בר רפאלי לא נגד הנקה, היא בעד אימהות

שוב ציטוט של בר רפאלי על הנקה הצליח להסעיר את הרשת, אחרי שפורסם ראיון איתה שבו סיפרה שבתיק לבית החולים היא מכניסה כדורים מייבשים חלב. די כצפוי לאור ההתנהלות העבר, גם הציטוט הזה זכה מיד לביקורת נוקבת מצד אימהות שטענו שהיא "מעודדת אי הנקה".

 

השיח הזה הצליח להחזיר אותי מספר שנים אחורה: זה עוד היה במלונית. בארוחת הבוקר. צותתי לאמא טרייה שבדיוק סיפרה לבעלה שהיא לקחה כדורים מייבשי חלב. היא נשברה. לא מסוגלת להיאבק יותר. וזהו זה. היא סיפרה לו בדמעות אבל בהשלמה, ואני לא הבנתי איך היא ויתרה כל כך מהר. אחרי חודש וחצי של תסכולים, בכיות, יועצות וכאבים – גם אני ויתרתי. האם בדיעבד הייתי צריכה לחסוך מעצמי ומהבייבי את החודש וחצי הקשים האלו? קשה לדעת, מה שבטוח הם העניקו לי "רשת ביטחון" מכל אותם מצקצקים. סליחה, מצקצקות. כעת יכולתי לספר שניסיתי במשך חודש וחצי עד שהתסכול והכאב והבכי שברו אותי. כמובן שזה לא העלים את האשמה ואת הביקורת, אבל זה הקל במידת מה.

באותם ימים קשיי הנקה היה נדמה לי שכל העולם מניק – תמיד, בכל מקום, כל הזמן. בכל מקום שבו הייתי, ראיתי אמהות חולצות שד ומניקות בשלווה ובהרמוניה, כאילו זה הדבר הכי טבעי בעולם. סליחה, זה באמת הדבר הכי טבעי בעולם. אבל מסתבר שגם הדבר הכי טבעי לא מסתדר עם הטבע – הפיזיולוגי או הנפשי – של כולן, ובאותם ימים כל כך הייתה חסרה לי מישהי שתגיד בקול שזה בסדר. שנכון, חלב אם הוא המזון הכי בריא שאפשר לתת לילד, אבל אפשר להסתדר גם עם פורמולות. ושאותו חיבור ראשוני הוא נהדר, אבל לא הוא שיקבע את כל מערכת היחסים שתבני עם ילדך. והנה, קצת אחרי הניסיון העגום שלי, קמה מישהי כזו. ושמה בישראל – בר רפאלי.

רפאלי לא שייכת לכל אותן אימהות שניסו להניק ולא הצליחו, אלא לאלו שהחליטו מראש שהן לא מעוניינות להניק. אמנם מדובר בהבדל עצום, אבל השורה התחתונה היא אותה אחת: זה לא עניין של אף אחת במה אמא בוחרת להאכיל את הילדים שלה (כלומר, כל עוד לא מדובר בהרעבה, הזנחה או התעללות). בר, כמו בר, לא מרגישה צורך להתנצל או להצטדק. להפך, היא עושה את זה בריש גלי ואפילו מצאה את הדרכים להוציא מזה שת"פ מסחרי (כי רק ככה הסלבס עושים דברים בימינו. והיא ממש לא היחידה). היא לא מגמגמת, לא מספרת על מחסור בחלב או על חיבור לא נכון. היא פשוט לא מניקה כי לא מתאים לה. האם בכך היא מעודדת אי-הנקה? לא. האם בכך היא נותנת לגיטימציה לאמהות שמסיבה כזו או אחרת משתמשות בפורמולות? לגמרי.

גם בציטוט המדובר, בר הדגישה שחלב אם הוא המזון הבריא ביותר, אבל שלה לא מתאים להניק. אין פה יציאה נגד נשים אחרות, ביטול של הרצונות והתחושות שלהן, או שיפוט לקוי של צרכים. יש פה עובדה של אמא שעושה את מה שנראה לה לנכון. התגובות והביקורות, שחלקן ירדו לפסים נמוכים, לא עוזרות לאף אחת, אלא להפך – הן משפילות ויוצרות אשמה גדולה יותר בקרב נשים אחרות.

תמונה: Shutterstock

זו זכותה של בר רפאלי לתת פורמולה, בדיוק כמו שזו זכותה של איקס להניק ילד בן ארבע על ספסל בגינה. וכולנו צריכות להילחם על הזכות של כל אחת מהאימהות השונות האלו, להרגיש טוב עם הבחירות שלה. אנחנו צריכות להיות פחות צרות עין לאימהות אחרות, כדי לפתח סביבה תומכת יותר. רק תחשבו כמה האימהות שלנו הייתה נינוחה יותר לו היינו יודעות שאנחנו לא עומדות תחת זכוכית מגדלת כל הזמן.  

לא רק שבר רפאלי לא עושה עוול, אלא מבלי להתכוון היא עושה שליחות: כולנו, מניקות או לא מניקות, מרצון או בעל כורחנו, צריכות ללמוד ממנה איך לעמוד בגאווה ולהיות בטוחות בבחירות שלנו. בהחלט צריך לעודד הנקה, בהחלט יש מקום להרחיב על היתרונות ויש צורך בהול להעניק ליולדות את התמיכה וההדרכה הכי נכונה בימים הראשונים, אבל מעבר לכך יש גם מקום לשמוע אמהות אחרות ובחירות אחרות, ולנהוג כלפי נשים אחרות באותה הסבלנות שאיתה אנחנו – כולנו יש לקוות – מנסות לחנך את ילדנו. 

בר רפאליהנקההריון