1 מכל 3 נשים מסירה את טבעת הנישואין מאצבעה לפני ראיונות עבודה

ראיונות עבודה הם זירה מלחיצה. השאלות שיישאלו, הדרישות שייעלו והתנאים שיוצעו נותנים תחושה שאנחנו עומדות בסוג של מבחן, ולעיתים אנחנו מוכנות לעשות הרבה כדי לעמוד בו. נכון, גם לזירה הזו יש גבולות גזרה, ולא כל שאלה שנשאלת היא לגיטימית. ועדיין, בתחום שגבולותיו עדיין לא ברורים לכולם, יש נשים שחשות צורך להרחיק לכת ולהימנע מכל דבר קטן שעלול להכשיל אותן בדרך לעבודה חדשה.

מחקר חדש בבריטניה מצא כי קרוב ל-1 מכל 3 נשים מודות כי הן נוהגות להסיר את טבעות האירוסין/נישואין שעל האצבע שלהן לפני ראיונות עבודה. זאת למרות שבבריטניה, כמו גם בישראל, החוק גורס כי למעסיקים (או מעסיקים פוטנציאליים) אסור לשאול אישה על מצבה המשפחתי או על תכניות עתידיות להיריון. יחד עם זאת, ובידיעה שמעסיקים רבים עדיין נמנעים מלהעסיק נשים אם הם חושדים כי הן עשויות להיכנס להיריון, מסתבר שכמעט שליש מהנשים חוששות שהטבעת שעל ידן תסגיר מידע שעלול לטרפד את קבלתן לעבודה.

המחקר שנערך על ידי חברת Credit Angel, העוסקת בייעוץ אשראי אישי, מצא כי 29% אחוז מהנשים הניגשות לראיון עבודה שואפות למנוע אפליה כזו (שכאמור מנוגדת לחוק), ועל כן מסירות את הטבעת מראש. מסקנת החוקרים הצביעה על כך מפורשות, שהסיבה לכך היא שנשים חוששות שהמעסיקים יסיקו מאותה טבעת כי הן מתכננות היריון בעתיד הקרוב. מבחינת המעסיק המשמעות היא כמובן חופשת לידה ותשלומים, כמו גם היערכות עתידית במקום העבודה להתאמה לצרכי האם הטרייה, כולל ההנחה (שהוכחה כשגויה על פי רוב) שהצרכים של אימהות והדרישות של טיפול בילד קטן פוגעים בעבודתן.

צילום: Shutterstock

הנתונים האלו אמנם מצביעים על רוחבה המפתיע של התופעה, אך התופעה עצמה כבר מוכרת ומדוברת. ניתן היה לחשוב שב-2018, אחרי עשרות שנים בהן נשים משולבות בשוק העבודה, סביבות העבודה יהיו חברותיות ומותאמות יותר לעובדות בכל שלבי החיים – אך אין זה המצב. וגם לא בטוח שלשם אנחנו צועדים.

ב-2016 פורסם ב-Linkedin מאמר תחת הכותרת הפרובוקטיבית – "כשאת מגיעה לראיון עבודה, תורידי את הטבעת!". כותב המאמר, ברוס הורוביץ, סיפר על אישה בעלת יכולות וכישורים שענדה טבעת יהלום יוקרתית, שלא התקבלה לכמה וכמה עבודות אליהן התראיינה – אך לאחר שהורידה את הטבעת דיווחה להורוביץ כי סוף סוף התקבלה. המאמר הזה עורר תגובות קשות ברשת בזמנו, אך נראה שלא מעט נשים בוחרות להקשיב לעצתו.

וקשה להאשים אותן. הנתונים האלו מצטרפים למחקר נוסף שהתפרסם לאחרונה בבבריטניה, לפיו 59% מהמעסיקים מאמינים שאישה צריכה לגלות במהלך ראיון עבודה האם היא בהריון, ו-46% מאמינים שגם אם היא אמא לילדים קטנים הם צריכים לדעת על כך. 44% מהמעסיקים שנשאלו באותו מחקר הסכימו עם הטענה שאישה שנכנסת ליותר מהיריון אחד במהלך תקופת עבודתה במקום אחד עלולה להוות "עול לארגון".

אז איך אפשר לבוא בטענות אל אישה שבוחרת להסיר את הטבעת מהאצבע לפני ראיון לעבודה שהיא באמת רוצה להתקבל אליה, או אפילו צריכה, אם ידוע מראש עד כמה גבוה הסיכוי שלה להיתקל באפליה? אם רוב הסיכויים הם שמעברו השני של השולחן יישב מעסיק שמרגע שייראה טבעת על אצבעה, לא יבחין בכלל היכולות והיתרונות שהיא מביאה לשולחן, אלא רק בחששות הכלכליים (ולא משנה שהם לא מבוססים) שעלולים לבוא במידה ותיכנס להיריון? כל הנתונים מצביעים לעבר כיוון אחד – משהו צריך להשתנות פה, וזה לא המיקום של טבעת הנישואין שלך.

חופשת לידהמחקרראיון עבודה