דרושה: הגרסה הנשית של אילון מאסק

גולשי הטוויטר הכריעו בתשובה לשאלת המיליארדר אילון מאסק – עליו למכור 10% ממניות טסלה כדי לשלם את המיסים שלו. כמה מאיתנו הרגשנו חשובים בהשתתפות בסקר הזה? או העלינו חיוך מהמשחק הקטן של המיליארדר? זו הייתה אגב התגובה הזחוחה שלו לכך שהאו"ם קרא למיליארדרים לתרום למען מיגור הרעב בעולם. לטענתם, 2% מהונו היה פותר את בעיית הרעב של 42 מיליון רעבים בעולם. הוא אמר שהוא מוכן לתרום אם יציגו בפניו לאן הולך הכסף. די ברור שהוא לא מתנדב לקחת את זה על כתפיו. הקפיצה של מאסק קדימה בשנים האחרונות הייתה בדילוגים גדולים ומהירים והונו מוערך כיום מעל למחצית התמ"ג של מדינת ישראל ועוד היד נטויה. ואם לא די בזה, השבוע פרסם האנליסט, אדם ג'ונסון מחברת מורגן סטנלי, שאיילון מאסק צפוי להיות הטריליונר הראשון בהיסטוריה בזכות חברות SPACE X  וטסלה שבבעלותו. כלומר מאסק, שעל פי הערכות שווה כיום 250 מיליארד דולר יצמח תוך חמש שנים בלבד להון של מעל 1000 מיליארד דולר ועוד היד נטויה. אז מדוע עלינו להיות מוטרדים? ומי בדיוק צריך להיות מוטרד? או מוטרדת?

כמי שעוקבת שנים אחר פועלו של מאסק ויתר היזמים הגדולים בעולם, אני רואה שהמציאות מתהפכת עלינו וההיסטוריה – חוזרת. כלבי הדמוקרטיה חוזים ומתריעים מפני תהליך האימים המכרסם בכוחן של מדינות העולם הדמוקרטי, המדינות נחלשות ובמקומן צומחים להם טייקונים שמתחת לרדאר הציבורי מקבלים מהן בעלות, שליטה וכוח עצום שמזכירים אימפריות עתיקות וקיסרים עתירי כוח. מאסק, לא רק יחזיק בהון עצום אלא באמצעות כל החברות שבבעלותו, הוא בעל שליטה כמעט בלתי מעוררת בעולם (ומעבר) מבטן האדמה ועד למעטפת האטמוספירית הגבוהה ואף רחוק מזה עד הירח ומאדים. אם כל הסטארט אפים של מאסק יצליחו כמצופה (ונראה שהוא לגמרי בדרך לשם) אז יהיה לו צבא של אנשים עם סופר מוח, רשתות עצומות של לוויינים שישלטו על התקשורת שלנו ויהיו בעלי פוטנציאל ריגול ומעקב עצום, בינה מלאכותית מתקדמת במיוחד וכלי חלל שיוכלו להביא את אנשיו אל מאדים שם הוא כבר הכריז שהחוקים והכלכלה יהיו שונים מכדור הארץ. תהיה לו גם גישה למחצבים האדירים בחלל שיעצימו את הונו לשיאים שהאנושות טרם הכירה. השבוע מאסק גם הכריז שהוא מתכוון לפתוח אוניברסיטה משלו שתתחרה, כפי  הנראה ב-MIT  היוקרתית. במילים פשוטות אילון מאסק עושה לנו בית ספר.

הבעיה הגדולה ביותר היא שהנשים לא נמצאות בזירה הזו ואין לנו (נכון לעכשיו גם לא באופק) גרסה נשית של אילון מאסק. ברשימת האנשים העשירים בעולם, המתפרסמת מידי שנה על ידי מאגזין פורבס, ניתן לראות בבירור שהרשימה מתעבה ובכל 17 שעות נולד מיליארדר חדש. היא גם מלמדת אותנו ש-86 אחוזים מהאנשים שכבר היו ברשימה, הגדילו עוד יותר את הונם בחסות המהפכה הדיגיטלית וחברות ההזנק הטכנולוגיות שייסדו. ואיפה הנשים? מתוך 60 המקומות הראשונים, דורגו שש נשים בלבד. כולן ירשו את הונן מבני הזוג או מאביהן. כלומר הגברים שולטים בזירה והנשים לא שם.

אחת הסיבות המרכזיות היא שרק 30 אחוזים מהנשים לומדות מקצועות בתחום ה STEM (מתמטיקה, מדעים, הנדסה וטכנולוגיה), רק 22 אחוזים משתלבות בתעשיית החלל, פחות משבעה אחוזים הן יזמות. המציאות הזו כמעט ולא משתנה למרות שבעתיד 90 אחוזים מהמשרות בשוק העבודה ידרשו ידע ב- STEM. רבים מן המקצועות ייעלמו או יוחלפו על ידי רובוטים עם בינה מלאכותית.

הקורונה סיפקה לנו הצצה מהירה מה יקרה לנשים בעתיד. כמי ששולטות כיום דווקא במקצועות התיירות, הטיפול, החינוך, הנשים מצאו עצמן ללא עבודה, או בחופשות ארוכות ללא תשלום. מצבן הכלכלי הורע. דו"ח האו"ם שפורסם לאחרונה מראה כי הקורונה דחפה 47 מיליון נשים ונערות לעוני קיצוני. מספרן הכולל של נשים ונערות החיות על 1.90 דולר או פחות, עומד על – 435 מיליון. על פי הערכות 11 מיליון בנות יעזבו את ספסל הלימודים עד סוף משבר הקורונה. המעמד הכלכלי הרעוע והשהות הממושכת בבית הביאה גם את האלימות המינית והפיזית כלפי נשים לשיאים חדשים. אחת מתוך שלוש נשים בעולם חוותה אלימות פיזית או מינית לרוב על ידי מישהו קרוב. מאז פרוץ נגיף הקורונה, הנתונים והדיווחים המתגבשים הראו כי כל סוגי האלימות כלפי נשים ובנות, במיוחד אלימות במשפחה, הלכו והתעצמו.

מדובר בצו השעה לא פחות. הוא מופנה אלינו, הנשים והגברים גם יחד. נכון להיום נדרשות מאה שלושים שנים על מנת לצמצם את הפערים המגדריים בין נשים לגברים, אם לא נפעל מהר ומיד, הפערים הללו, לא רק יעמיקו כבר בעתיד הקרוב, אלא שגם ההישגים שהושגו בעמל רב ייעלמו. העולם אולי יצעד קדימה, אבל עבורנו הנשים הוא ינוע לאחור למציאות שנאבקנו שנים רבות לצאת ממנה – סיפורה של שפחה יהפוך להיות הסיפור שלנו.  

אז מה ניתן לעשות?

עלינו ללמד את הילדות והנערות לכוון לקריירה כבר מגיל צעיר. ללמד אותן להעמיד שיקולים פיננסים במרום ההחלטות העתידיות שלהן, וממש כמו הבנים לכוון לא רק לאימפקט אלא לעשיית הון. מחקרים המבוססים על מבחני פיזה מראים שבנים מכוונים לקריירה מתגלמת כבר בגיל צעיר והחלטות הלימוד שלהן נעשות בהתאם. אם לא נלמד את הבנות לחתור למקצוע רווחי ולהתברג לרשימת עשירי העולם – לא ניקח חלק במוקדי ההחלטות האנושיות העתידיות, לא נהיה שוות גם על מאדים.

אסטרונאוטית בדימוי נחיתה על מאדים

אל לנו להסתפק באחוזי השילוב הנמוכים של נשים ב-STEM. עלינו מוטלת החובה, לא רק לעודדן אלא להסלילן, לעמוד בראש תעשיות הטכנולוגיה והחלל, לא רק כמנהלות במגזר הציבורי אלא כבעלות עסקים במגזר הפרטי. לתת להן כלים של יזמות ותמיכה פיננסית כבר מגיל צעיר. עלינו לתקן את "הצינור הדולף" אותה דליפה שאחראית על הנשרת הבנות, הנערות והנשים מחוץ למעגל ההון והטכנולוגיה. לשלב מנטוריות שיתמכו בהן לאורך כל הדרך. לייעד את הבנות לקריירת יזמות חלל משגשגת, לפתוח להן דלתות ולא לוותר! כי האנושות כולה זקוקה לעולם שוויוני, מגוון, פלורליסטי ודמוקרטי והיא לא תוכל להתקיים ללא הנשים בצמרת. וכן, אולי אישה במעמדו של מאסק הייתה תורמת את אותם 2% מההון כדי להציל את העולם מרעב.

**

ורד כהן ברזילי היא מייסדת ומנהלת OUT OF THE BOX, עסק חברתי לקידום יזמות וחדשנות בחינוך לחלל ולתעופה. היא מכשירה נוער (עם התמחות בנערות) בתחום יזמות חלל. כהן ברזילי מנטורית ברשת Space4women של UNOOSA סוכנות האו"ם לענייני החלל החיצון, (אחת מבין 40 נשים בעולם) מאמר הזה הינו חלק מהרצאה שהיא נשאה בחודש אוקטובר בכנס השנתי בדובאי בחסות ממשלות ברזיל ואיחוד האמירויות ובמסגרת אירועי האקספו-חלל הבינלאומיים בדובאי ובישראל לציון שבוע החלל הבינלאומי שעמד השנה בסימן נשים ב "HORIZON" קהילת מחנכי/ות החלל הישראלית של סוכנות החלל הישראלית.

אילון מאסק