הסימן המפתיע לכך שהזוגיות עלולה להיגמר בגירושין

יש חתונות שניתן להמר שלא יחזיקו יותר מדי זמן, ויש כאלו שכשהזוג מודיע שהוא מפרק את החבילה, כולם סביבם בהלם, אולם רוב הזוגות שמגיעים למעמד של גירושין נמצאים איפשהו בתחום האפור. הרי אף אחד לא מתחתן במחשבה שתוך כמה שנים יתגרש, ומצד שני, הקשיים רק ממשיכים להיערם. ובכל זאת, למרות שאהבה, זוגיות והחיים בכלל הם דבר לא צפוי, מסתבר שיש סימן אחד שמשותף לכל הזוגות שמסיימים על מדרגות הרבנות.

מחקר אשר פורסם לאחרונה בכתב העת לאישיות ולפסיכולוגיה חברתית עקב אחר 168 זוגות למשך 13 שנים, כדי ללמוד ולגלות מה משותף לכל הזוגות שהגיעו לגירושין, או לחלופין, מה משותף לכל אלו שהציגו מערכות יחסים יציבות ומתמשכות.

המסקנה שלהם ככל הנראה תפתיע אתכם.

המחקר הוכיח שזוגות שמציגים חיבה יתר על המידה בתחילת דרכם, כלומר, זוגות שמראים רמות גבוהות מהמקובל של אהבה ואמפתיה זה כלפי זה, הם אלו שיש יותר סיכוי שייתגרשו בהמשך.

"כנשואים טריים, הזוגות שהתגרשו אחרי 7 שנים או יותר אהבו בצורה כמעט מסחררת, הם הראו כמעט שליש יותר מהאהבה שבני זוג שנשארו נשואים באושר גם אחרי 7 שנים הציגו", כתבו החוקרים במסקנות המאמר.

כמובן, זוגות שלא הראו 'יותר מדי אהבה' אלא הלכו לקיצוניות השניה ורבו ללא הרף כבר מהרגע הראשון – הם זוגות שהראו סבירות גבוהה להתגרש במחקר, לרוב תוך שנתיים.

כדי לשמר זוגיות לאורך שנים, חשוב שתהיה אהבה יציבה וחסרת עוררין בין בני הזוג, כתבו החוקרים במסקנותיהם.

 

צילום: shutterstock

ובאמת, לפעמים הלהבה באמת בוערת חזק אבל נכבית מהר. רבים יעידו כיצד אהבה פזיזה וטוטאלית מדי גרמה להם לבסוף לנזק ולשיברון לב. מה שמציגים לנו בדרמות הרומנטיות כאהבה מסחררת, כזו ששומטת את הקרקע מתחת לרגליים וסוחפת אותך אחרייך, בזמן שכל שאר החיים נשארו מאחור – בקולנוע זה אולי מתכון לסרט רומנטי שובר קופות, אבל במציאות, יש לא מעט מי שיעידו שמדובר במתכון ללב שבור.

"אם חושבים על זה, זה הגיוני", אמרה פסיכולוגית מערכות היחסים מדליין מייסון רונטרי למגזין ה-Independent בתגובה למסקנות הללו. "יש אנשים שנסחפים בהתלהבות הראשונית שבמערכת היחסים. מכאן נובע המושג 'אהבה היא עיוורת', ולכן ידוע שההתאהבות הראשונית היא אינה שלב שנמשך לאורך זמן רב. ברגע שבו זה נעלם, עלינו להסתכל על מה שנשאר בין שני האנשים, ואם אין שם חיבור מעבר לתשוקה, אז מערכת היחסים ככל הנראה תתפרק. כמו כן, יש סכנה בלהתאהב רק בצד אחד של בן אדם, בידיעה שזה לא יימשך לאורך זמן ושזה לא יציב, ועדיין לקוות שדברים יישתנו בהמשך. למשל, זוג שמתחבר באווירה מסיבתית, אבל כשילדים נכנסים לתמונה, אחד הצדדים לא מתכוון לוותר על אורח החיים הבלייני".

סוזן ווינטר, מומחית למערכות יחסים וסופרת מניו יורק, הסכימה עם דברים אלו. "קשה לשמר רגשות מופרזים, כמו גם את הבעתם הפיזית. התנהגות מסוג זה לרוב מוצאים בשלב "ירח הדבש", שלב קצר שאורכו נע בין שלושה לתשעה חודשים. אולם החיים והאתגרים שהם מציבים בפנינו יכולים להפוך למציאותיים מהר מאוד. זה השלב שבו אופיו האמיתי של בן/בת הזוג מתגלה. האדם שחשבתם שאליו נישאתם נעלם, וזה מתי שמתחילים לחוש חוסר שביעות רצון".

המומחיות מסכימות על כך שלכל כלל יש יוצא מן הכלל, ובמקרה הזה, ימים מיוחדים – כמו יום נישואין למשל, הם זמנים בהם מן הסתם אין סיבה לדאוג אם בני הזוג מראים אהבה "יתרה" זה כלפי זה.

צילום: shutterstock

"באופן כללי, אני חושבת שלחוש אהבה ולהראות אותה זה אל זה הם סימן חיובי", רונטרי אומרת. "יש הבדל בין להיות כל כך בעניין זה של זה שאתם מתעלמים מהסביבה ומההקשר החברתי, לעומת זוג שפשוט מראה הרבה מגע ורגשות זה כלפי זה". לפי רונטרי, "הסוג הראשון הוא זה שכנראה אינו בריא. הסוג השני הוא בסדר".

לפי ווינטר, סימנים נוספים שעלולים לסמן גירושין בעתיד הזוגי הם חוסר הערכה בקרב אחד מבני הזוג כלפי השני. "כמו כן, גם זוגות שנכנסים לשגרה, שלהיות יחד בשבילם הופך להרגל במקום להרתפקה מתמשכת של גילוי משותף", הצביעו החוקרים. "קל מאוד להפוך לשאננים. זה המקום שבו אנו מפסיקים להביא ערך מוסף למערכת היחסים, ומתחילים לקחת את בן הזוג שלנו כמובן מאליו – שני גורמי מפתח שעלולים להוביל לגירושין", אומרת המומחית.

חשוב לזכור, כמובן, שהחיים הרבה יותר מורכבים מכל זה. בתוך הסיטואציה, קשה לאבחן איזה סוג של חיבה הוא זה שיינתק אותך מהמציאות, יערער את חייך מהבסיס וסביר שיסתכם בגירושין – ואיזה סוג של חיבה הוא בדיוק זה שצריך כדי לשמור על נישואים בריאים וטובים. אולי העצה הכי טובה שכל מחקר וכל יועץ יכול לתת לכם, בנוגע לזוגיות שלכם, היא שתשארו תמיד עם אצבע על הדופק. שימו לב לאיך שאתם מרגישים, שמרו על תקשורת בריאה עם בני הזוג וגם עם הסביבה שלכם, ואל תשכחו שזוגיות היא לא הכל בחיים. מנקודת מוצא כזו, גם החיבה הכי מופרזת שיש לא תנתק אתכם מהקרקע, וממה שחשוב לכם באמת.

אהבהבעיות בזוגיותגירושיןזוגיות