סוכרת הריון: כל מה שצריך לדעת

סוכרת היא אחד מסיבוכי ההריון השכיחים ביותר. לעיתים המחלה קיימת אצל האישה עוד בטרם ההתעברות ומלווה את ההרה במהלך ההריון, אולם לעיתים קרובות יותר, הסוכרת מאובחנת במהלך ההריון – או אז היא נקראת סוכרת הריון. סוכרת מסוג זה, המאובחנת לקראת השליש האחרון של ההריון, מאוזנת לרוב על ידי שינוי תזונתי בלבד, אך בחלק מהמקרים יש צורך בטיפול על מנת לאזן את רמות הסוכר.

סוכרת הריון, או ערכי גלוקוז מוגברים בזמן ההריון, מתפתחת בדרך כלל בחצי השני של ההריון ונעלמת לרוב לאחר הלידה. אצל חלק מהנשים מתפתחת סוכרת הריון כיוון שהלבלב אינו מייצר די אינסולין כדי לשמור על ערכי גלוקוז בטווחים הפיזיולוגים (התקינים), שעולים בהריון עקב שינויים הורמונליים. אישה בהריון שהתגלה אצלה סוכרת מסוג זה צריכה לנטר את רמת הסוכר באופן קבוע ולהיות מטופלת במרפאה להריון בסיכון גבוה.

הסיכון לפתח סוכרת הריון עולה עם הגיל. השכיחות של המחלה משתנה במידה רבה עקב שימוש בקריטריונים שונים, אך המגמה של סוכרת ההריון הולכת ועולה בשנים האחרונות: היא אובחנה בקרב כ-12.6% מכל ההריונות באירופה.

סוכרת הריון – כל מה שצריך לדעת. צילום: Shutterstock

 

מה עלול לסכן נשים בהריון בסוכרת הריון?

  • גיל: נשים מעל גיל 25 נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת הריון.
  • היסטוריה משפחתית או בריאות אישית: הסיכון לסוכרת הריון גבוה יותר כאשר ישנה היסטוריה משפחתית של טרום סוכרת או סוכרת סוג 2 אצל ההרה או אצל קרוב משפחה, כמו הורה או אח.
  • משקל הילוד: אם העובר שוקל מעל ל-4 ק"ג לאם יש סיכון גבוה יותר לפתח סוכרת הריון.
  • BMI גדול מ-30: נשים הסובלות מהשמנת יתר ונשים שעלו עלית משקל מוגזמת בהריון (בהתאם למשקל בסיסי קיימת ההמלצה לעלית משקל המקסימלית המותרת), חשופות לסיכון גבוה יותר לחלות במחלה.
  • הריון קודם עם סוכרת הריון יעיד על סיכון גם בהריונות הבאים.

 

בישראל מאבחנים סוכרת הריון בשני שלבים:

בשלב הראשון נערכת בדיקת סקר, בין שבועות 24-28 של ההריון: הבדיקה מתבצעת ללא צורך בצום ובמהלכה תתבקש האישה ההרה לשתות תמיסה המכילה 50 גרם סוכר. רמת הסוכר בדמה תימדד כעבור שעה משתיית התמיסה על ידי נטילת דגימת דם ורידי. במידה ומתקבל ערך גבוה מהתקין (מקבל מעל 140 מ"ד/ד"ל), או כאשר ישנו חשד לסוכרת הריון, הבדיקה תמשיך לשלב השני – תבוצע העמסת סוכר מלאה הכרוכה בשתיית תמיסה המכילה 100 גרם סוכר.

העמסת סוכר 100 גרם מבוצעת בבוקר לאחר צום של לפחות שמונה שעות החל מהערב הקודם, וכוללת מספר שלבים: בדיקת דם לגלוקוז בצום ולפני שתיית הסוכר המומס, בדיקת דם כעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות. כאשר שתיים מתוך ארבע התוצאות חורגות מגבול הערכים התקינים, המצב יוגדר כסוכרת הריון. (ערכים תקינים הם צום פחות 95 מ"ג/ד"ל, אחרי שעה פחות 180, אחרי שעתיים פחות 155 ואחרי 3 שעות פחות 140צ מ"ג/ד"ל).

 

סיכונים וסיבוכים

עובר אצל אישה עם סוכרת הריונית יכול להגיע לעיתים למשקל מעל 4 ק"ג (מאקרוסומיה – MACROSOMIA). סיכונים נוספים הקשורים למשקל הגדול ומבנה הגוף של היילוד הם חוסר התקדמות בלידה, שיעור ניתוחים קיסריים גבוה, פרע כתפיים – מצב בו במהלך הלידה הכתפיים "נתקעות" בתעלת הלידה ויש קושי בחילוצן, שבר ו/או אפילו שיתוק עצבי כתף. בנוסף, עולה הסיכון לרעלת הריון.

סיכון נוסף במצב של סכרת הריונית הוא לאחר הלידה. תינוקות לאם סוכרתית, במידה ורמות הסוכר בדמה אינן מאוזנות כהלכה, עלולים לסבול מהיפוגליקמיה (ערכי גלוקוז נמוכים לגיל) בשל רמות אינסולין גבוהות בדם התינוק, עקב חוסר איזון סוכרת אצל אמו.

תוצאות בריאותיות ארוכות טווח שדווחו בקרב תינוקות שנולדו לאימהות עם סוכרת הריון כוללות ירידה מתמשכת בסובלנות גלוקוז והשמנה מאוחרת. אצל נשים, סוכרת הריונית היא גורם סיכון חזק לסוכרת גם לאחר הלידה.

 

אובחנתי עם סוכרת הריון. מה עליי לעשות?

לאחר אבחון הסוכרת, יש לנטר את מצב היולדת ומידת השינוי ברמות הגלוקוז בדמה. הניטור מתבצע על ידי ההרה עצמה, במדידת ערכי הגלוקוז בדם הנימי בעזרת גלוקומטר ביתי, בצום ולאחר כל ארוחה.

היום ישנן טכנולוגיות מתקדמות, כמו טכנולוגיית "Flash" שאינה דורשת דקירות וכך מאפשרת מעקב טוב ומדויק יותר. בטכנולוגיות אלו, הניטור מתבצע באמצעות סריקה של חיישן הנמצא על גב הזרוע. המערכת מתעדכנת כל דקה, ונותנת מידע על מגמות ברמות הסוכר. בנוסף לכך, היא אוגרת נתונים למשך 90 יום, ובכך מסייעת לצוות הרפואי לקבל את התמונה המלאה על מצב הסוכרת, ובהתאם לכך לקבל החלטות טיפוליות מותאמות אישית עבור כל מטופלת.

אישה עם סכרת הריונית זקוקה למעקב צוות רב תחומי במסגרת מרפאת הריון בסיכון גבוה, הכולל מומחים בגינקולוגיה, אנדוקרינולוגיה, תזונאיות ואחיות. אישה שאובחנה עם סכרת הריון תיבדק בדרך כלל לפחות אחת לשבועיים.

בנוסף למעקב גלוקוז, אישה עם סוכרת הריונית זקוקה לעקוב אחר משקל, ל"ד, להערכת עוברית שכוללת משקל העובר, בדיקה של כמות מי השפיר, תנועות העובר ועוד.

חשוב מאוד להשגיח. צילום: Shutterstock

 

דיאטה היא דרך הטיפול המרכזית לטיפול בסוכרת הריונית. ישנן שתי גישות מומלצות לטיפול בסוכרת הריונית:  הפחתת אחוז הפחמימות ל-40% ביום, יחד עם חלוקת ארוחות לשלוש ועוד שלוש עד ארבעה ארוחות ביניים. מעבר לדיאטה, מומלץ לבצע פעילות גופנית מתאימה על מנת למנוע עלייה במשקל בזמן ההריון.

כאשר דיאטה ופעילות גופנית נכשלים בשמירה על האיזון סוכרת, מוסיפים טיפול תרופתי – בדרך כלל טיפול באינסולין. באופן מסורתי, טיפול באינסולין נחשב לקו הראשון עבור ניהול הסוכרת בהריון, עקב היעילות שלו בהשגת שליטה הדוקה ועקב בטיחות לעובר. יחד עם זאת, אינסולין הוא טיפול פולשני הדורש את היענות המטופלת אליו וזמינות רופא טובה יותר לצורך ההדרכה ומענה לשאלות בקשיים שעלולים לעלות תוך כדי הטיפול.

חלופה פחות פולשנית, שעשויה לשפר את היענות המטופלת תוך השגת תוצאות דומות היא טיפול תרופתי להורדת ערכי גלוקוז גבוהים (Glybenclamide ו Metfromin) ששימשו בשנים האחרונות מטופלות ללא תופעות לוואי לעובר.

חשוב להדגיש כי ההגבלה העיקרית בשימוש בתרופות פומיות (אולריות) היא בטרימסטר הראשון, מכיוון שבתקופה הזאת קיים סיכון למומי עובר. לכן, במידה ויש צורך בשימוש של תרופות אלה, זה מתאפשר רק אחרי הטרימסטר הראשון של הריון.

 

האם הסוכרת יכולה לחזור אחרי ההריון?

האחוז של נשים שמפתחות סוכרת מסוג 2 אחרי סוכרת הריונית משתנה במידה רבה, החל מ-3% עד 90%. במילים אחרות, סוכרת הריונית משויכת לעלייה של פי 7 בסיכון לסוכרת סוג 2. הסיכון תלוי בעיקר בגיל, משקל, שמירה על פעילות גופנית ודיאטה לאחר הלידה.

 

ד"ר מריאנה ירון היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במכון לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם ויתר לחץ דם במרכז רפואי ת"א ע"ש סוראסקי ומומחית לסוכרת בהריון במרכז DMC לטיפול בסוכרת

הריוןסוכרתרפואה