20 כללי החתונה שמייגן והארי חייבים לעמוד בהם

אם חשבתן שיש דברים שאתן חייבות לסמן עליהם וי בחתונה שלכן כדי לא להעליב אף אחד מהקרובים ולא למצוא את עצמכן מחוץ לירושות, אין לכן מושג עם מה הנסיך הארי ומייגן מרקל צריכים להתמודד. מעבר ללחץ שמגיע עם הידיעה שהם הולכים להינשא בחתונה מצומצמת ואינטימית הכוללת עשרות מיליוני צופים מכל רחבי העולם, הזוג הצעיר יאלץ לעמוד בעשרות כללים שמצופים מכל בן מלוכה שמעוניין להתחתן כדת אליזבת והממלכה הבריטית.

הנה כמה מהם:

על המאורסים לקבל אישור רשמי מהמלכה. מאז 1772, כל מי שהוא בששת המקומות הראשונים ברשימת הטוענים לכתר, צריך לקבל אישור בכתב מהמלכה או מהמלך המכהנים כדי להינשא לבחירת ליבם (או לפחות לאלו שהוריהם שידכו להם). למקרה שדאגתם, במרץ השנה פורסמה הודעה רשמית מהמלכה, שבה נכתב בין השאר: "אני מכריזה על הסכמתי לחוזה של נישואין בין נכדי האהוב, הנסיך הנרי צ'ארלס אלברט דייוויד מוויילס, לרייצ'ל מייגן מרקל".

ההזמנות הרשמיות לחתונה גם כן חייבות לצאת מטעם המלכה. מעניין אם היא נותנת ביד.

לרגע אל תחשבו שב-27.11 הארי ומייגן סתם רצו לחלוק את אהבתם עם העולם. חוק נוסף הוא ההכרח להודיע על הנישואים על ידי תמונה משותפת, הודעה קולית או ראיון משותף. מייגן והארי עשו את שלושתם.

הכלה בדרך כלל מגיעה בכרכרה רתומה לסוסים ובעלת דפנות זכוכית שקופות. לכן בחתונה הקודמת, כולם הופתעו לראות את קייט מידלטון מגיעה דווקא על רולס רויס משנת 1977, אותה השאילה לה המלכה. אך אל דאגה – לאחר הטקס היא החליפה אותה בכרכרה פתוחה מ-1902.

על פי המסורת, השושבינות של הכלה הן ילדות קטנטנות ורכות בשנים. שוב, קייט הנועזת עברה על כלל זה כשהזמינה את אחותה פיפה (שאז היתה בגיל המופלג 26) להיות השושבינה הראשית שלה. על פי השמועות, מייגן תלך אפילו צעד אחד קדימה, ותבקש מחברתה הטובה, הסטייליסטית ג'סיקה מלרוני בת ה-37 (!!) להיות השושבינה הצמודה שלה.

משפחת המלוכה חייבת לשבת בצד הימיני של הכנסייה, אלא אם לחתן אין דם מלכותי, ואז הם ישבו דווקא בצד השמאלי. זה אולי נשמע כמו תשבץ היגיון, אבל מסתבר שהכלל הזה עובד להם כבר מאות שנים.

מאז 1840 ועד היום, הכלה חייבת ללבוש שמלה לבנה. מסתבר שעד אז זה לא היה מובן מאליו.

ובדרך כלל נהוג שהכלה תענוד גם טיירה (כתר), אם כי עדיין לא ברור האם מייגן תבחר בכך או לא. בכל מקרה, לא כדאי לה לבנות על הטיירה בה השתמשה קייט מידלטון ביום חתונתה, "טיארת האלו" (נזר מהאוסף המלכותי שהמלך ג'ורג' ה-6, אביה של המלכה, הזמין מקרטייה עבור רעייתו המלכה אליזבת האם, וזו הורישה לבת המלכה ליום הולדת ה-18), משום שהיא הולכת לככב בתערוכה שעולה בקרוב.

החתן חייב ללבוש מדי צבא. תסמכו על בית המלוכה שיערימו קשיים לא רק עבור הכלות, אלא גם עבור החתנים שלהן. המסורת התחילה עם בעלה של המלכה ויקטוריה, אחרי שהנסיך אלברט לבש מדים ליום חתונתם, שהתרחש ב-1840. כמובן שלא צריך לדאוג שלהארי לא יהיו מדים מספיק מרשימים, אחרי הכל הוא שירת בצבא במשך עשור, כולל שתי גיחות לאפגניסטן.

  • החתונה של ויקטוריה ואלברט

זר הכלה חייב להכיל פרחי הדס. פרח ההדס נחשב לפרח האהבה, ולכן הוא כיכב בחתונה של המלכה ויקטוריה. מאז ועד היום כל הזרים מכילים את הפרח הזה – אבל כמובן שלא סתם מכל חנות פרחים, אלא מהשיח אותו שתלה המלכה ויקטוריה מיד לאחר חתונתה.

את הזר, אגב, הכלה לא שומרת כדי שיתייבש על עדן החלון, אלא מיד לאחר טקס הנישואין, הכלה הטרייה מניחה את הזר לרגלי אנדרטת החייל האלמוני בווסטמינסטר אבי. המסורת הזו החלה ב-1923, כשהמלכה אליזבת האם עשתה זאת במפתיע, כמחווה לאחיה שנהרג במלחמת העולם הראשונה.

המוזמנים לחתונה צריכים לעמוד בכללי לבוש מחמירים, הכוללים מדים או חליפות טרקלין לגברים, ושמלות יום לנשים. וכמובן – לא לשכוח את הכובעים.

הנדרים אותם נודרים הזוגות המלכותיים אמנם מגיעים מספר משנת 1662, אך בכל זאת מאז נעשו בהם כמה שינויים. בעצם, שינוי אחד ומשמעותי: עד לפני כמה עשורים, הכלה הצעירה היתה צריכה להישבע בפני הבישופ שהיא מחויבת "לאהוב, לנחם ולציית לבעלה". בשנת 1981, צעירה בשם דיאנה שינתה את זה ל"לאהוב, לכבד, לנחם ולשמור" על בעלה. הכלה שלה, מידלטון, החליטה לשמור על השינוי המבורך הזה, וסביר שכך תעשה גם כלתה השנייה. אלא אם היא תבחר ללכת דווקא בעקבות סופי רוזנת ווסקס, שלתדהמת כולם בחרה בגרסה המקורית, ובחתונתה שנערכה ב-1999 אמרה שהיא דווקא לגמרי מחויבת לציית לבעל.

באופן מסורתי, את נאומי החתונה נושאים גברים. בדרך כלל נהוג שבחתונה נואמים החתן, אבא של הכלה והשושבין. אולם על פי ההערכות, הפעם מייגן תחסוך מאביה את הנאום – משום שעל פי השמועות הוא אדם שאוהב את הפרטיות שלו – ובמקום זה היא תנאם בעצמה. במקרה כזה, היא תזכה גם כן לשבור מסורת עתיקה.

טקס החתונה תמיד נערך בסביבות הצהריים. אבל הכי להבדיל מחתונת שישי בצהריים אצלנו.

החתונות מהעשורים האחרונים כללו גם ארוחת צהריים מפוארת, אליה הוזמנו כל האורחים הנכבדים. הנסיך צ'ארלס יהיה זה שיהיה אחראי על כך בחתונה הקרובה, ועל פי הדיווחים הוא הזמין כ-200 אנשים ברי מזל.

ואם אתם חוששים לכשרות: הסעודות באירועים האלו לא כוללות פירות ים, משום שהם עלולים לגרום לבעיות עיכול. עוד מזון שלא יהיה בתפריט: שום. בראיון שהעניק ב-2016 השף לשעבר של משפחת המלוכה, ג'ון היגיס, הוא צוטט: "המלכה היא גברת נהדרת, משפחת המלוכה הם אנשים נפלאים, אבל הם מפספסים את השום, כי בארמון בקינגהאם לא מבשלים עם שום. אני מניח שזה כדי שהם לא יקבלו גם גיהוק מלכותי".

תמיד חייבת להיות עוגת פירות. לנסיך וילאם ולקייט היתה עוגת פירות בת שמונה קומות, שקושטה ב-900 פרחים מבצק סוכר. הדיווחים על העוגה של החתונה הקרבה כבר עידכנו שהעוגה של מייגן והארי תהיה בטעם לימון ופרחי סמבוק שחור והיא תצופה בקרם חמאה ופרחים טריים.

צ'רלס ודיאנה היו הראשונים להתנשק על המרפסת של ארמון בקינגהם מאז החתונה של הנסיכה ויקטוריה, ב-1853. ב-1986 הנסיך אנדרו ומי שהיתה אז אשתו הטריה, פרגי, התלוצצו על כך, אבל אז התנשקו כמו ילדים טובים. קייט מידלטון ווילאם, לעומתם, התנשקו פעמיים מבלי להניד עפעף.

וכמובן שבסופו של האירוע יצולם הפרוטרט הרשמי של כל משפחת המלוכה בהרכב החדש.

הנסיך האריחתונהמייגן מרקלקייט מידלטון