כך תעניקו את החיבוק המושלם: טיפים מדעיים שיעזרו לכם להתמקצע

מי מאיתנו לא צריך לפחות חיבוק אחד טוב במהלך היום? כזה שינחם ויכיל את כל הצרות שלנו, גם אם הן קטנוניות לפעמים – את זה שרבנו עם הבוס, את זה שבן/ת הזוג שלנו לא מבינים אותנו, ואת זה שצעקנו על הילדים ואנחנו מרגישים אשמים למרות שהכוונות שלנו היו בסך הכל טובות. זה אולי נשמע מוזר, אבל חיבוק טוב הוא הרבה יותר מסתם מגע. עצם ההישענות על מישהו והעובדה שאדם אחר הקדיש רגע להכיל אותך, יכולים לפעמים לשפר את כל ההרגשה ולהאיר את היום. נכון, לא מדובר בעניין של חיים ומוות או בצורך קריטי, אבל כולנו, גם המחוספסים והקשוחים שבינינו, מרגישים לפעמים שאנחנו חייבים חיבוק.

כדי לעזור לכולנו להתמקצע באומנות החמקמקה הזאת, החלטנו לתרום את שלנו לעולם ולבדוק מהי הדרך המושלמת לחבק מישהו. אספנו עצות מדעיות ושילבנו אותן עם טיפים של סבתות חמות והגענו לנוסחה המדויקת לחיבוק המושלם. אז תתחילו להתאמן, ככה עושים את זה:

כלל ראשון: זמן

למרות שלפעמים חיבוק שנמשך זמן רב מידי עלול להיות מביך ומעיק, חוקרים גילו כי חיבוק שנמשך 20 שניות הוא אידיאלי ויש לו אפילו השפעות כימיות על הגוף. בפרק הזמן של חיבוק כזה הגוף מייצר הורמון הנקרא אוקסיטוצין, המכונה גם 'הורמון האהבה'. חומר שיש לו השפעה מרגיעה על הגוף, תורם לבריאות הפיזית והנפשית שלנו ועוזר למנוע חרדה ודיכאון. אנחנו לא ממליצים שתעמדו עם סטופר ותספרו את השניות כי סביר להניח שהצד השני ירגיש שאתם סוגרים עליו וינסה להשתחרר מהלפיתה שלכם, רק תיקחו בחשבון שאם אתם מחבקים מישהו רק כדי לצאת מידי חובה, החיבוק שלכם פחות משמעותי עבורו.

 

צילום: shutterstock

 

כלל שני: תהיו בתוך הרגע

גם במקרה הזה כמו בהרבה דברים אחרים בחיים, מה שחשוב זאת הכוונה. אם אתם רוצים להציע תמיכה למישהו תהיו נוכחים באופן מלא ברגע ותרגישו את האנרגיה של האדם שמולכם. אל תבהו בתקרה, אל תציצו לטלפון שלכם ואל תדברו עם מישהו אחר. בחיבוק אמיתי יש משהו מדיטטיבי, סוג של זן שמנתק אותך מהמקום בו אתם נמצא ומהתחושות שאופפות אותך. אם אתם מחבקים מישהו ולא באמת רוצים  לעשות את זה, האדם שמולכם ירגיש את זה.

כלל שלישי: אל תכפו את החיבוק על האדם שמולכם

זה אולי יישמע לחלקכם קצת מוזר, במיוחד לאור העובדה שאנחנו חיים במדינה ים תיכונית עם אפס מרחב אישי – אבל לא כולם רוצים שיחבקו אותם. יש אנשים שמעדיפים להימנע ממגע כזה כי הוא גורם להם להתחיל לזוז בצורה רובוטית ומלאכותית ויוצר אצלם חוסר נוחות רציני. אם אחד מהקולגות במשרד שלכם עצוב ומדוכדך, יכול להיות שהלב שלכם אומר לכם לחבק אותו אבל לא בטוח שהוא ירצה בכך. הכלל הזה תקף לגברים ועל אחת כמה וכמה לנשים. גם אם אתם מלאים בכוונות טובות, חיבוק חייב להיות באישורו של הצד השני. יצא לכם להיתקל במושג "חיבוק בהסכמה" במהלך שיטוט ברשתות החברתיות ולא הבנתם את ההקשר? החיים האמיתיים הם ההקשר.

 

צילום: shutterstock

 

כלל רביעי: דעו את הרגע וזהו את הסיטואציה

שוב, לא כולם מרגישים בנוח להתחבק ולא כל סיטואציה מצריכה חיבוק. אל תהפכו למוזר של החבורה שלא יודע לזהות סיטואציות ומחבק בלי אבחנה. אם מישהי קצת מדוכדכת בגלל יום שיער רע זה לא אומר שהיא צריכה שיכילו אותה. איך יודעים מתי זה נכון? תסמכו על עצמכם. אם אתם לא מרגישים בנוח לגשת לאדם שמולכם ולחבק אותו, זה לא זה. אם תכפו את זה על עצמכם האדם שמולכם ירגיש שהחיבוק מלאכותי וזה סתם יהפוך למביך.

כלל חמישי: אל תפחדו לחבק

הכלל הזה לא סותר את הכללים הקודמים אלא משלים אותם. הורים לילדים מתבגרים לעיתים נרתעים ממפלצת מצבי הרוח הלא צפויה שניצבת מולם, ומפסיקים בשלב מסוים לחבק את הילדים שלהם. תנסו תמיד להזכיר לעצמכם שהנער או הנערה שעומדים מולכם הם אותם ילדים שהייתם נוהגים לנשק ולחבק כל הזמן כשהם היו קטנים. אל תוותרו על זה, גם אם הם לא מראים את זה הילדים שלכם צריכים את החיבוק המנחם והאוהב שלכם. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות אם תנסו לחבק אותם והם לא ירצו הוא שהם יגידו שהם שונאים אתכם ויטרקו את הדלת. זה לא סוף העולם, מתישהו הם ירצו שתקנו להם משהו ויצטרכו להתחנף אליכם. אותו הכלל תקף גם לבני/ות זוג, גם אם אתם מרגישים שמשהו במערכת היחסים התקרר אף פעם אל תפחדו לגשת לאדם שאתם אוהבים ולחבק אותו. מגע חם וחיבוק אוהב תמיד יכולים להפשיר את הקרח, גם אם לפעמים זה לוקח זמן.

צילום: shutterstock

 

כלל שישי: תחבקו הרבה את האהובים שלכם, הם צריכים את זה וגם אתם

תחבקו, תחבקו, תחבקו. החיים לא תמיד פשוטים, וכולנו צריכים את האדם הזה שיהיה אפשר להתרפק עליו. אתם לא חייבים להיות מסוג האנשים שמחבקים את כולם ומראים תמיד חום ואהבה לכל מי שסביבם, לא כולם מסוגלים להיות כאלו ולא כולם רוצים להיות בסביבתם של כאלו. תהיו האדם הזה עבור האנשים הקרובים אליכם, בין אם אלו חברים קרובים, משפחה או הילדים שלכם. החיבוק הזה יגרום להם להרגיש אהובים ולכם להרגיש מועילים.

אהבהחיבוקמגע