גל מחאת רשת בארה"ב: 'את לא יכולה לקרוא לעצמך "דוקטור", ילדונת'

נהוג לומר ש"כשטיפש זורק אבן לבאר, אלף חכמים לא יוכלו להוציא אותה" והטיפש התורן הוא ג'וזף אפשטיין (כן, אפשר לנחש בצער שהוא יהודי) שכתב מאמר דעה בוול סטריט ג'ורנל, אחד מהעיתונים החשובים בארה"ב, ובו קרא לאשת הנשיא הנבחר, ד"ר ג'יל ביידן  (69), שלא להשתמש בתואר דוקטור שלה כיוון, ובכן, שהיא לא "רופאה שמיילדת תינוקות." וכך פתח הטיפש את מאמרו וכתב: "גברתי אשת הנשיא- גברת ג'יל ביידן- ילדונת- עצה אחת שתראה לך קטנה אבל היא חשובה. יש סיכוי שאת משמיטה את ה"ד"ר" לפני שמך? ד"ר ג'יל ביידן נשמע ומרגיש קצת מזויף שלא לומר קומי." אפשטיין הוסיף והציע לה 'ליהנות מאירוח בארבעת השנים הקרובות בבית הנצפה בעולם'. 

ד"ר ג'יל ביידן קיבלה תואר דוקטור לחינוך בשנת 2007, ומאז מכונה כד"ר במרבית הפרסומים בארה"ב, אך יש להדגיש שלא בכולם. המאמר הלא ייאמן הזה סופג ביממה האחרונה ביקורת מקיר לקיר, הן מאנשי ביידן, תומכיו ואנשי מפלגתו והן מקשת רחבה של נשים. את הרשת ממלאת בשעות האחרונות ההאשטאג #CallmeDoctor כהזדהות עם ד"ר ביידן. 

נשים שעשו דוקטורט בביולוגיה/חינוך/פילוסופיה/מדעי המחשב ובכל תחום אחר מציפות את רשת הטוויטר (הרשת הפופולרית בארה"ב) עם ההשאטאג. גם בפייסבוק העלו נשים תמונות שלהן עם הגלימה והכובע שקיבלו בסוף התואר. לא מעט נשים מספרות איך רכשו את הדוקטורט שלהן בעמל רב אבל לא מיהרו להשתמש בו או לא זכו לכבוד שמגיע להן. כך למשל ג'נט גרדנר ממסצ'וסטס סיפרה איך במשך מספר שנים היה משרדה ממוקם מול משרד המזכירות של המחלקה בה לימדה. במזכירות, שנראתה לחלוטין כמו מזכירות, ישב מזכיר ואילו היא ישבה בחדר של מרצה עם ספרי לימוד על המדף,אבל בכל זאת, מדי יום,מישהו או מישהי היו נכנסים לחדרה לשאול דבר מה, וכשהייתה מפנה לחדר בו ישב המזכיר המזוקן, הבעת תדהמה עלתה על פניהם. 

A (not so) funny story. For several years when I worked as a university professor, my office was directly across the…

פורסם על ידי ‏‎Janet Gardner‎‏ ב- יום ראשון, 13 בדצמבר 2020

עיקר הביקורת, יש לומר, מופנית ובצדק לא כלפי הכותב המיזוגן אלא כלפי האכסנייה המכובדת שנתנה למאמרו במה. מייקל לה-רוזה, הדובר של אשת הנשיא צייץ בטוויטר נגד עורך מדור הדעות וכתב ""אתה והוול סטריט ג'ורנל צריכים להתבייש בפרסום ההתקפה הסקסיסטית והמגעילה הזו מעל דפי העיתון שלכם. אם היה לך כבוד כלפי נשים באשר הן, היית מסיר את המאמר השוביניסטי הזה ומתנצל בפניה." 

דאג האמאוף  (Douglas Emhoff)– בעלה של סגנית הנשיא הנבחר קמלה האריס יצא כנגד המאמר ואמר "ד"ר ג'יל ביידן רכשה את התארים שלה בעמל רב. היא מהווה השראה עבורי, לסטודנטים שלה ולאמריקאים במדינה כולה."

ד"ר ביידן יש לציין מתכוונת להמשיך ללמד גם בזמן היותה בבית הלבן ובכך לעשות היסטוריה. היא מחנכת ומרצה בנשמתה, אישה שמושקעת כל כולה בעולם החינוך וקידומו משך שנים רבות לפני ולצד בעלה. הם נישאו 4.5 שנים אחרי תאונת הדרכים בה נספו אשתו ובתו של הסנאטור דאז ביידן. שני בניו הגדולים נפצעו קשה בתאונה ההיא, לבני הזוג נולדה מאוחר יותר בת משותפת. במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי הייתה ביידן לצידו של בעלה ואף נשאה נאומים עצמאיים במקומות שונים ברחבי ארה"ב.  בחירתו של ביידן והמינויים שלו לוו לא אחת בתואר "מהפכת הנשים". המאמר ה'לא פוליטקלי קורט' הזה שפורסם בוול סטריט ז'ורנל הוא תזכורת עצובה שיש עוד לא מעט קרבות לנהל בטרם נשים יזכו בשוויון האמיתי המיוחל – לא רק מן הפה אל החוץ אלא גם בלבבות פנימה. אחרי 4 שנים של שלטון טראמפ ("grab them by the pussy") , עידן ביידן מחויב לסמן שינוי גם בתחום הזה ולשמתחנו אכן מתכוון לעשות בדיוק את זה. 

 

#CallmeDoctorג'ו ביידןג'יל ביידןקראו לי דוקטור