פרויקט ההנקה הגדול: איך נשים מכל רחבי העולם מתמודדות עם הנקה

אוגוסט נחשב לחודש עידוד ההנקה העולמי, ובהתאם אנחנו מוצפות בכתבות המספרות לנו על היתרונות המרובים למזון הטבעי ביותר שקיים. כל המחקרים שבוצעו ברחבי העולם תמימי דעים לגבי יתרונות ההנקה ומצביעים על כך שתינוקות שיונקים בחודשים הראשונים לחייהם מקבלים "צידה" של ויטמינים וחומרי הזנה מרכזיים, שהשפעתם נמשכת לאורך חיים שלמים ועוזרת לשמור על בריאות תקינה ויכולת הישרדות. אלא שאותם מחקרים לא מראים עם אילו קשיים נשים נאלצות להתמודד במטרה להניק את התינוקות שלהן. מעבר לקשיים הפיזיים שיכולים להכשיל את ההנקה, ישנם גם גורמים סביבתיים, כמו מחסור בידע או העדר תמיכה מצד העבודה והמשפחה – אבל כמובן שעל אלו כמעט לא מדברים.

במטרה לעורר את המודעות לאתגרים העומדים בפני המניקות, יצר המותג לנסינו (שאחראי למוצרים שעוזרים להנקה, כמו משאבות, שקיות לשמירת חלב וכמובן המשחה המפורסמת לפטמות) פרויקט מהמם במיוחד, יחד עם הצלמת טינה בויאדג'ייבה, שמתעד נשים מניקות מכל רחבי העולם.

בויאדג'ייבה, שבדרך כלל מתגוררת בניו יורק, טיילה בכל חמשת היבשות כדי לצלם אימהות שמניקות בסביבתן הטבעית. בראיון ל- romper היא מספרת שלמרות שלכל אמא יש את הסביבה והנסיבות הייחודיות לה, "האהבה שאמא ​​מרגישה כלפי הילד שלה היא אוניברסלית. האימהות שזכיתי להכיר ולצלם היו מרקע כלכלי, דתות ומוצא אתני שונים, אבל עבור  כולן הקשר עם ילדיהן היה יקר ולא יסולא בפז".

האתר romper השתמש בתמונות היפיפיות של בויאדג'ייבה כדי להביא גם עובדות חשובות על מצב ההנקה במדינות שונות בעולם. הנה כמה מהן:

ארגנטינה

מאות נשים בארגנטינה מחו לאחרונה על ההגבלות המוטלות על הנקה בפומבי, זאת לאחר שאמא שהניקה את ילדה בכיכר בבואנוס איירס סולקה על ידי המשטרה, למרות שאין שום חוקים שמגבילים הנקה פומבית בארגנטינה. פרדוקס דומה קורה לא מעט גם בארצות הברית, ולכן שם הוקמה יחידת אימהות מיוחדת שתפקידה לשמור על הזכויות של נשים מניקות.

ברזיל

למרות ההתמודדות עם מגפת זיקה הנוראית, בשנים האחרונות הצליחה ברזיל להפחית את שיעורי תמותת התינוקות, זאת בין השאר בזכות עידוד הנקה מסיבי ואפילו הקמת בנק חלב אם שפועל בכל רחבי המדינה. המדינה מעודדת נשים להניק ולמשך זמן ממושך, בין אם בבית ובין אם במקומות ציבוריים, והיא אף אוסרת פרסום של תחליפי חלב.

סין

בויאדג'ייבה מדווחת שהיא חשה שסין היא אחת מהמדינות הבודדות בהן לא מעודדים הנקה. תחושה זו גם נתמכת על ידי דיווחים של יוניסף, שטוענים כי שיעורי ההנקה בסין נמצאים בירידה מתמדת. ייתכן שהמספרים הנמוכים הם תוצר של הנורמות התרבותיות, כמו למשל העובדה שהרבה מהילדים בסין מטופלים על ידי הסבים והסבתות שלהם, וכן הפרסום המרובה שיש לתחליפים, שמהללים את היתרונות שלהם. בסופו של דבר נראה שהממשלה הסינית מעודדת נשים לחזור לעבודה כמה שיותר מהר לאחר הלידה, ואי לכך מקדמת את השימוש בפורמולה.

צרפת

מחקר שנערך ב-2014 על ידי המכון לבריאות הציבור של צרפת, מצא כי שיעור האימהות הצרפתיות שמניקות הוא "נמוך בהרבה" מהאימהות בשאר מדינות אירופה. מחקר נוסף, שפורסם ב-The Guardian, מצא כי צרפת נמצאת בתחתית הסולם מבחינת שיעורי הנשים המניקות בעולם המערבי.

השיעורים הנמוכים ככל הנראה נובעים מחוסר ידיעת יתרונות ההנקה, וכן בגלל פערים תרבותיים. כך, למשל, בסקר שנערך ב-2014, 41% מהמשתתפות דיווחו שהנקה בפומבי מביכה אותן. כמו כן חופשת הלידה בצרפת קצרה יותר מהחופשה במדינות אחרות באירופה.

גרמניה

אמנם אין בגרמניה חוקים שמגבילים הנקה בפומבית, אבל גם אין חוק שמגן עליה. "למרות שבאופן עקרוני ניתן להניק בפומבי בגרמניה, בעלי בתי הקפה או המסעדות יכולים בכל עת לממש את זכותם להפלות אימהות", אמרה יוהאנה ספנקה, מי שהחלה ב -2016 מחאה מקוונת הקוראת לחוקים להגנה על מניקות.

גוואטמלה

על פי הדוח האחרון של יוניסף באזור, אחוזי ההנקה בגוואטמלה עולים כל בזמן, אך בכל זאת רק פחות ממחצית הילדים עד גיל שישה חודשים יונקים. העלייה נובעת מיוזמות של הממשלה לעודד נשים להניק, כמו אספקת חלב אם לבתי חולים וכן יצירת "מעגלי נשים" שמספקים תמיכה לאימהות. זוהי הוכחה נוספת לכך שיצירת תנאים מתאימים ותמיכה ראויה לאימהות משפיעים משמעותית על היכולת להניק.

ישראל

ב-2017 טען ארגון הבריאות הישראלי שההנקה הפכה ל"נושא בריאותי מרכזי" ובנוסף המליץ לרופאים לעשות יותר מאמצים כדי לעודד אימהות להניק ולהימנע מהצעת פורמולה כשהנקה היא אופציה. מחלקת הבריאות של הממשלה מספקת מידע נרחב על היתרונות ההנקה ואפילו ייעוץ עבור בני משפחה וקרובים שמחפשים דרכים לתמוך באמא הטרייה, אך עם זאת נראה כי נדרשת מודעות רבה יותר כדי לעזור לאימהות להרגיש בנוח ולתמוך בהן במקרה שהן מעוניינות להניק.

קניה

שיעורי ההנקה בקניה עלו בשנים האחרונות באופן דרמטי: מ-13% של נשים מניקות שדווחו ב-2003 לכ-61%, כפי שדווח ב-2015. הסיבה לעליה הדרמטית היא העבודה הקשה שמשקיעה הממשלה הקנייתית בקידום ההנקה, אך עם זאת יש עוד הרבה עבודה לעשות בכל הנוגע לקידום חוקתי של הנושא.

מקסיקו

על פי חדשות FOX, נכון לשנת 2013 רק אחת מכל שבע אימהות הניקה את ילדיה בששת החודשים הראשונים לחייהם. בגלל המספרים הנמוכים האלו, השיק משרד הבריאות המקסיקני ב-2014 קמפיין לעידוד הנקה, אלא שהוא נכשל כישלון חרוץ משום שהוא לא התמודד עם הבעיות האמתיות שעומדות בפני אימהות שמעוניינות להניק: עוני, תזונה לקויה ושעות עבודה מרובות.

פרו

לדברי ארגון הבריאות העולמי, הודות ליישום יוזמות בבתי חולים, שיעורי ההנקה בפרו "גדלו באופן דרמטי" במהלך שני העשורים האחרונים. אבל נכון לעכשיו נראה שיש דווקא ראיות למגמת ירידה בחלקים מסוימים של המדינה. נציג ארגון הבריאות בפרו, פרננדו לינס, אמר כי ניתן להאשים כמה גורמים, ובמיוחד את השיווק האגרסיבי של התחליפים, שבמסגרתו יולדות טריות מקבלות "במתנה" קופסאות להתנסות. עם זאת, מאוד מעודד לראות שם את היחס החם והתומך שמקבלות אימהות שבוחרות להניק את ילדיהן, וזה מאוד נפוץ לראות שם אימהות שמניקות בפומבי.

פולין

על פי ארגון הבריאות העולמי, מרבית היולדות הטריות בפולין מניקות, אלא שהן מסיימות להניק אחרי חודש אחד בלבד, זאת מכיוון שההנקה בפולין – במיוחד בפומבי – היא שנויה במחלוקת והנשים מרגישות שהן לא מקבלות את התמיכה שהן זקוקות לה. "אם נבחן את הנושא מכל אספקט שקיים – הנקה בפומבי, המומחיות של הצוות הרפואי, הידע של אימהות, הפרסומת של התחליפים – נגלה שהנושא הוזנח ואף אחד לא עשה מספיק כדי לתקן את זה", אמרה הבלוגרית אגאתה אלכסנדרוביץ' בראיון לפייננשל טיימס.

דרום אפריקה

כמו בהרבה מדינות אחרות, גם בדרום אפריקה נעשים ניסיונות אקטיביים לקדם את ההנקה, על פי הדיווחים, ב-2018 שיעורי ההנקה בדרום אפריקה הגיעו לשיא של כל הזמנים, עם זאת המספרים עדיין נמוכים בהשוואה למדינות אחרות באזור ועדיין יש לא מעט צעדים שצריכים לנקוט בהם כדי לבסס אותה טוב יותר, כמו הארכת חופשת הלידה וקידום חוקים להנקה בפומבי.

ספרד

על פי המגזין The Local, אימהות טריות בספרד המעוניינות להניק עומדות בפני המכשולים הידועים, כמו תובענות העבודה המקשה עליהן להסתדר עם ההנקה ועם השאיבות, זאת מול הנוחות שבשימוש בפורמולה. ב-2016 חברת הפרלמנט קרולינה בסקנסה החליטה להניק במהלך ישיבת פרלמנט על מנת להמחיש את הקשיים עימם מתמודדות המניקות.

טורקיה

בויאדג'ייבה מספרת שגם טורקיה היתה אחת מהמדינות שבהן היא הרגישה שהנקה היא לא דבר נורמלי. למעשה, מחקר מ-2014 מצא שאחת מכל חמש אימהות מרגישה שהנקה בפומבי היא מעשה שלא יעשה. עם זאת, החל מ-2015 טורקיה הושפעה ממגמות ההנקה העולמיות ומרבית הנשים שם עדיין בוחרות להניק. אפילו בקרב הזרם הדתי יש אמונה חזקה שחלב האם הוא "מקודש".

אוגנדה

לפי הנתונים האחרונים של יוניצף, 66% מהילדים מתחת לגיל שישה חודשים באוגנדה ניזונים רק מחלב אם ורק 2% לא ניזונים מחלב אם בכלל. בהנחה שהאם מסוגלת להניק, ההנקה הופכת לקריטית במיוחד במדינות עניות. "חלב אם עובד כמו החיסון הראשון של התינוק, מגן על תינוקות ממחלות שעלולות להיות קטלניות ומספק להם את כל התזונה הדרושה להם כדי לשרוד ולשגשג", טוען ד"ר טדרוס אדונום גבריסוס, מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי.

בריטניה

תמיכת הנקה מופחתת, קיצוץ במימון בריאות הציבור, יחס שלילי להנקה בפומבי וחוסר ידע לגבי היתרונות הבריאותיים של חלב אם – כל אלה, על פי  ה- Independent גורמים לכך ששיעורי ההנקה בבריטניה הם מהנמוכים בעולם. כמובן, הנקה היא לא תמיד קלה או אופציה נכונה עבור חלק מהנשים, אבל בהחלט אפשר להגדיל את האחוזים על ידי תמיכה נכונה והפצת ידע, אפילו עוד לפני הלידה.

ארה"ב

למרות שכעת ההנקה בפומבי מותרת בכל ארצות הברית, על פי USA Today הנושא עדיין עניין שנוי במחלוקת בקרב חלק מהמדינות, ואימהות לא מקבלות את התמיכה הראויה. שיעורי ההנקה אמנם הולכים ועולים, אך הם עדיין נחשבים לנמוכים בהשוואה למדינות מתועשות אחרות. כמו כן מציינים שם את ההבדלים בהנקה של אימהות לבנות לעומת אפרו אמריקאיות. אצל אלו האחרונות השיעורים נמוכים עוד יותר, ככל הנראה בגלל מחסור בתמיכה, ולכן מדי שנה מציינים גם את "שבוע ההנקה השחור" (25-31.8) כדי לעורר מודעות ולהביע תמיכה באימהות השחורות.

כפי שניתן לראות מהפרויקט המדהים הזה, כל אמא, בכל מקום בעולם מתמודדת עם אתגרים שמסתכמים בסופו של דבר בשתי מילים עיקריות: מודעות ותמיכה. ההחלטה האם להניק שייכת לאם בלבד, אבל היא צריכה להיות תוצר של החלטה מושכלת ולא של הכרח או מחסור בשתי המילים הכל כך משמעותיות האלו.

אימהותהנקההריוןלידה