כשכולם מסביב מתגרשים: איך אפשר לדעת אם התחתנת עם הבן אדם הנכון?

בשנים האחרונות נדמה שאחוז הגירושין בישראל, ובעולם בכלל, מרקיע שחקים, ויותר ויותר אנשים מחליטים לפרק את החבילה באמצע החיים ולהיפרד. הנתונים האלה, בין אם נודה בכך או לא, משפיעים על כולנו. בכל פעם שמתפרסמים סקרים ומחקרים של – 3 מתוך 5 זוגות מתגרשים, אנחנו מתחילים לספור מי סביבנו נשוי ומי התגרש, בודקים אם המספרים באמת נכונים, ומנסים להרגיע את עצמנו שזאת הגזמה, ושהמושג הזה, "גירושים", רחוק מאיתנו. בסופו של דבר כולנו, גם הציניקנים הגדולים ביותר, רוצים להאמין שאהבת אמת באמת קיימת ואולי רק טיפה מקרטעת בגלל ערימה של כביסה וילדים שצריך להקפיץ לחוגים.

כשזוגות נשואים שומעים כמה זה נפוץ להתגרש, הם מתכווצים ומדחיקים, ובצדק. מפחיד להסתכל על הבן אדם שלצידך ולחשוב שגם לך זה חלילה עלול לקרות. הרי יש ביניכם אהבה גדולה או לפחות הייתה. שניכם עמדתם יחד פעם, אולי אפילו לא מזמן, מתחת לחופה, מאושרים ומבושמים קלות. הבטחתם אחד לשנייה שתהיו שם בטוב וברע, ואפילו הופעתם על הרחבה עם ריקוד שהכנתם מראש. אז איך זה בכלל אפשרי לעזוב הכל באמצע החיים וללכת?

האם יש דרך לדעת מראש שהנישואים לא יצליחו?

כשהיינו ילדים הבטיחו לנו שאהבת אמת היא לכל החיים. אם זה נכון, אז למה באמת כל כך הרבה אנשים מתגרשים, והאם יש דרך לצפות את הפרידה מראש כדי להימנע משברון הלב הנוראי הזה? מחקרים רבים שעסקו בנושא הצביעו על תשובות לכאן או לכאן. יש כאלה שמצאו שנישואים בגיל צעיר מידי יובילו בדרך כלל לגירושין מכיוון ששני בני הזוג בחרו אחד בשנייה בשלב שהם עדיין לא מגובשים על עצמם, וסביר להניח שהאישיות, הטעם, והרצונות שלהם ישתנו לאורך החיים. מחקרים אחרים מצביעים על כך שלאנשים שחיכו יותר מידי זמן עם ההחלטה, והתחתנו בגיל מבוגר יחסית, יש סיכוי גבוה יותר להתגרש בגלל שהם כבר התרגלו ל"לבד" שלהם, ולכן יתקשו לקבל את העובדה שהאדם שלצידם "משבש" את השגרה והחיים שכבר בנו. כך או כך, כמו בהרבה מקרים אחרים, התשובות הן לא חד משמעיות.

"כשהיינו ילדים הבטיחו לנו שאהבת אמת היא לכל החיים. אם זה נכון, אז למהכל כך הרבה אנשים מתגרשים?"צילום: shutterstock

אם אתם חרדים לגורל הנישואים שלכם או שאתם עומדים להתחתן ומפחדים לעשות בחירה שגויה אולי זה יעזור: לפי הסופר והפילוסוף היהודי-אנגלי אלן דה בוטון, שכתב ספרים כמו "פילוסופיה – מדריך לאושר", ו"איך לחשוב אחרת על סקס" – אין טעם להשתגע או להרהר יותר מידי כי כולנו נתחתן עם הבן אדם הלא נכון בכל מקרה. למה? אם לסכם את זה בקצרה: מכיוון שכולנו פחות או יותר משוגעים. לפי הפילוסוף, אנחנו נראים נורמלים רק לאלה שאינם מכירים אותנו טוב, והבעיות אצלנו מתחילות להתעורר כאשר אנחנו מנסים להתקרב לאחרים. חלק מאיתנו סובלים מבעיות אינטימיות, לחלקנו יש נטייה להתעצבן מהר, וחלק מאיתנו לא סובלים שאנשים שאוכלים לידינו עושים רעשים מוזרים (אבל זה כבר סיפור אחר). העיקרון הוא, שלפני שאנחנו מתחתנים אנחנו לא ממש מתעמקים במורכבות ובפגמים שלנו, ואם הם עולים מידי פעם במערכות יחסים מזדמנות אנחנו פשוט נפרדים ממי שעורר בנו אי נוחות, ממשיכים הלאה ומאשימים את בני הזוג הפוטנציאלים בבעיות שנוצרו.  

לפי דה בוטון, כשאנחנו מכירים את האדם שאנחנו רוצים להתחתן איתו, אנחנו עושים כביכול שיעורי בית – מכירים את המשפחה והחברים שלו, מנהלים איתו שיחות עומק על הצבא, התיכון ו"ההיא ששברה לו את הלב" – אבל כל זה לא באמת מספיק. שני הצדדים חושבים שהם מכירים לחלוטין את זה שעתיד לזרוק בשארית חייהם מגבות מלוכלכות על הרצפה של האמבטיה, אבל זה לא נכון. אף אחד מאיתנו לא יודע באמת מיהו האדם שאיתו הוא מחליט לחלוק את חייו. מייאש? לא ממש. לטענת הפילוסוף ברגע שכולנו נתפקח ונבין שנישואים הם בסך הכל הימור מלא תקווה של שני אנשים שמחליטים  לאחד גורלות, יהיה לנו הרבה יותר קל בחיים. ונפסיק להתעסק בשאלות כמו – האם עשינו את הבחירה הנכונה.

תסתכלי לו בעיניים ותדעי? צילום: shutterstock

מערכות יחסים הן דבר מורכב, ולכולנו יש תקופות לא פשוטות בהן האדם שמולנו נראה לנו פתאום כמו זר גמור. זה לא אומר שהכל אבוד, וזה לא אומר שהאהבה מתה או שאי אפשר להציל אותה. זה רק אומר שאנחנו צריכים לעצור ולהיזכר. לא במי שבן או בת הזוג שלנו היו, אלא במי שאנחנו היינו פעם, לפני שהחיים הפכו להיות מורכבים. רוצים לדעת אם אתם נשואים לבן אדם הנכון? פשוט תעצרו רגע, תסתכלו לבן הזוג שלכם בעיניים ותחבקו אותו. אם תביטו טוב פנימה, תוכלו לזהות את זה שגרם לכם פעם להרגיש שאתם הכי טובים ואהובים בעולם. האהבה נמצאת שם מתחת לכל הלכלוך והאבק שהצטבר, אנחנו רק צריכים לתת לה מקום ולהפסיק לפחד. תיגעו בבן הזוג כמה שיותר. תניחו עליו ראש, תלטפו אותו באקראיות, תצחקו מהבדיחות שלו ובעיקר תשחררו את הכעס ותנסו ליהנות יחד מהדרך. בשביל זה התחתנתם לא?

בעיות בזוגיותגירושיםזוגיותנישואים