ג'יימס ואן דר ביק: הפלות שוברות את הלב יותר מכל דבר אחר

בשנים האחרונות הפכו ההפלות והלידות השקטות לנושאי שיחה לגיטימיים, שכבר אינם מושתקים או מודחקים. וככל שהשיח הופך לפתוח, הולכים ומתרבים גם קולות הגברים שמצטרפים אליו, שחולקים את כאבם כבני זוג חסרי אונים וכאבות פוטנציאלים. זכור במיוחד בהקשר הזה הוא עמוס תמם, שהתראיין לפני כשנתיים על הלידה השקטה שעברה אשתו, ולאחרונה גם ג'יימס ואן דר ביק החליט בצעד אמיץ לשתף בכנות בשלוש ההפלות שאשתו והוא עברו עד להולדת בנם החמישי.

השחקן, שידוע בעיקר כדוסון קירק, כתב בעמוד האינסטגרם שלו עד כמה ההפלות הן עניין כואב, "שקורע אותך יותר מכל דבר אחר", ועם זאת, או אולי בגלל זאת, לא מספיק מדובר – ובטח שלא בצורה הנכונה. למעשה, בתור התחלה הוא מציע לחפש מונח אחר שיתאר את המצב, שכן המילה הפלה באנגלית (Mis-carriage) "מרמזת שזה קרה באשמתה של האמא. כאילו היא הפילה משהו, כאילו היא לא הצליחה לשאת אותו…לפי מה שלמדתי, בכל המקרים, פרט למקרים הקיצוניים ביותר, אין שום קשר לשום דבר שהאמא עשתה או לא עשתה. אז בואו נוריד את האשמה מהשולחן לפני שאנחנו מתחילים".

ואן דר ביק המשיך בתיאור הסבל שהוא ואשתו עברו במהלך התקופות האלו, תוך שהוא מעודד את אלו שחווים זאת כעת: "זה כואב וזה שובר את הלב ברמות עמוקות, יותר ממה שאי פעם חווית, אז אל תשפוט את האבל שלך, או תנסה לתרץ את התחושות שלך. תן לזה לזרום עם הגל שאיתו הכאב הגיע, ולאפשר לו את המרחב הנכון. ואז, ברגע שאתה מסוגל, נסה לזהות את היופי באיך שאתה מאחה את עצמך, אבל בצורה שונה מכפי שהיית קודם. יש שינויים שאנחנו עושים באופן אקטיבי. יש שינויים שאנחנו עושים בגלל שהיקום ניפץ אותנו. בכל מקרה השינויים האלו יכולים להיות מתנות".

עוד הוא ציין כי יש זוגות שהכאב על ההפלה מקרב ביניהם, ויש כאלו שחשים אהבה חזקה אפילו יותר לילדים שלהם מזו שהם חשו לפני הטרגדיה. לדבריו זוגות רבים שעוברים הפלות זוכים אחר כך להביא לעולם ילדים "מאושרים, בריאים ויפים" ולעיתים זה קורה "מאוד מהר – אז ראו הוזהרתם".

כאמור, ואן דר ביק מצטרף למפורסמים נוספים שהציפו את הנושא בארץ ובעולם. רק לפני כמה שבועות, בתוכנית הפודקאסט Happy Mum, Happy Baby דיבר מאמן הכושר הבריטי ג'ו וויקס, שגם ידוע בכינוי "The Body Coach", על ההפלה שהוא ואשתו עברו. חודשיים אחר כך אשתו נכנסה להריון שוב, ולאחרונה ילדה את בתם הבכורה – הינדי.

מי שעוד דיברה על כך היתה זארה פיליפס. אמנם השם שלה לא אומר הרבה לקוראים הישראלים, אבל באנגליה היא נחשבת לאחת הנשים המפורסמות בממלכה, בזכות היותה בתה של אן, הנסיכה המלכותית (מה שממקם אותה במקום ה-17 בסדר הירושה לכתר הבריטי) וזוכת מדליית כסף ברכיבה קבוצתית באולימפיאדת לונדון. בראיון ל- BBC Breakfast היא סיפרה כי הדבר הקשה ביותר בשתי ההפלות שעברה היתה העובדה ש"כולם ידעו". אבל בדיעבד דווקא הפרסום הוא זה שעזר לה להתגבר על הטראומה. "קיבלתי כל כך הרבה מכתבים מנשים שאמרו 'אני כל כך מצטערת, עברנו את אותו הדבר'. זה היה מדהים – ותודה לכל הנשים האלו. זה הוכיח עד כמה זה שכיח".

כמו שואן דר ביק כתב, הנושא הזה סוחב איתו אשמה בלתי נתפסת ושלא בצדק, ולכן השיח וההצפה שלו יכולים להיות כלי הכרחי לריפוי, תוך שהם מוכיחים שמקרים אלו, למרבה הצער, קורים שוב ושוב ואפילו במשפחות מרובות ילדים, שכלפי חוץ נראות נטולות בעיות במישור הזה. לכן אין פלא שהסטטוס המדויק שלו זכה לתגובות נלהבות, בהן אישה שכתבה: "אני ובעלי עברנו הפלה בדיוק לפני חודש. היינו בשבוע ה-11 אבל התינוק היה נראה כמו עובר בשבוע ה-8. כל ההליך היה מאוד מבלבל, עצוב ומלחיץ, אבל כמו שואן דר ביק כתב, אנחנו מעולם לא היינו קרובים זה לזו יותר. אנחנו מחכים בסבלנות לתינוק שלנו והמילים האלו הצליחו מאוד לנחם אותי".

הפלותהפסקת הריוןלידה שקטה