אנונימים מספרים: טיפול לא עזר לזוגיות שלנו, הוא הרס אותה

 

לא קל לבקש עזרה. למעשה, רבים יסכימו כי הצעד הכי משמעותי בדרך להחלמה מבעיות רבות בחיים הוא הצעד הראשון – ההשלמה עם הבעיה והחיפוש אחר סיוע בטיפולה. זה נכון לגבי התמכרויות שונות, זה נכון לגבי מחלות ומצבים בריאותיים, וזה נכון גם כשמגיעים לטפל בבעיות בזוגיות.

ואמנם, יש מקרים בהם גם טיפול זוגי לא יכול להציל את המצב. יש זוגות שלא יצליחו להתגבר על בעיות התקשורת או לגשר על הפערים שנוצרו, לא משנה כמה ישבו על ספת המטפל/ת.

דיון שהתקיים לאחרונה באפליקציה האנונימית Whisper חשף כל מיני מקרים כאלו, כאשר אנשים מכל העולם סיפרו בעילום שם כיצד הטיפול לא רק שלא סייע להם, אלא ממש החמיר את המצב.

חשוב לציין: הפוסטים נכתבו באנגלית, ללא ציון מין הכותב/ת ומבלי שניתן יהיה לדעת האם מדובר בזוגות הטרוסקסואליים או חד-מיניים. זיהוי הכותבים לפי מין מסוים נעשה כברירת מחדל בכדי להקל על הקריאה, ואין בו מכדי להניח את מגדרם או זהותם המינית של הכותבים.

כשהטיפול הזוגי נכשל. צילום: shutterstock

 

"התחלנו ייעוץ זוגי כדי לשפר את חיי הנישואין שלנו, אבל המטפלת אמרה לי שאני צריכה להתגרש, או להתחיל להתאבל על העובדה שלעולם לא יהיו לי נישואים נורמליים", כתבה אחת המגיבות. "היא פשוט הפכה את המצב לגרוע אף יותר".

"עברה שנה מאז שגיליתי שבעלי בוגד בי. הבן שלי תפס אותו וסיפר לי. ניסינו טיפול שהפך את הדברים לגרועים הרבה יותר, אז החלטנו להיפרד", סיפרה אחת המגיבות.

"החברה שלי מצאה דירה חדשה מאחורי הגב שלי", שיתף מגיב אחר. "התחלנו טיפול זוגי, אבל אני מרגיש שהיא כבר קיבלה את החלטתה להמשיך הלאה. אני מפחד שהיא פשוט מעבירה את הזמן עד שתוכל לעבור לדירה החדשה שלה".

אולם תסריט האימים הנורא ביותר מבין התסריטים שעלו בשרשור הזה (בין אם אמיתי ובין אם לאו), תואר בפוסט הבא: "בעלי ואני הלכנו לטיפול זוגי. בסוף, הוא בגד בי עם המטפלת". לא עלינו.

"אני אומר שמערכת היחסים שלי במצב טוב, כשבעצם נאלצנו ללכת לטיפול זוגי בגלל הבעיות שלנו. דברים הפכו לכל כך הרבה יותר גרועים מאז", כתב אחר.

"הרגע אמרתי לבעלי שאני לא רוצה ללכת לטיפול זוגי יותר", כתבה אחרת, נחרצת יותר. "הוא חושב שאנחנו משתפרים. אני אורזת את החפצים שלי".

לא תמיד אפשר להתמודד עם מה שהפגישות האלו חושפות. צילום: shutterstock

 

לא תמיד מצליחים להתגבר על כל מה שנחשף בחדר הטיפול. בהרבה מן המקרים עליהם כתבו המגיבים, הזוגות הודו כי לא הצליחו להתמודד עם מה שכל אחד מהצדדים חשף במהלך הפגישות.

"ייעוץ זוגי הוציא את הצד הרע ביותר מאשתי וממני", העיד אחד. "ניסינו את זה במשך שלוש שנים וזה הפך לכל כך מכוער שהחלטנו להתגרש".

"אשתי ואני ניגשנו לטיפול זוגי, והיא אמרה למטפלת את כל הדברים שהיא שונאת בי". ניכר שכותב הפוסט הזה אובד עצות. "היא פגעה בי מאוד במהלך המפגש הזה, ואני לא חושבת שאני יכול להישאר איתה יותר".

 

לזהות את הקץ

אל מול תסריטי האימה האלו, רבים מהמגיבים תיארו סיטואציות בהן הטיפול אמנם לא הצליח להציל את הזוגיות, אבל כן איפשר לבני הזוג להבין שהגיע הזמן לסתום את הגולל על מערכת היחסים הזו, להתחיל לשחרר זה מזה ולהמשיך הלאה בחייהם.

"בסופו של דבר החלטתי שאני רוצה לצאת מהנישואין שלי – כשייעוץ נישואין לא עבד, הבנתי שזה הזמן להמשיך הלאה", נכתב באחד הפוסטים.

"אשתי ואני ניגשנו לפגישת הייעוץ הזוגי הראשונה שלנו. אחרי הפגישה, קבעתי פגישה עם עורך דין לגירושין", כתב מגיב אחר.

"בעלי חושב שהטיפול הזוגי הולך להציל את הנישואין שלנו, אבל זה רק גרם לי להבין שאני לא אוהבת אותו יותר", אחת הודתה.

"הייעוץ רק גרם לי להבין שאני לא אוהבת אותו יותר". צילום: shutterstock

 

יחד עם זאת, לא תמיד המטופלים מרגישים שהטיפול עזר להם להגיע להחלטה הסופית או להשלים עימה.

"האקס שלי ואני היינו בטיפול זוגי פעם או פעמיים בשבוע במשך שנה. שום דבר לא השתנה. לבסוף, המטפל אמר לנו שהוא חושב שגירושין הוא האופציה הטובה ביותר עבורנו. הוא הבטיח הבטחות נבובות, אחת אחרי השניה".

"בעלי לשעבר ואני ניסינו ייעוץ לפני נישואין. זה לא עבד", כתבה אחרת. "אז, ניסינו ייעוץ נישואין. גם זה לא עבד".

"אחרי שנים של ייעוץ, בעלי אמר לבסוף שהוא רוצה להתגרש", כתבה אחת, באחד הפוסטים קורעי הלב ביותר בשרשור. "זה לטובה, הוא לא אוהב אותי כבר במשך זמן רב. ניסיתי כל כך קשה, ועדיין נכשלתי".

אבל בסופו של דבר, כדאי לזכור שסופה של מערכת יחסים אינו בהכרח כישלון, ושבזוגיות, תמיד צריך שניים לטנגו. כפי שכתב אחד המגיבים: "עשיתי ייעוץ נישואין, זה לא עבד בשבילי כי אשתי לשעבר אפילו לא רצתה לנסות. זה עובד רק אם שני בני הזוג מוכנים לעבוד על זה".

בעיות בזוגיותטיפול