5 דברים מוזרים שאף אחד לא אמר לך שיקרו לגוף שלך בהריון‎

אף אחד לא הבטיח לך שההריון יעבור בקלות. כל מי שיודע דבר או שניים על איך ילדים מגיעים לעולם, מבין שזה לא סתם שהבטן של האמא מתנפחת עד שבסוף יוצא תינוק והכל חוזר לשגרה. בצקות, בחילות, רעב, כאבים ואי נוחות כללית – זהו רק חלק קטן מכל מה שעובר על הגוף שעובר שינויים קיצוניים במהלך 9 חודשים. אבל מסתבר שיש דברים הרבה יותר מוזרים שקורים לגוף בזמן הזה, שכנראה לא שמעת עליהם, לא הזהירו אותך שהם עלולים לקרות, וגם אם נתקלתם בהם כנראה לא ידעת שיש קשר בינם לבין העובר שמתפתח לך בבטן. הנה 5 מהם:

 

החניכיים שלך עלולים לדמם יותר

אם חשדת שאת סובלת יותר מדלקות חניכיים במהלך ההריון, את לא טועה. אצל נשים בהריון יש רמות גבוהות יותר של פרוגסטרון, הורמון שבין השאר מרחיב את כלי הדם, ובמקרה של החניכיים גם מקרב אותם אל פני השטח ומגביר את הסיכון שיידלפו. לכן, גם אם לא שינית דבר בשגרת היגיינת הפה שלך או התזונה, החניכיים שלך רגישות יותר לחיידקים שבפה ועלולות לסבול יותר מדלקות ומדימומים במהלך ההריון. במקרה כזה, מומלץ להמשיך ולהקפיד לצחצח שיניים ולהעביר חוט דנטלי פעמיים ביום, ולשקול לשלב גם שטיפת פה שלא על בסיס אלכוהולי.

 

את עומדת לרייר הרבה יותר מהרגיל

עוד דבר שקורה דווקא בפה שלך בזמן ההריון הוא ייצור מוגבר של רוק – דבר שלא יפריע להתנהלות היומיומית שלך כמו שהוא פשוט עוד אחד מהדברים המוזרים האלה שהגוף שלך עובר. הרופאים מצביעים על העלייה ברמות האסטרוגן בגוף כאשם בכך, אך מבהירים שמעבר לתחושה קצת לא נוחה וחשש מלהירדם ליד מישהו עם מצלמה, אין ממה לדאוג. אם זה בכל זאת ממש מעיק, אפשר לנסות ללעוס מסטיק או להיעזר בשטיפת פה.

 

האף שלך עלול להיות יותר סתום

יש דבר נוסף שרמות האסטרוגן הגבוהות מהרגיל עלולות להוציא מאיזון בגופך – הסינוסים שלך. תחושות של אף סתום ולחץ באוזניים יהפכו לתדירות יותר (גם לא בחורף), ובניגוד למקרים של התקררות, פתרונות שגרתיים כמו לשתות יותר מים לא יעזרו. למה? משום שבניגוד לעונות המעבר למשל, בהן גורמים חיצוניים הם אלו שגורמים לתעלות האף שלך להתנפח ולייצר נזלת, במקרה הזה האשם הוא הורמון האסטרוגן, אשר מגביר את ייצור הנזלת וגורם לסתימות בסינוסים. המצב הזה נקרא ריניטיס הריון, והוא לא חמור לרוב, אך כיוון שהסימפטומים שלו דומים לאלו של בעיות חמורות יותר, כמו זיהום בסינוסים או אלרגיות, מומלץ לגשת לרופא ולבדוק את המצב.

 

 

את עלולה לסבול מאבני כיס מרה

נתחיל בעובדה קצת מבהילה – מתברר שניתוח להסרת כיס המרה במהלך ההריון הוא הניתוח השני הכי נפוץ בקרב נשים הרות שאינו קשור להריון וללידה. אבנים בכליות הן גם תופעה נפוצה בתקופה הזו. מה מגיע לכן כל הטוב הזה? לצערנו, זה לא קשור לתזונה או לבריאות שלכן, זה פשוט משום שאתן בהריון.

רמות האסטרוגן המוגברות בגוף יוצרות עליה גם ברמות הכולסטרול בכיס המרה, מה שגורם למרה להתגבש ולהפוך לאבנים הידועות לשמצה. אם לא די בכך, האסטרוגן גם מוריד את היכולת של שלפוחית השתן שלך להתכווץ וללחוץ, ולכאוב כשכן – מה שעלול להוביל לכאבים עזים בבטן (בצידה הימני למעלה, ספציפית) בזמן האכילה. אין סיבה להילחץ – למרות השכיחות, אצל רוב הנשים זה לא נגמר בניתוח, אבל בהחלט יש לבדוק ולהתייעץ עם רופא.

 

את עלולה להרגיש כאילו בעטו לך במפשעה

זה אמנם מרשים, אבל לא נדיר לראות נשים בהריון ממשיכות בשגרת אימונים עד לשלב מתקדם, אפילו לתוך החודש התשיעי. אבל הגוף לא תמיד מאפשר לכל אחת להמשיך להתאמן בזמן ההריון. חלק, למשל, מתארות כאב חד שתקף אותן בשלבים המתקדמים יותר והרגיש, למעשה, כאילו מישהו בועט לך במפשעה – כאב שעלול אפילו להעיר אותך באמצע הלילה אם את מבצעת תנועה חדה מתוך שינה, ולהקשות עליך בביצוע פעולות פיזיות, מאימון ועד להליכה.

התופעה הזו היא חוסר תפקוד של הסימפיזיס פוביס, שהוא המפרק המחבר בין עצמות האגן וממלא תפקיד חשוב בייצובו. הסיבה לכך שהתופעה הזו יחסית נפוצה בקרב הריוניות לא ברורה, אך יש החושדים כי זה בגלל עליה ברמות הורמון הרילקסין, ולמעשה מצביעה על כך שהגוף שלך מכין את עצמו ללידה ודואג לכך שרצועות השרירים שלך יהיו אלסטיות יותר. כך שבלידה יהיה לך יותר קל – אבל בשבועות שלפני יהיה קצת יותר קשה. ישנם עוד גורמים שעלולים לגרום לכאבים במפשעה, ולכן כך או כך מומלץ לבדוק ולראות מה גורם לכאב באגן.

בריאותהריון