בחרת להיניק? הלך הציצי: נשים מספרות על השפעות ההנקה על מראה השדיים שלהן

אין ספק ששדיים הם מהאיברים החיוניים ומהשנויים ביותר במחלוקת בגוף הנשי. הם אלה שגורמים לדימוי העצמי שלנו לעלות או לצנוח, הם אלה שמהווים מקור משיכה מינית לגברים (ולנשים) והם אלה שמעניקים תזונה, חום ואהבה לתינוקות שלנו. הסביבה שלנו כל הזמן מעודדת אותנו להיניק אולם נמנעת מדיונים על מחיר ההנקה. כבר ידוע לכל שחלב אם הוא התזונה המיטיבה ביותר לרך הנולד אולם להנקה יש משמעויות מעבר לתזונת התינוק. גם כשתקופת השאיבות וההשתלטות על סדר היום מגיעה לקצה, נשים רבות נאלצות להתמודד עם השלכות ההנקה על מראה החזה שלהן. אין מנוס מלומר את זה: כשאת מסיימת להיניק, השדיים שחזרו שוב להיות רק שלך, נראים קצת אחרת.

"מצטערת עד היום שבחרתי להיניק"

"עד היום אני מצטערת שהינקתי אבל אז, הייתי ילדה בת 23, אימא טרייה, שלא אכפת לה משום דבר חוץ מהבריאות של התינוק שלה", מספרת טלי, בת 35 (כל השמות בכתבה בדויים. מ.ק). "הכל היה מושלם, אבל איבדתי נפח גודל וצורה. לפני ההיריון הייתי מידה 70c ואחרי שסיימתי להיניק, שנה וחודשיים – 70a. זה הבדל מאד משמעותי. בחוף הים אין לי בעיה עם ביקיני-משולשים, אבל ביום-יום אני הולכת רק עם פוש-אפ, כי הבגדים לא יושבים עליך יפה, כשאת שטוחה".

שקלת פעם לעשות ניתוח?

"תמיד שוקלת ותמיד מוותרת כי אני די פחדנית מלהחדיר גופים זרים לגוף ועניין הכאב והתחלופה ומה יהיה עם סרטן השד שלא נדע… אני לומדת לאהוב את הגוף שלי ולא להתבייש בשום פגם".

צילום: shutterstock

"אני חיה עם החזה שלי בשלום"

"הינקתי סך הכל 4.5 שנים רצוף. כולל הנקת טנדם (פעוטה ותינוקת במקביל)", נזכרת אורנה, בת 32. "החזה שלי לפני הנקה היה מידה b ואחרי הלידה הגיע למידה d, כך שמן הסתם נשארתי עם הרבה עור עודף. למזלי בורכתי בחזה מאוד מוצק וזקוף עם מבנה פשוט מושלם (זה הזמן לקלל אותי), ברמה שבצבא בשלב מסוים הבנתי שזו שיחת הקורס ושבנות אשכרה חיכו שאלך להתקלח כדי להסתכל עליי ונהלו ביניהן דיונים אם אני מנותחת".

ואיך ההנקה השפיעה עליך?

"אמנם החזה נפל קצת והתרכך, אבל אני חיה איתו בשלום. הוא לא נראה מסמורטט או נפול בצורה קיצונית. ראיתי ציצים של נשים צעירות שהיו נפולים משלי בהרבה".

"הינקתי כמעט שנתיים והציצי חזר לגודלו המקורי"

"יש לי ציצי קטן ובזכות הגנים של אמא שלי הם לא התפרקו ונזלו אחרי שתי הנקות", מספרת רונה (34). "את הבת הראשונה הניקתי 8 חודשים ואת הבת השנייה  בערך שנה. האמת שגם בהריון הציצי שלי לא גדל, אולי בקושי בחצי מידה. לאחר שסיימתי להניק הם פשוט חזרו לגודל המקורי".

חושבת שזה קשור בגנטיקה?

"לא בטוחה, אמא שלי לא היניקה. אז זה לא היה מקובל. האכילו תינוקות בחלב פרה, לא יאמן. אבל אני כן חושבת שזה קשור לגנים".

נהנית להניק?

"מאד, זה הדבר היחיד שאני מתגעגעת אליו מהתקופה ההיא. הייתי מניקה בכל מקום, לא הייתה לי שום בעיה להניק במקום ציבורי ואם מישהו היה מעיר (מה שקרה לעתים נדירות), פשוט לא התייחסתי".

"יום אחד, חצי שנה אחרי שהפסקתי להיניק, פשוט נפל לי הציצי"

"לא ידעתי מה קורה לציצי אחרי ההנקה", משתפת יולי, בת 32, אמא לבן 4. "חשבתי שכל הדיבור על הציצי שמשתנה זה אגדה אורבנית. אך ציצי יכול ליפול? אבל לפני 4 שנים הייתי ילדה, מה ידעתי על הורות והשינויים שהגוף עובר אחרי הלידה? האמת שמסביבי כולם כל הזמן דיברו על כמה חשוב זה להיניק, כמה תחליפי החלב מלאים בסוכר ולא בריאים לתינוק. ידעתי שאני אניק אבל לא ידעתי כמה קשה וכואב זה יהיה אחר כך. לא ידעתי שתינוק לא יודע לינוק, שצריך ללמד אותו ולהניח בזווית מסוימת כדי שיצליח לשאוב את החלב. פשוט היה לי כל כך חשוב להיניק. ממש נלחמתי על זה למרות הכאבים, הדימומים והקילופים בפטמות מרוב השפשופים. משום מה נתקע לי בראש שאם אני לא מניקה אותו הוא לא יקבל את מה שהוא צריך וממש פחדתי לתת לו תחליף, ואם נוסיף לזה גם דיכאון לאחר לידה, נקבל מצב מאד לא נעים".

נשמע כמו מצב כמעט בלתי אפשרי.

"למזלי אחרי חודשיים בערך הוא למד לינוק. אז נרגעתי קצת. הנקתי אותו עד גיל שנה וחצי בערך ושילבתי במקביל תחליפי חלב. ההפתעה הגיעה חצי שנה אחרי שהפסקתי להיניק. יום אחד פשוט ככה, שמתי לב שנפל לי הציצי. שיש לי שקיות עור עם פטמות אבל אין שד. לא היה לי מושג שככה זה יהיה. זה היה הלם שנוסף על כל השינויים שחלו בגוף לפני ואחרי הלידה וההיריון. אני לא מצטערת שהינקתי את הבן שלי לרגע. אני יודעת שבאותו הרגע זה היה הכי חשוב לי בעולם. יחד עם זאת, היום אני יודעת שאם אלד שוב אהיה רגועה יותר, שגם תחליף חלב הוא בסדר ושאימא שלא מיניקה היא גם בסדר. אבל החוויה הראשונית של ההורות הייתה ממש עוצמתית וקצת מפחידה מכובד האחריות. לא חשבתי פעמיים".

את מרגישה שהלחיצו אותך וגרמו לך ללחץ מיותר?

"אני חושבת שיש הרבה לחץ על אימהות להיניק. לא כולם מבינים כמה זה קשה, שזה לא רומנטי כמו שמדמיינים, שהתינוק לא פותח את הפה ופשוט שותה, שהוא בוכה כל הזמן כי הוא לא מצליח, שהוא נושך את הפטמה וכבר כואב לך ושאת מתוסכלת ועייפה ודואגת ומפוצצת בהורמונים ומלאה ברגשות אשמה שאת לא אימא טובה. ובואו נוסיף את כל זה ללילות ללא שינה. אני שונאת את הביקורת והדרישה שיש כלפי אימהות להניק. כל אימא צריכה לעשות את מה שנכון לה".

את מרגישה פספוס?

"היום אני קצת מבואסת שאין לי ציצי. אני מתגעגעת למה שהיה לי. ללכת לפעמים עם מחשוף, למשל, זה משהו שהיום אני לא יכולה להרשות לעצמי. אחרי הלידה הנשיות שלי השתנתה והתעמקה, אבל פתאום אני מסתכלת על שדיים אחרת. פתאום אני מעריכה את היופי שלהם עוד יותר ודווקא עכשיו הם נעלמו לי".

חשבת לעשות ניתוח?

"לעשות ניתוח זה קצת מפחיד. להסתובב עם שתלים זה מוזר לי. אני עדיין מגלגלת את המחשבה בראש. אומרים שהניתוח גורם לאובדן תחושת הגירוי בפטמות וזה גם סיכון. נראה, בינתיים כשאין ברירה אני לובשת חזיות פוש-אפ".

צילום: shutterstock

"קודם כל – תניקו ללא חשש. אחר כך נמצא פתרון"

"לפעמים מגיעות אליי נשים מיד אחרי הלידה, שהן לא מוכנות להיניק ומיד רוצות לתקן את הנזק שנגרם לשדיים", מספר ד"ר אברי רווה, מומחה לכירורגיה פלסטית, בעל קליניקה פרטית. "חשוב להדגיש שלא ההנקה היא זו שפוגעת במראה של השדיים אלא ההיריון – העור נמתח והופך לפחות אלסטי, לא מיוצרת כמות מספקת של קולגן והחזה צונח. ההנקה עלולה להרוס את השדיים רק אם אישה מיניקה לאורך שנים רבות. בדרך כלל אני ממליץ לנשים שרוצות מיד את התיקון, להמתין כשלושה חודשים עד חצי שנה. כמו כן, אם "תוכנית הילודה" שלהן עוד לא הסתיימה, אני אמליץ להמתין עם הניתוח, כי הרי גם אחרי הלידות הנוספות החזה יכול להיהרס שוב. אני מאד משתדל למתן, כי מדובר בהשקעה כספית גבוהה מאד ואנחנו רוצים לשמור על תוצאה טובה כמה שיותר זמן".

אחת ולתמיד – האם אפשר להיניק עם שתל?

"בוודאי, השתל נמצא מאחורי רקמת השד, כך שכל מעברי החלב פתוחים לחלוטין".

מה נשים באות לתקן אחרי ההיריון?

"כמובן, הרמה או הגדלה של השדיים, תיקון עטרה שגדלה, יש נשים שבאות לפני ההיריון לתקן פטמה שקועה, כדי להיניק. אני חבר בוועדה לרפואת הנקה ואני גם חבר באיגוד רפואת הנקה. המיזם הזה תופס תאוצה, אנחנו מעודדים הנקה, מקפידים להעניק את כל המידע הדרוש לנשים כדי שזו תהיה חוויה עבורן. בקרוב אנחנו פותחים בתל אביב מרפאת הנקה מיוחדת, שתיתן שירות לכל מי שמעוניינת להניק".

מה אפשר לעשות כדי לשמור על השדיים במהלך ההיריון? יש לך עצות?

אני חייב להרגיע. תניקו, הכל בסדר. מה שלא מסתדר עכשיו, אפשר לסדר אחר כך, כי בסופו של דבר ההנקה מועילה גם לאימא וגם לתינוק.

לגבי העצות עצמן:

  1. לדאוג שהשדיים לא יהיו גדושים כל הזמן. להקפיד לרוקן אותם עד הסוף.
  2. חזייה טובה – הרבה פעמים נשים בחופשת לידה מעדיפות לא להשקיע בחזייה טובה. חזייה טובה לא רק עוזרת לך להיראות טוב יותר, היא גם תשמור על השדיים שלך שלא יפלו. זה נכון גם בתקופת ההיריון.
  3. במהלך ההיריון לשמן את הבטן ואת השדיים, אפילו בשמן זית, אין צורך להשקיע בקרמים מיוחדים, לעור שלנו לא אכפת, הוא זקוק לקרם שנשאר לאורך זמן ולא נספג מיד.
  4. אם מישהי לא מיניקה ומחליטה לייבש את החלב, אני ממליץ מאד לשמן את השדיים. גם אם את מיניקה, אין שום בעיה למרוח שמן זית, מדובר בחומר טבעי, שגם אם הוא יבוא במגע עם התינוק לא יקרה כלום.

 

אימהותגוףדימוי גוףהיריון ולידההנקהשדיים