קמלה האריס, הכוכבת של כוורת ביידן, היא ה'ניו נורמל'

ההסתערות על הקפיטל ב-6 בינואר 2021, של תומכי טראמפ ובהן אנשי העליונות הלבנה ונאצים מצד אחד, והפגנות Black Lives Matter  בעקבות פרשת ג'ורג' פלויד ורצף אלימות שוטרים כנגד שחורים בארה"ב, מהווים הצצה ראשונית על תמונה רחבה יותר המשקפת תמונת מצב בארה"ב של אפליה מצד אחד, תחושת עליונות ו'לוקחים לנו את המדינה' מצד שני ומעל לכל חוסר בגיוון, המובילים לסכנה ממשית לדמוקרטיה, לתרבות ולערכים האמריקנים. השינוי חייב לקרות כאן ועכשיו. וקמלה האריס, סגנית הנשיא שתושבע לתפקיד הלילה,  האישה הראשונה בתפקיד סגנית הנשיא, בת הקהילות האפרו-אמריקאית וה-אסייאתית-אמריקאית, מביאה איתה משב רוח רענן של שינוי.

כשנודעו תוצאות הבחירות, צולמה קמלה האריס במהלך הליכה ספורטיבית עם בעלה, בטרנינג, משוחחת בטלפון עם הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, עם אמירה שנשמעה ברגע הראשון פשוטה, אבל מעבירה מסר ייחודי של שיתוף, שמדגיש את הביחד, את האיחוד והלכידות. 'We did it, Joe', אמרה.

ב- 'עשינו זאת, ג'ו', מופיעים הסגנית עם הנשיא. הם ביחד, והיא לא מאחוריו, אלא איתו! וזו הבשורה שמביאה כניסתה של הגברת קמלה האריס לארבע השנים הקרובות. הגיוון המגדרי והאתני אינו סמל שעומד בפני עצמו. האריס מסמלת את המודל האולטימטיבי לאדם הנכון, במקום הנכון, עם היכולות הנכונות, ועם התקווה הנכונה שהיא יוצקת למציאות המשתנה שלנו.

ביידן והאריס דצמבר 2020

אחרי שנים איומות לנשים ולמיעוטים, הולכת ומתחזקת הקריאה לייצוג נשי מאוזן, הנשען על הישגים, שאיפות ויכולות, בכל הסקטורים ובכל הדרגים. סטריאוטיפים ושיוך של התנהגויות ושאיפות לנשים, רק בשל היותן נשים, נשמעים מופרכים ומיושנים, אבל לצערנו מייצגים, עדיין, את המציאות הקיימת. אין לכך מקום בנורמלי החדש. אין זה נורמלי, והזעקה לחדש מתגברת.

כניסתה של הגברת קמלה האריס לתפקיד סגנית הנשיא, מאגדת יחדיו את ה- New Normal  עם המסר לייצוג מגדרי ואתני מעצים ומעורר השראה. מעיון בהצהרותיה במהלך השנים, דוגלת קאמלה האריס בפרו-אקטיביות, היא מציבה ענייניות, בניגוד לפופולריות, בקדמת הבמה. בציטוט אחר, היא משתפת בלחימה אישית, שלה, על בסיס יומיומי למען קידום הערכים שבהם היא מאמינה, ומעודדת את החתירה ליישום של מה שאנחנו מאמינים בו, כשלאורך השנים הקו המנחה – ה'ביחד', We reject the myth of us versus them. we are in this together.

הכוורת החדשה של ביידן כולה היא הניו נורמל. לפי בדיקה שערכו בCNN 50%  מהאישים שייאישו את הכוורת של ביידן הם לא לבנים. יש בה שרת פנים דב האלנד, אווריל היינס תהיה ראשת המודיעין הלאומי, לויד אוסטין, השחור הראשון בתפקיד, שר התחבורה יהיה פיט בוטג'ג' שהתמודד למועמדות לנשיאות שיהיה להומו המוצהר הראשון בממשלת ארצות הברית. סגנית שרת הבריאות רייצ'ל לוין, היא רופאה ואישה טרנסית, השר לביטחון המולדת  הוא אלחנדרו מיורקאס, יהודי יליד קובה. גם שרת האוצר היא יהודיה ג'נט ילן.

ונחזור למי שללא ספק תהיה הכוכבת של הכהונה הזו שמתחילה היום, קמלה האריס כסגנית הנשיא הבא ובן זוגה עו"ד דאגלס אמהוף שיהפוך הלילה לגבר הראשון שיהיה בן הזוג לסגנית נשיא היא בשורה משמעותית ביותר לנשים ולגברים כאחד, למציאות המתחדשת, לתשתית התרבותית המתהווה למול המציאות שגזרה הקורונה, למנהיגות מעוררת ההשראה, לוייב (שינוי האווירה) הכל-כך מיוחל.

קמלה האריס ודאגלס אמהוף צילום שאטטרסטוק

מעל לכל, סגנית הנשיא מביאה עמה רוח של חדשנות, שניכרת בתעוזה שלה, בראיית ההזדמנויות ובאמונה הפנימית בערכיה, יכולותיה והישגיה. לקראת ה- New Normal, כשההתחדשות תחייב חדשנות ויוזמה לבניית העתיד החברתי והכלכלי המתחדש, זוהי ההשראה המתבקשת.

אחרי שנות כהונתו של הנשיא טראמפ, עם אקורד הסיום הצורם של התנפלות המונים על גבעת הקפיטול, כניסתה של קאמלה האריס לתפקיד, והרוח החדשה שהיא מביאה איתה, מסירים חסמים תפישתיים ופרקטיים שעמדו בפני נשים בהגשמת השאיפות והרצונות שלהן, הלכה למעשה.

ג'ו ביידןקמלה האריס