הסיוט של כל יולדת: עברה ניתוח קיסרי ללא הרדמה

המקרה הקשה הבא אמנם קרה לאישה שכרעה ללדת, אבל ככל הנראה מדובר בפחד הכי גדול של כל אדם שעומד בפני ניתוח: לעבור את ההליך ללא הרדמה.

בנובמבר האחרון, הגיעה דולפינה מוטה לבית החולים בסן דייגו. היא היתה בשבוע ה-41 להריונה השני, והרופאים שזיהו שמשהו לא לגמרי תקין עם העובר, מהרו לשלוח אותה לניתוח קיסרי. עד כאן לא מדובר במקרה חריג מיוחד, שכן זה קורה למאות נשים מדי יום. אלא שלפי התביעה שהגישה מוטה השבוע, היא נאלצה לעבור את הניתוח ללא שום חומרי הרדמה וטשטוש.

"בכיתי כי פחדתי, לא ידעתי מה קורה. שכבתי שם והרופאה המיילדת ד"ר סנדרה לופז אמרה 'אנחנו פשוט צריכים לעשות את זה'", סיפרה דולפינה לאתר PEOPLE. "הרגשתי אותה חותכת אותי. אחיות החזיקו אותי…יכולתי לחוש איך היא חותכת אותי, בידיה, פותחת אותי. ואז התעלפתי".

כמו הרבה גברים אחרים במעמד המלחיץ הזה, גם בן זוגה של דולפינה, פול, ישב מודאג וחסר אונים מחוץ לחדר ניתוח. לדבריו, הוא שמע את האחיות קוראות בכריזה לרופא המרדים מספר פעמים, אך הוא לא הגיע. "שמעתי את הצעקות הנוראיות ביותר שאפשר לדמיין, צרחות מטורפות", הוא מספר. "ואחר-כך הייתה דממה. זה היה השלב שבו ממש דאגתי וניסיתי להיכנס לחדר. אבל הייתה אחות מחוץ לדלת והיא מנעה ממני להיכנס. כל מה שהצלחתי להגיד זה 'אני יודע שאתם לא תעזו לחתוך אותה בלי הרדמה'".

על פי התביעה, דולפינה הגיעה עם פול למרכז הרפואי Tri-City ב-15 בנובמבר 2017 וביקשה אפידורל למה שאז הסתמן כלידה רגילה. מוטה טוענת כי ד"ר סנדרה לופז פיקחה על הטיפול שלה וד"ר דיוד סיף היה אחראי על מתן האפידורל ששיתק אותה מן המותניים למטה. היא גם אומרת שהיא קיבלה פיטוצין כדי לעזור לקדם את הלידה. עם זאת, ב-16 בנובמבר נקבע כי לחץ הדם של דולפינה ירד וכי קצב הלב של התינוק קשה לקריאה, מה שהביא את לופז למהר לניתוח קיסרי חירום.

בתביעה שלה טוענת דולפינה כי סיף הוזעק פעמים רבות אך לא הגיב, כך שתשע דקות מאוחר יותר "הניתוח הקיסרי בוצע על ידי הנתבעת סנדרה לופז ללא הרדמה". לטענתה לופז הורתה לצוות "לרסן אותה" ולהצמיד אותה אל שולחן הניתוחים לפני שהיא חתכה אותה.

בני הזוג תובעים כעת את בית החולים, לופז וסיף בגין רשלנות רפואית ותקיפה והם דורשים פיצויים בהיקף של יותר מ-5 מיליון דולר. לדבריהם, הם מקווים שהתביעה תגרום לכך שאירועים דומים לא יתרחשו בעתיד. "לאחר הניתוח הם כל הזמן שאלו אותנו מה אנחנו זוכרים. הם ניסו להחליק את זה ולהגיד שדברים כאלה קורים", מספר פול. "הם נתנו לנו חדר זוגי כדי שאוכל להישאר ונתנו לנו 25 דולר כדי לקנות מתנה בחנות המתנות. הם אמרו 'מצטערים על מה שקרה, הנה שובר למתנה'. הרגשנו שזה היה ניסיון למזער את הנזק. היינו בהלם".

שמונה חודשים חלפו מאז מה שהם מתארים כתקרית ה"מזוויעה". דולפינה מספרת שהיא עדיין סובלת מכאבים ומטראומה. הרופאים אמנם רשמו לה תרופות לשיכוך כאבים, אבל זה רק עושה אותה מנומנמת ועייפה. מן הסתם המצב הקשה על היחסים בין בני הזוג ואף השפיע על הקשר בין האם לתינוקת.

"אני עדיין לא מרגישה כמו עצמי. זו חוויה טראומטית", מודה דולפינה. "אני מפחדת להיכנס שוב להריון. זה באמת גבה ממני מחיר עצום. אני סובלת מפוסט טראומה. לא הרגשתי מחוברת לבת שלי. הייתי ממש מדוכאת ולקח לי יותר זמן להתאושש. בהתחלה לא הייתי מסוגלת לטפל בה בעצמי. החברה הכי טובה שלי נאלצה לבוא ולטפל בה במקומי כי בקושי הצלחתי לתפקד".

בהצהרה שבית החולים העניק ל- San Diego Union-Tribune נכתב: "למרות שאנו בדרך כלל לא מגיבים לעניינים משפטיים שעדיין נמצאים בתהליכים, הדיון הציבורי שהתחילה המטופלת על הניתוח הקיסרי שהיא עברה מחייב אותנו להתייחס לטענה השערורייתית. לחולה ניתנה הרדמה לפני הניתוח ואנחנו שמחים שהתינוקת בריאה ושמחה".

כרגע דולפינה ובן זוגה מנסים לחזור לשגרה ולהמשיך הלאה, אבל אין ספק שבמקרה הזה היולדת לא בדיוק יכולה להגיד שברגע שהיא ראתה את הילדה היא שכחה את כל כאבי הלידה. ובינינו, מי באמת אומרת את זה?

הריוןלידהניתוח קיסרי