מקרה נדיר: אם פונדקאית נכנסה להריון בזמן שנשאה ברחמה ילד שאינו שלה

לג'סיקה אלן, כמו לשאר הנשים בעולם, היה סיכוי טוב יותר לזכות בלוטו או להיפגע ממכת ברק, אבל דווקא לה קרתה התופעה הנדירה שנקראת "הפריה נוספת" – והיא אפילו לא ידעה מזה

כמה חודשים לאחר לידת בנה השני, החליטה ג'סיקה אלן שהיא לא מעוניינת לחזור לעבודה, אלא להישאר בבית עם ילדיה. מכיוון שחשבון הבנק דחק, והיא ובעלה היו מעוניינים לקנות בית ולהבטיח את עתידם של ילדיהם, היא החליטה לשמש פונדקאית לזוג חשוך ילדים. מה גם שהאמונה שלכל אדם צריכה להיות את הזכות להיות הורה, חיזקה אותה בהחלטה שלה וגרמה לה להאמין שהיא עושה את הדבר הנכון.

אלן נרשמה לסוכנות פונדקאות מקליפורניה, ששידכה בינה לבין זוג ממוצא אסייתי. החיבור ביניהם היה טוב ותוך מספר שבועות היא נכנסה להריון אחרי הליך של הפריה. אלא שמהר מאוד הדברים קיבלו תפנית בלתי צפויה – בשבוע השישי להריון נאמר לאלן שהיא לא נושאת ברחמה רק ילד אחד כפי שחשבו, אלא שניים. החוזה של אלן, שעמד על 35 אלף דולר, התנפח בעוד 5,000 דולר עבור ילד נוסף, ושאר ההריון עבר כמצופה.

בדצמבר האחרון, ילדה אלן את שני הילדים בניתוח קיסרי. בניגוד למה שנכתב בחוזה, היא לא זכתה לראות את הילדים פנים מול פנים לאחר הלידה, אלא רק יממה לאחר מכן ראתה תמונה שלהם, אותה הראתה לה האמא החדשה של הילדים. כבר מהתמונה הבינה אלן שאחד הילדים, שקיבל את השם מקס, נראה קצת שונה – כהה יותר מאחיו ולא בדיוק אסייתי. עם זאת רק אחרי חודש מהלידה נשלחה אליה תמונה נוספת מהאימא, יחד עם השאלה "יש לך מושג למה הם כל כך שונים?".

שבוע לאחר מכן הבנים עברו בדיקת DNA, והסוכנות העבירה לאלן את התשובה שהתינוק הכהה יותר (בגלל צבע עורו הכהה של בעלה של אלן) הוא למעשה בנה הביולוגי. מסתבר שבגופה של אלן התרחשה תופעה נדירה ביותר של הפריה נוספת. בדרך כלל כשאישה נכנסת להריון, הגוף שלה עובר תהליכים שמונעים ממנו לשחרר עוד ביציות. אולם במקרה הזה אלן המשיכה לבייץ גם לאחר ההתעברות, והתעברה שוב – הפעם מביצית שלה ומזרע של בעלה. כך גדלו ברחמה שני תינוקות שונים, עם מערכות שונות לגמרי ובגיל אחר.

אך לא כאן הסתיימו התלאות של משפחת אלן. מרגע היוודע זהותו האמתית של התינוק שזכה לשם מקס, תבעה המשפחה של התינוק השני את אלן על עוגמת הנפש, ובנוסף אנשי הסוכנות תבעו אותם על הוצאות עבור הילד, משום שהם אלו שטיפלו בו מרגע שהמשפחה האסייתית הבינה שהוא לא הילד שלהם. למעשה, המשפחה החדשה איימה על משפחת אלן שאם היא לא תשלם להם, הם ישלחו את מקס לאימוץ, משום שלפי החוק הם עדיין ההורים שלו.

בטור אישי שכתבה לניו יורק פוסט, סיפרה אלן על התחושות הקשות שליוו אותם באותם ימים: "זה היה כאילו מקס הוא סחורה ואנחנו צריכים לשלם על האימוץ של בשר מבשרנו", כתבה שם. אחרי הליך משפטי קשה וארוך, בני הזוג אלן הצליחו להחזיר את מקס אל חיקם ללא עלות, משום שלטענתם מעולם לא ידעו אותם על האפשרות הזו, או אפילו על כך שהתאומים לא מתפתחים באותה שליה וכי הם לא זהים. כעת הם משפחה בת 5 נפשות, ואלן מספרת שגם אם הם לא תכננו להתרחב עוד בכזו מהירות, הבן הקטן שלהם "הוא החתיכה שהיתה חסרה לנו בפאזל".

"אני לא מתחרטת על תהליך הפונדקאות, כי זה יגיד שאני מתחרטת על הבן שלי", סיכמה אלן. "אני רק מקווה שנשים אחרות ששוקלות להיות פונדקאיות ילמדו מהסיפור שלי, ומכל הסיוט הזה יצמח גם משהו חיובי".

אימוץהריון ולידהפונדקאות