של זה.

הניסיון להדביק אג'נדה פרו-רוסית ליריבתו גם אומר משהו על הסנטימנט הציבורי בבלארוס, שכנראה לא מאוד אוהד את משטרו של פוטין ויש לו נטייה פרו-מערבית ולאומית, לפחות בקרב הצעירים. אבל העניין הזה מאפשר לו גם דרך לנסות לצאת מהמלכוד. אם אין דרך לצאת טוב מהבחירות האלה, אולי עדיף שלא יתקיימו.

מצעד התמיכה בסבטלנה טיחנובסקיה בחמישי האחרון. 

בימים האחרונים לוקשנקו הורה על גל מעצרים של אנשי "ווגנר". חברת שכירי החרב הרוסית שמספקת לוחמים למשימות מלוכלכות ולמצבים שבהם רוצים להכחיש מעורבות צבאית רוסית רשמית. הם פועלים במזרח אוקראינה, בסוריה, בלוב, בוונצואלה ובשלל מוקדים אחרים, ובלארוס היא מהמקומות שדרכם הם חומקים ליעדיהם. הוא האשים אותם בניסיון לשבש את הבחירות, שזה אכן מהדברים שהם עושים למחייתם, וכנראה עומד להשתמש בזה כתירוץ לדחיית הבחירות.

מצד שני, זה יכול לסבך אותו גם עם הציבור הבלארוסי וגם עם פוטין. הולך להיות נורא מעניין וממש לא ברור איך הסיפור המרתק הזה ייגמר. מה שכן ברור זה ששינוי של מצב פוליטי תקוע תמיד קורה באופן מפתיע. ואם שום דבר מפתיע לא קורה אז שום דבר גם לא ישתנה.

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 
בלארוססבטלנה טיחנובסקיה