פוליאמוריה: איך מנהלים חיים משותפים עם 4 בני זוג?

בעוד שלרובנו גם בן או בת זוג אחת מספקים כמות דיה של כאבי ראש, יש בעולם אנשים כמו מרי קראמפטון, שמונוגמיה היא פשוט לא בשבילם. לקראמפטון בת ה-44 יש כרגע בעל וארוס שגרים יחד איתה, ועוד שני בני זוג נוספים. השבוע, קראמפטון התראיינה ודיברה בפתיחות על החיים הפוליאמוריים שלה, כדי לנסות ולעודד את הציבור להבין כיצד מנהלים חיים כאלו ולהיות יותר פתוחים לרעיון.

קראמפטון, שחיה בפרבר של מנצ'סטר בשם צ'ורלטון-קאם-הארדי, החלה להתעניין ברעיון של לנהל יותר ממערכת יחסים רומנטית אחת בגיל 29. "גדלתי בבית מסורתי למדי", היא מספרת, "היו לי בני זוג והייתי מונוגמית. לצאת עם מעבר לבן זוג אחד זה דבר שאפילו לא חלף בדעתי. בשנות ה-20 לחיי התחתנתי והתמסדתי בצ'ורלטון, בכוונה מלאה לחיות עם בעלי לכל החיים".

"באותו זמן לא ממש הטלתי ספק בלנהל מערכת יחסים עם בן זוג אחד בלבד", היא ממשיכה. "זה היה נורמלי. כן היו לי לפעמים רגשות כלפי אנשים אחרים, אבל הרגשתי אשמה לגבי זה, והתייחסתי לזה רק כסימן שאני לא אוהבת את בעלי מספיק. כשהנישואים לא עבדו פגשתי מישהו אחר, והתחלתי מערכת יחסים מונוגמית איתו".

מאז, קראמפטון הכניסה לחייה ולחיי בעלה, טים (43), את ג'ון – ארוסה בן ה-53 שמתגורר יחד איתם, ואת מייקל (63) וג'יימס (73) בני הזוג הנוספים שלה שמתגוררים בקרבת מקום.

"הרעיון שלאהוב יותר מאדם אחד לא בהכרח הופך אותי לאדם מזעזע נפל עליי כשנתקלתי בפאב באדם שהיו לו יותר מבן/בת זוג אחד/ת", מספרת קראמפטון. "לפני כן מעולם לא נתקלתי בזה, או במושג 'פוליאמוריה' שמשמעותו היא 'יותר מאהבה אחת'. הייתי די בהלם, וסקרנית לגבי איך זה עובד בשבילם".

ומסתבר שהיא לא היתה לבד. כשהציעה לבן זוגה לנסות מערכות יחסים פתוחה, היא גילתה שגם הוא רוצה לנסות. בתחילה, כשפגשה את אותו אדם פוליאמורי, היא סיפרה על המפגש לאותו בן זוג ושניהם אמנם גילו סקרנות, אך לדבריה לא שקלו לאמץ זאת בעצמם. אולם בהמשך היא הכירה חבר קרוב, שהפך בצורה טבעית ליותר מזה, וכשהציעה לבן הזוג שלה לפתוח את מערכת היחסים – היא גילתה שהוא עבר חוויה דומה עם חברה שלו.

"זו היתה תגלית עבורי. מהר מאוד הבנתי שכנראה הייתי בנויה לזה כל חיי", היא מודה. "לאהוב יותר מאדם אחד נראה לי עכשיו כמו הדבר הכי טבעי בעולם, ואני לא יכולה לדמיין את עצמי בשום דרך אחרת".

"כנראה שהייתי בנויה לזה כל חיי". קראמפטון עם טים בעלה (ימין) וג'ון ארוסה (שמאל)

אמנם הבחור עימו קראמפטון החלה לחקור את החיים בפוליאמוריה כבר אינו בן זוג שלה, אך היא מעידה שהם עדיין חברים קרובים – וגם הוא, כמוה, ממשיך לנהל אורח חיים פוליאמורי. "עבורי זה הכל עניין של אהבה. כמובן שכמה ממערכות היחסים שלי היו מיניות, אבל סקס הוא לא הכוח המניע בשבילי".

את בעלה, טים, היא פגשה כבר אחרי שזנחה את החיים המונוגמיים. "התחתנתי עם אחד האנשים הראשונים שיצאתי איתם בפוליאמוריה. בעלי טים ואני התחלנו לצאת ב-2004 והתחתנו ב-2013", היא מספרת.

"יש לי בן זוג, ג'ון, בן 53, שאני איתו מאז 2011 ומתכננת 'להתחתן' איתו השנה", היא ממשיכה, ומסבירה איך מתחתנים שוב כשאת כבר נשואה לגבר אחד, במדינה שבה נישואים ביגמיים הם עבירה על החוק. "אסור לנו להתחתן באופן חוקי, אבל אנחנו עורכים טקס מלא בסגנון של חתונה בכנסיית צ'ורלטון יוניטריין במאי".

הן ג'ון והן טים הם גברים סטרייטיים, ושניהם חיים יחד עם מרי כבר 3 שנים. עם זאת, לג'ון יש גם דירה משל עצמו, בה מרי והוא מעבירים ערב אחד או שניים יחד בשבוע. מייקל, אחד משני החברים הנוספים של מרי ועמו היא יוצאת מאז 2016, העביר יחד איתם את חג המולד האחרון.

"אחד הדברים המקסימים בחיים עם יותר מבן זוג אחד זה שאין לחץ על בן אדם אחד שנדרש לספק את כל הצרכים שלי", קראמפטון מסבירה. "בעלי טים ואני חולקים תשוקה לאיכות הסביבה וכל הנוגע לנושא, כמו מכוניות חשמליות וטבעונות. עם הארוס שלי ג'ון אני נהנית לצפות במדע בדיוני, ואנחנו הולכים יחד לכנסיה. עם החבר שלי מייקל אני נהנית לצפות ולעודד אותו כשהוא משחק בקבוצת הקליעה למטרה המקומית ב"רויאל אוק", ואנחנו יוצאים יחד לערבי קריוקי – שזה אולי יותר מביך מלהודות שאת פוליאמורית!".

מרי קראמפטון

על החיים בבית משותף עם שני בני זוג היא מספרת שזה כמו לגור עם חברים, או משפחה. "כל הדברים הרגילים בנוגע לתור מי זה לשטוף את הבית וכו'. טים וג'ון מסתדרים יחד מצוין, קצת כמו אחים, יוצאים יחד לנסיעות אופניים למשל. אז נראה שזה עובד טוב. יש להם משהו במשותף בכך ששניהם אוהבים אותי, וחברים צוחקים שאני זקוקה לשניהם כדי להחזיק את עצמי במקום".

ומה לגבי הרגעים הפחות יפים של מערכות היחסים? קראמפטון מודה שגם בפוליאמוריה, כמו בכל זוגיות, יכולים לצוץ חוסר ביטחון. "איכשהו, אולי לפעמים מרגישים פחות קנאה – אין שום פחד שבן הזוג יבגוד בי, כי למה שהוא ישקר לגבי זה אם זה מותר? לפעמים יכול לצוץ פחד שהשותף החדש הוא 'טוב יותר' משותף קיים באיזשהו מובן, אבל תקשורת טובה וחיזוקים מאפשרים לנו להתמודד עם זה".

"בהרבה מובנים, גיליתי שמערכות יחסים פתוחות דרשו ממני לתקשר הרבה יותר טוב", קראמפטון משתפת. "אני מאוד כנה ופתוחה עם בני הזוג שלי לגבי הרגשות והצרכים שלי, בצורה שלא היה לי אומץ להיות במערכות יחסים מונוגמיות. אני חושבת שצמחתי כאדם, וכיום יש לי מערכות יחסים חזקות וטובות יותר. כל זה אפשרי כמובן גם ביחסים מונוגמיים, אני לא אומרת שפוליאמוריה היא טובה יותר – רק שונה".

איך ילדים נכנסים לתמונה? אצל מרי, זו לא בעיה. "אין לי ילדים ואין לי שום רצון להביא ילדים לעולם. עם זאת, אני לא רואה בעיה בלהביא ילדים במסגרת חיים פוליאמורים, כי ראיתי שהורות משותפת עובדת טוב מאוד בקבוצות פוליאמוריות".

כפי שהיא מתארת את זה, עבור קראמפטון החיים הפוליאמורים הם אידאליים. הדבר היחיד שמפריע לה, לדבריה, הוא התגובות החיצוניות. "הדבר השלילי היחיד בשבילי הוא להתמודד עם אנשים שהם שיפוטיים לפעמים. אבל יש לי עור עבה למדי, ואני מקווה שהעובדה שאני פתוחה לגבי זה עם חברים, ועם הקוראים, תהיה יכולה לעזור לאנשים להבין יותר טוב פוליאמוריה. אולי בעתיד תהיה פחות שיפוטיות, כפי שהומוסקסואליות וטרנסקסואליות הפכו לדבר מקובל יותר בחברה כשאנשים הפכו ליותר מודעים אליהן".

זוגיותמערכות יחסיםמערכת יחסים פתוחה