אתם לא לבד: הריבים הכי גדולים (והכי מטופשים) של זוגות בחו"ל

הרעיון לטיול משפחתי או זוגי לחו"ל בדרך כלל קוסם לכל המשתתפים, אבל ברגע האמת הוא יכול תוך דקות ספורות להפוך לסיר לחץ. בין אם אתם כלואים בתוך רכב הדוהר על הכבישים המהירים של אירופה, או מטיילים ברחובות עמוסים של עיר רחוקה במרדף אחרי השופינג הכדאי ביותר  – תמיד מספיקה הערה לא במקום, או חוסר הסכמה, ומיד מתלהט ויכוח. תשאלו כל אחד שנסע לחו"ל – כולם רבים. בדרך כלל הריבים האלו נדחקים הצידה על ידי חוויות חיוביות יותר, אבל לא פעם הם מאיימים על הזוגיות כולה. כמה זוגות הסכימו לשתף אותנו בריבים הבלתי נשכחים שלהם, כדי לעזור לנו להבין למה זה קורה. או לפחות לעזור לנו להרגיש שאנחנו לא לבד.

"אם רק היה קונה לי בקבוק מים כשביקשתי ממנו…"

"אני ובעלי, יהודה, משתדלים לטוס לחופשה פעם בשנה, למרות שעכשיו זה מאתגר יותר עם 3 ילדים קטנים", מספרת יעל כהן-אלואה (36). "כמה חודשים אחרי שנולד הבן הבכור והנקתי, יהודה עשה לי הפתעה ליום הולדת – נסיעה ללונדון. חשוב לציין שליהודה יש נטייה מסוימת לקמצנות לפעמים, אז מילא שטסנו בלואו-קוסט, בשדה התעופה הייתי ממש צמאה מההנקה, אז ביקשתי ממנו לקנות לי בקבוק מים. הוא סירב בטענה שזה מאד יקר ושכדאי שאחכה עד שנגיע למלון. התעקשתי, אמרתי לעצמי: 'איזה יופי שיש לי כסף משלי (אחד החברים שלי הביא לי במתנה סכום כסף לנסיעה), הלכתי וקניתי לעצמי מים".

"מגיעים למלון, הוא מחפש את הארנק שלו – ולא מוצא. כנראה נפל לו במטוס או בשדה. אם רק היה מביע רצון לקנות לי מים ובודק איפה הארנק, היינו עולים על זה מיד. הארנק בסופו של דבר הוחזר לנו, כמובן בלי הכסף וכל מה שנשאר זה הכסף שקיבלתי במתנה. כל הנסיעה רבנו על מי אשם בזה".

והריבים האלה הם משהו קבוע שקורה לכם בחו"ל?

"אנחנו לא רבים הרבה, בעיקר עוקצים אחד את השנייה, אבל באותו טיול רבנו, כי זה ממש הצביע על הקמצנות שלו. היום כמובן אנחנו צוחקים על זה".

היית מעדיפה לטוס בלעדיו?

"ברור שעדיף לטוס איתו, הוא זה שיסחוב את כל המזוודות, ואנחנו בסופו של דבר אנחנו מאוד אוהבים לבלות יחד, אבל עכשיו למשל טסתי לבד, עם תינוקת בת 4 חודשים – זו הייתה עוד מתנת יום הולדת מבעלי".

 

 

"הלכתי לקנות קבוקים וכמעט פספסתי את הטיסה"

"בירח הדבש שלנו, בשדה התעופה, אמרתי לאילן, האיש שלי, שאני הולכת לקנות קבוקים לפני הטיסה", נזכרת יפית הוס (45). "בדרך לשם נתקעתי לשעה בחנות של 'קדס'. לפני 25 שנים זה היה להיט והיה זוג נעליים שמשך אותי בטירוף, עד ששכחתי מהטיסה".

"לא יאמן כמה כרזו בשמי שמחכים לי. אילן היה בטוח שנחטפתי או ננעלתי בשירותים או משהו אחר, התרוצץ וחיפש אותי בטירוף בכל השדה. בסופו של דבר נלחצתי מהקריאות, יצאתי מהחנות וכשבאתי אליו בחיוך, מבלי שידעתי מה קרה (הפרעת קשב וריכוז קלאסית), כמעט התגרשנו. הוא צדק לגמרי. בדרך לשם גם לא היה מקום לשבת אחד ליד השני, אז הופרדנו – בקיצור, אגדה. אנחנו נשואים 25 שנה, נוסעים לחו"ל כל כמה שנים ובדרך כלל לא רבים, אלא צוחקים על מצבים כמו זה, ומבינים שזה חלק מהחוויה. אגב, עד היום הוא משחרר אותי לכל מקום בכיף, חוץ מלקנות קבוקים".

 

"עצרתי אנשים ברחוב ושאלתי כמה זוגות נעליים יש להם בארון"

"הוויכוח התמידי שלנו הוא על נעליים", מודה מורן גנוסר (35), אמא לשניים. "אנחנו נוסעים הרבה לחו"ל, פעם, לפני הילדים, היינו נוסעים איזה 4-5 פעמים בשנה. אנחנו מאד אוהבים טיולים עם נופים וחופים ובדרך כלל לא רבים. הבעיה מתחילה ברגע שמגיעים לעיר, שם יש חנויות. בעלי היקר לא מבין למה אישה זקוקה לכל כך הרבה נעליים (לכי תסבירי לגבר שצריך את הנעל הנכונה מבחינת צבע/נוחות/גובה עקב וסגנון לכל לוק). אני בעצמי מעצבת אופנה וכבר 15 שנה לא קונה בגדים. חסכוני, נכון? אז אני מסבירה לו שיגיד תודה שזה רק נעליים. לפני כמה שבועות היינו בבודפשט. רכשתי שם 5 זוגות של סנדלים מתוקות והוויכוח הסלים עד כדי כך שעצרתי מספר בחורות ברחוב כדי לשאול כמה זוגות נעליים יש להן בארון, כדי להעביר נקודה (הן קצת נבהלו ממני, אבל הודו שלפחות 50-60 זוגות). זה תמיד קורה בחו"ל, כי זה הזמן היחיד שהוא איתי בסיבובים של חנויות".

וכמה זוגות נעלים יש לך בבית?

"האמת שאני לא ספרתי ואולי טוב שכך, אבל בטח בסביבות 100-150 זוגות".

 

למה אנשים כל כך אוהבים לריב בחו"ל?

אז מה קורה? איך זוגות שבדרך כלל מצליחים להתנהל נהדר בחיי יום-יום, מתהפכים כמו שניצל על המחבת הלוהט דווקא ברגעים שצריך להוקיר וליהנות מהם? ד"ר שרית סגל, פסיכולוגית קלינית ומדריכת טיולים בחברת "קרוז תור", ראש המרכז לחקר הפסיכולוגיה ויישומיה במכללת לוינסקי לחינוך, מסבירה: "הקלישאה הנפוצה היא שנסיעה לחוץ לארץ היא סוג של מבחן לזוגיות. משהו כמו 'אם יסתדרו בחו"ל- הם יסתדרו כל החיים. אם לא יצליחו להסתדר שם – כדאי שייפרדו עכשיו'. למרבה הפלא, יש משהו בקלישאה הזו".

על פי ד"ר סגל, הריבים הנוראיים האלו קורים בכל סוגי הנסיעות: לבד ועם חברים, בנסיעות קצרות, בנסיעות ארוכות, בנסיעות הרפתקניות או בנסיעות של בטן-גב, ואפילו בטיולים מאורגנים. אפילו שם, בטיול המאורגן, כאשר 'העילות' כמעט שלא קיימות – שהרי לא צריך להחליט שם כמעט שום דבר – בני זוג מצליחים לריב.

"בטיול לחו"ל באמת יש מבחן מסוים לזוגיות, כי דפוסים כמו תלות, עצמאות, שתלטנות ויכולת חברתית מתחדדים, כמו גם הפערים בין בני הזוג", מסבירה ד"ר סגל. אז על מה רבים? על הכל ועל כלום. בדרך כלל רבים על שטויות – היא רוצה עוד שופינג ולו נמאס, הוא רוצה לראות כדורגל או ללכת ברגל ולה מתחשק לנסוע, ואל תשכחו גם את הילדים הרבים ברקע ביניהם.

על פי ד"ר סגל, הפערים בין בני הזוג מתחדדים דווקא בחו"ל, קודם כל, כי הוצאנו סכום כסף גדול, חיכינו לחופשה הזו הרבה זמן, דמיינו אותה כהתגשמות חלומות וזוגיות, וזה לא מצליח. "בחו"ל גם המרחב האישי מצטמצם לגודל של מזוודה וחרדות הנטישה עולות ואז כל מריבה מקבלת פרופורציות מפלצתיות. אשליית ה'ביחד', אשליית האהבה שכביכול הופכת אותנו לאחד מתנפצת. וכל שטות כזו מדגישה את היותנו אנשים נבדלים, שונים, נפרדים".

ד"ר סגל מציינת מספר מוקדי החיכוך עיקריים:

קודם כל, כמובן – עניין הכסף. בחו"ל יש יותר הוצאות, כי אוכלים לרוב בחוץ, במסעדות או בתי קפה. האם להתיישב לארוחה מסודרת או לקחת צידה לדרך? כמה להוציא על ארוחה? מה חשוב יותר – אוכל גורמה או קניות שוות? אטרקציות? מתנות לאלה שנשארו בבית?

ציפיות חברתיות הן גם טריגר לריבים ועימותים: אם אחד מבני הזוג יוצר קשרים יותר בקלות, גם בבית, כאן הדפוס מתחדד ובן הזוג השני עלול לחוש חוויות קיפוח, חוסר יחס, ואף חרדת נטישה. זה יכול להתבטא, למשל, בכך שהוא רוצה רק אותה והיא רוצה חברת אחרים.

אי הבנות והרגשת תלות: בבית יש לנו כללים משלנו, בסביבה שאנחנו מכירים. למשל אם קבענו שניפגש בקניון, בבית אנחנו יודעים בדיוק איפה זה. בחו"ל פתאום מתגלה שלקניון יש כמה כניסות, כל אחת מהן פונה לרחוב אחר וכך כל אחד מבני המשפחה עומד במקום זר ומחפש אחרים.

זמן לעצמנו: גם בחופשה זוגית הכי מדהימה – זה לגיטימי להיפרד לכמה שעות. זה לא אומר שום דבר על הזוגיות שלכם, להיפך, מצביע על החוזק שלה.

נהיגה וניווטים: אחד נוהג והשני מנווט ואז מתחלפים? הלוואי וזה היה כל כך פשוט. העקשנות חוגגת ובמקום לשאול מישהו במקום בו ה-GPS חסר אונים, הוא מעדיף להמשיך לנהוג והיא רוצה לעצור לשאול הכוונה, או להיפך. וכמובן כל העימותים סביב – מתי העצירה הבאה?

אז מה אפשר לעשות? "להכיר בשוני ביניכם. כדאי לפרגן גם לשונות שבין בני זוג. וליכולת של בני הזוג ליהנות מדברים שונים מאלה שמהנים אותנו. פרידה למספר שעות מאפשרת למצות את הציפיות. להיות סלחניים ולהבין שכל אחד מכם מתלהב מאד ומצפה לטיול ולכן לא כדאי להרוס אותו עם ריבים מיותרים".

טיולים בחו"ל