טראמפ אולי יפסיד אבל ה'טראמפיזם' פה להישאר

הסקרים מבלבלים. מצד אחד רוב רובם של הסוקרים חד משמעיים שביידן הוא זה שעומד לזכות ומצד שני יש חישובים מחישובים שונים שיסבירו לכם איך ההיפך בדיוק עומד לקרות. והאמריקאים מבוהלים, משני צידי המתרס. ארבע שנים תחת הנהגתו של מנהיג שקרן, מפלג, משסה ומתסיס עשו את שלהם והם לא לוקחים סיכונים. תומכי טראמפ מצטיידים בכלי נשק- זה לא עניין מטאפורי או שולי, הם אשכרה קונים רובים 'למקרה שיצטרכו להגן על הבית'. מאידך, תומכי הדמוקרטים מכינים לעצמם 'safe plan' – שם קוד לתכנית מה עושים במידה והעניינים יוצאים משליטה. ושוב, אני לא מדברת באוויר, בעלי חנויות חוסמים את חלונות הראווה בקרשי עץ רחבים, החברות שלי בניו יורק ובמסצ'וסס כבר מכינות לעצמן תכנית מה יעשו בימים הקרובים, לפני הבחירות, ביום הבחירות ובימים שלאחריהן. במקומות עבודה הגדולים שמכירים עם מי יש להם עסק פתחו בימי טיפול מיוחדים כדי להכין את נפשם השברירית של העובדים לכאוס שעומד לבוא. הם מציעים שיעורי יוגה, מיינדפולנס, דמיון מודרך ועוד דרכים להירגע.

ישראלים פחות יבינו את זה, יש בנו איזה שהיא עמידות למצבי חירום, מצבי סכנה, מצבי קיצון. האמריקאים לא. הם לא היו באמת חלק ממלחמה שאיימה על הבית כבר שנים רבות. גם במלחמות בהן היו מושקעים כל כולם כמו ויאטנם או עירק- המלחמה הייתה על אדמה של מדינה אחרת ואילו הקיטוב בין המחנות ששוברים שיאים בימים אלה דומה, אולי, רק לימי מלחמת האזרחים האמריקנית, כאשר בין השנים 1861-1865 הם נלחמו זה בזה, האיחוד נגד הקונפדרציה. המצב היום באופן אבסורדי דומה: הצדדים שומעים רק את מה שהצד שלהם מדבר ומתעלמים כמעט לחלוטין מהצד השני. בסרט "הדילמה החברתית" של נטפליקס מוסבר התהליך הזה בפרוטרוט. הרשתות החברתיות צריכות למכור לנו מוצרים, לשם כך עליהם להשאיר אותנו ברשת כמה שיותר זמן ואת זה עושים על ידי הדהוד מסרים שאנחנו רוצים לשמוע. כך הדמוקרטים שומעים בעיקר את עצמם ולהיפך. הדמוקרטים יודעים שהם בסכנה קיומית והרפובליקאים יודעים בדיוק את אותו הדבר. 

לזה מצטרפת תיבת תהודת המסרים השקריים הגדולה מכולם, האיש שבנה ליגת שקרים משל עצמו – דונלד טראמפ. בניו יורק טיימס בחרו את אחד מנאומיו האחרונים וגילו כי לאורך 87 דקות, האיש שיקר 130 פעמים. בטוויטר כידוע מוצמדים לציוציו אזהרות ובספירה היומית של שקריו בוושינגטון פוסט כבר עברו בארבע השנים האחרונות את 22 אלף שקרים. זה לא מפריע למי מתומכיו להמשיך לתמוך בו. יותר מכך, אם היום בלילה טראמפ יכריז כי ניצח למרות שיפסיד, יהיו רבים שיעמדו לצידו והחשש הגדול הוא שבית המשפט העליון אותו הצליח לעצב בשנים האחרונות עם שלושה מינויים של שופטים שמרניים (מה שיצר רוב של שישה שופטים שמרנים מול שלושה שופטים ליברליים), יכריעו את הכף לטובתו. 

אבל מעבר לדרמה הצפויה הלילה, חשוב לזכור- השיטות בהן נקט האיש יישארו עימנו עוד שנים רבות כי יש להן קהל תומכים גדול ויציב. קהל שמעדיף לאומנות על פני לאומיות, שמעדיף הסתגרות על פני גלובליזציה, שמרנות על פני ליברליות. מה שהיה לא נתפס בכלל שיוקמו מחנות ריכוז על אדמת ארה"ב למהגרים לא חוקיים הפך למציאות שכבר איש לא מדבר עליה. גם לא הוצאת הטרנסים מהצבא האמריקני או הפרישה של ארה"ב מהסכם האקלים – הסכם פריז. את אלו יכול אולי שלטון דמוקרטי לתקן אבל השימוש ברשתות החברתיות לשיסוי ופילוג רק יגבר, המיזוגניה המכוערת נגד נשים ולהט"ב לא תעלם, גם לא התחזקות הכוחות השמרניים והדתיים בארה"ב וגם במדינות שנוהות אחרי טראמפ כמו פולין, ברזיל, וכן – גם אצלנו. המחנאות האיומה והפילוג – מאלו יהיה מאוד קשה להיפטר בשל ההדהוד האינסופי הזה של מסרים שמחזקים ומבצרים איש בעמדתו. MIT בדקו ומצאו שפייק ניוז בטוויטר מופץ פי 6 יותר מהר מאמת לאמיתה. אין סיבה שהנתון הזה ישתנה, ייחלש או ייעלם. יש שם ופה מנהיגים שרוצים שנחשוב שהם היחידים שיכולים להושיע אותנו מהסכנה הגדולה שעומדת לפתחנו גם כשהם עצמם הסכנה הגדולה באמת ליציבות ולדמוקרטיה. תבוסת טראמפ תהיה בגדר קול ברור נגד כל התהליכים ההרסניים הללו, ניצחון ועוד ארבע שנים שלו בבית הלבן יסמנו ניצחון לשקר, לשמרנות וללאומנות.   

בחירות בארה"בדונלד טראמפ