תביעת בריטני ספירס נדחתה – האם מצב כזה יכול לקרות בישראל?

שופטת בית המשפט העליון בקליפורניה לא התרשמה מגל האהדה לבריטני ספירס ששטף את אמריקה בשבוע האחרון מאז העידה על השליטה הבלתי מעורערת של אביה בכספיה אבל גם בחייה.  

רק שלשום הייתה זו הנמסיס, הזמרת כריסטינה אגילרה שחולקת מעל 20 שנה בשואו ביזנס במקביל לספירס מאז היו נערות צעירות. אגילרה יצאה להגנתה וטענה כי "מגיעה לה להיות מאושרת- הלב שלי יוצא אליה". גם אחרים דיברו בשבחה, תנועת #FreeBritney פרחה אך ללא הואיל.

הפגנת Free Britney בלוס אנג'לס. צילום shutterstock

תזכורת הפרקים הקודמים: מזה 13 שנים אביה של בריטני ספירס מנהל את עניינה של הכוכבת, הוא האחראי על נכסיה של בריטני המוערכים ב 60 מיליון דולרים, והוא שמקבל החלטות הנוגעות לבריאותה ולחייה. לפני כשנתיים תבעה אותו ודרשה להפסיק את האפוטרופסות הכלכלית שלו עליה. בשנתיים האחרונות לא התבטאה בנושא אבל בשבוע שעבר פנתה ספירס בעצמה לבית המשפט וביקשה להשמיע את דבריה. במשך 20 דקות, תיארה מי שהייתה אמורה לחיות חיי הוד והדר, כמה אומללה היא, וכמה היא משוועת לקבל בחזרה שליטה בחייה.

בין התיאורים הקשים מפיה של ספירס, היה דבר אחד שזעזע אותי יותר מכל, כשבריטני בת ה39 סיפרה כי לא מאפשרים לה להסיר את ההתקן התוך רחמי שבגופה, להתחתן מחדש וללדת. משמעות הדבר – שלילת האוטונומיה על גופה וכן שלילת חופש הבחירה שלה בנוגע ללידת ילדים נוספים לעולם.

צילום shutterstock

קשה ככל שיהיה, זו אכן סמכות הנתונה בידי מי שהינו אפוטרופוס על גופו של אדם, כן – גם בארצות הברית וגם בישראל.

מצד אחד אנו יודעים שמדובר באישה מצליחה, שהמשיכה לעבוד, להופיע ולהרוויח מיליונים בשנים אלו, אך מן הצד השני נשללה ממנה החירות להחליט כיצד להשתמש בכספים שהיא מרוויחה, ויתרה מכך אף אם יכולה או רוצה להמשיך לעבוד כדי להרוויח אותם. על פי עדותה היא חיה על קצבה זעומה שאבא שלה משחרר לה.

יתכן שמצבה הנפשי של ספירס אכן מחייב לשלול ממנה את הכשירות לנהל את ענייניה, ויכול להיות שמדובר אפילו בטובתה, והיא, ובשל המצב בו היא שרויה, אינה יכולה לראות זאת. אך חשוב לזכור שאחת מטענותיה העיקריות המופנות כלפי אביה, ומי שמנהל בפועל את חייה, שהוא למעשה מפיק הנאה מן השליטה על חייה, ולא עושה בהכרח את מה שהכי טוב עבורה.

הסרטון הזה עלה הלילה לחשבון האינסטגרם של ספירס. 

אז איך ניתן להימנע ממצב כזה?

למרבה הצער, יש מצבים שבאמת מחייבים מינוי של אפוטרופוס לאדם אשר אין לו את הכישורים לטפל בענייניו.

בישראל חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מאפשר מינוי אפוטרופוס על אדם (בגיר) בשני מצבים: הראשון, כאשר מדובר באדם בגיר אשר "אינו יכול, דרך קבע או דרך ארעי, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם, ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו". השני, כשמדובר ב"פסול דין"- מי ש"מחמת מחלת נפש או ליקוי בשכלו" לא מסוגל לדאוג לענייניו.

החדשות הטובות הן, שמאז מרץ 2016, כשתוקן חוק הכשרות המשפטית, נוספה האפשרות למתן ייפוי כוח מתמשך, המאפשר לאדם, בעודו כשיר להחליט מי ימונה  לאפוטרופוס ככל שיזדקק לכך, ולתת הנחיות ספציפיות כיצד עליו לפעול בנוגע לענייניו.

 יש מספר סוגים של ייפויי כוח מתמשך:

  1. ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים – מתייחס לצרכים היום יומיים של אדם וכולל גם את העניינים הרפואיים.
  2. ייפוי כוח מתמשך רפואי- מתייחס רק לסוגיות הקשורות בבריאות.
  3. ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש- שמתייחס כמובן, לטיפול ברכושו של האדם.

באמצעות ייפוי כוח מתמשך, ניתן להבטיח שההחלטות הנוגעות לחיינו, ככל וחלילה לא נוכל לקחת אותן בעצמנו, יופקדו בידי מי שאנו סומכים עליו, וכשהם מצוידים בהנחיות מפורטות מטעמנו מה שכבר מבטיח לנו קצת שקט נפשי.

הופעה של בריטני בימים טובים יותר. צילום Shutterstock

אבל לא הכל שחור היום מבחינת ספירס. השופטת הבהירה לה שהיא יכולה לערער על האופטרופסות הבריאותית והנושא הזה יעלה לדיון בנפרד. לזמרת שמרוויחה מיליונים זה לא יעזור בכל מה שקשור לחשבון הבנק שאינו ברשותה.

הכותבת היא עורכת דין המתמחה בדיני משפחה וירושה 

בריטני ספירס