בדיקה חדשה שחושפת את מין העובר כבר משבוע 8 מעוררת סערה

הרבה אימהות לעתיד בוודאי ישמחו לשמוע שהציפייה לרגע שבו יהיה אפשר לגלות את מין העובר הולכת להתקצר ובהרבה, זאת הודות לבדיקה חדשה שאמורה לצאת לשוק כבר בשנה הבאה. עם זאת, המדענים דווקא חלוקים לגבי טיב ההשלכות שלה, בעיקר משום שהם חוששים שהיא עתידה לפתוח גל חסר תקדים של הפלות על בסיס מין הילוד במדינות כמו הודו וסין.

הבדיקה החדשה נוצרה על ידי חוקרים ברזילאים, שלקחו על עצמם לשפר בדיקה לא פולשנית שכבר קיימת מעל לשנה, ובודקת היתכנות של תסמונת דאון ושתי מחלות גנטיות נוספות. בבדיקה המשופרת אמורה להספיק טיפת דם אחת, שאותה ניתן להוציא על ידי דקירה באצבע, על מנת למצוא תיעוד של המחלות הללו, ובצד זה היא גם מגלה את מין היילוד כבר בשבוע השמיני להריון (לרוב עד היום מין העובר היה מתגלה רק בסקירה המורחבת, בסביבות השבוע ה-15, וגם אז זה לא תמיד ניתן לקבוע בוודאות). מהניסוי שנערך עד כה על 101 נשים, הבדיקה הראתה דיוק של מאה אחוז.

הבדיקה החדשה גם יכולה להפחית את ההפלות שנובעות מבדיקת מי השפיר, שבעבר נחשבה לבדיקה היחידה לזיהוי תסמונת דאון. אך עם זאת הרופאים מזהירים שהיא דווקא תגביר הפלות – את אלו היזומות שנעשות על בסיס שיקולי מגדר.

רק לפני מספר חודשים פורסם דו"ח שחשף כי בהודו מספרם של הגברים עולה ב-63 מיליון ממספר הנשים, זאת משום שמשפחות בוחרות להפיל עובריות. המצב לא שונה בסין, שם חיים 34 מיליון גברים יותר מאשר נשים. אמנם החוק אשר אסר להביא לעולם יותר מילד אחד, וגרם לכך שנשים הפילו עובריות, הוסר ב-2015, אך עבור הרבה משפחות זו עדיין המציאות בפועל.

על פי החששות, הבדיקה הלא פולשנית והמוקדמת הזו עשויה להצית "רצח עם" על בסיס מגדרי, מאחר ולהורים יש יותר זמן לחשוב מה הם רוצים לעשות לפני שההליך נהיה מסוכן. כמובן שהראשונות שנמצאות בסיכון הן מדינות העולם השלישי וסין, אך המומחים מזהירים שהפלות על בסיס מין היילוד יכולות להתפשט לכל העולם, שכן בשלבים כאלו מוקדמים עוד אין תחושה של העובר וההפלות הן יותר קלות, פיזית ונפשית.

יו וויטאל, מנהל מועצת הביואתיקה ברשת בתי החולים Nuffield שבבריטניה אמר ל- MailOnlin: "כיום נשים בהריון וזוגות רבים מגלים את מין העובר שלהם רק כדי שיוכלו להתכונן לתינוק, או משום שהם סקרנים. אך לאור הבדיקה החדשה, חשיפת המין של העובר בשלב מוקדם של ההריון תעלה את הסיכון להפסקות על בסיס מין העובר.

אמנם ישנן מעט מאוד עדויות על סלקציה מינית באנגליה, אך קיימת אפשרות ממשית שהתרת בדיקות שיגלו את מין העובר בשלב כזה מוקדם עשויה לעודד את בחירת מין, הן בקרב תושבי בריטניה והן בקרב תיירים שיבואו לשם המטרה הזו. בהתחשב בעובדה שלרוב הנשים ההרות יש יתרונות מועטים לגלות את מין העובר בשבועות הראשונים להריון, אנו סבורים שאין לאפשר לספקי הבדיקה לתת להורים מידע מסוג זה".

ככל הנראה וויטאל צודק- לאור המצב היום, גילוי מוקדם של מין העובר עלול בהחלט להעלות את שיעורי ההפלות שיתבצעו על הרקע הזה. עם זאת, שלילית המיידע הזה מאימהות רק כדי למנוע מהן להפיל במקרה שהן לא מעוניינות בעובר שהן מגדלות בבטנן, הוא מעשה שפולש אל גופן ומכתיב עבורן את חייהן בצורה הכי מפורשת שיש, ממש כמו מסצנה ב"סיפורה של שפחה".

אולי, לשם שינוי, הפתרון לא צריך להיות הסתרת מיידע מההורים, אלא דווקא חינוך לכך שבנות הן לא פחות טובות, שוות ומסוגלות מבנים, וכמובן שבשביל זה צריך קודם כל לאפשר להן תנאים שווים כדי לגדול, לכלכל ולהתכלכל. סביר להניח שעד שזה לא יקרה, עובריות ימשיכו להיות בסיכון.

בדיקת דםבדיקת הריוןהריון ולידהמחלות גנטיות