עלייה בבקשות לגירושין בעקבות משבר הקורונה

בחודש מרץ האחרון, כשהקורונה רק החלה להתפשט בעולם, סין, מקור ההתפרצות הראשוני,  כבר היתה עמוק בתוך המגיפה ובסגר. והמגפה, שלא פסחה כמעט על מדינה בעולם והסגר שפגע בכל תחום אפשרי השפיעו גם על המארג המשפחתי, יותר נכון על הפירוק שלו.

בכתבה שפורסמה בעיתון הנו יורק טיימס באמצע חודש מרץ דווח על עלייה של כ-25% במבקשי הגט בסין בלבד, כאשר הסיבה העיקרית היא 'שהות רבה מדי ביחד' שמן הסתם, הובילה לפיצוץ משמעותי במערכת היחסים.

"למעשה די ברור שעבור אחוזים ניכרים של הזוגות תקופת הקורונה הייתה תקופת מבחן לזוגיות." אומרת עורכת הדין איימי בכור-בוני " ללא שיגרה ממסכת, ללא עיסוקים חיצוניים אינסופיים, למרות שיש נטפליקס ואינטרנט, עדיין 24/7 של זמן זוגי ומשפחתי לא מבוטל הם מבחן. מי שלא רצה להסתכל בעיניים לזוגיות שלו שנגמרה זה מכבר הפעם, לא יכול היה להתעלם שכן זו הישירה אליו מבט"

עוד מוסיפה עו"ד בכר-בוני  "דבר ידוע אצל עורכי הדין לענייני משפחה כי חגי ישראל הם סיר לחץ, במיוחד פסח, חג ארוך בו המשפחה נמצאת ימים רבים ביחד גם עם החותנת. אז הפעם החותנת אמנם לא היתה ואי אפשר להאשים אותה, אבל ימים רבים מאד עברו על הזוגות ביחד ולכן צפויה עלייה קיצונית במספר המתגרשים"

עו"ד איימי בכור-בוני ועו"ד דגנית אלישיב

רוצים להתגרש, תקועים ביחד בבית:

אין ספק שלהיות תקועים ביחד באותו הבית עם הילדים לאחר שכבר התקבלה ההחלטה שמעוניינים לפרק את החבילה זה מצב לא קל, בלשון המעטה, אבל זה לא שיש הרבה ברירות כרגע, כשבתי המשפט עובדים במתכונת חירום ולא ניתן להגיש בקשות לגט באופן רגיל. ובכל זאת לא צריך להישאר סגורים זה עם זו ולתת לדברים להגיע לנקודת הרתיחה, כשאפשר להתכונן למצב החדש מראש. "בני זוג אשר המבקשים להיפרד בימים אלו יכולים להתחיל במפגשי שיחות זום יחד עם בעלי מקצוע אך הם יוכלו גם לחסוך את התהליך, אם יגיעו לבד להסכמות ביניהם ויגיעו בסופו לעורך דין מגשר לענייני משפחה כדי שזה יערוך אותם לכדי הסכם גירושין מקצועי" מסבירה דגנית אלישיב עורכת דין ומגשרת.  "חשוב שתיקחו את הזמן ותנסו לסדר ביניכם את הנושאים קודם כל" היא מוסיפה "הכי חשוב שתתייחסו למצב הנוכחי כמצב רגיל גם אם כרגע אין ידיעה בנוגע למקום עבודתכם, השאירו לכם עוגן של וודאות ותכננו סביבו. "

 

ומהם הנושאים החשובים שעליהם כדאי להחליט כבר עכשיו?

 

  • חלוקת זמני שהות ביניכם עם הילדים: ערכו מיפוי של לוחות הזמנים שלכם בעבודה אל מול הצרכים של ילדיכם. רדו לרזולוציה של אחריות בכל שעה לאחר המסגרת החינוכית כדי לייצר סדר וארגון במערכת המשפחה החדשה בטח בשלבים אלו כאשר חלק מהילדים חוזרים למסגרות הלימוד וחלקם נותרים בבית.  

 

  • נכסים מוחשיים משותפים שאינם מקרקעין (מטלטלין): דברו על כל הרכוש הנייד שיש לכם בבית וחלקו אותו ביניכם. במידה ואין הסכמה אחד מכם יערוך רשימה מסודרת של כל הציוד בחלוקה שווה לשניים. לאחר מכן השני יבחר את אחת הרשימות- מכיוון שאי אפשר לדעת מראש מי יקבל איזו רשימה, היא תחולק מלכתחילה שווה בשווה עד כמה שניתן. מצב זה מאפשר חלוקה מאוזנת של הרכוש

 

  • קופות גמל וזכויות פנסיוניות: ערכו רשימה של החסכונות, יתרות חשבונות הבנק, הלוואות וכל התחייבות פיננסית שלכם. טבלאות מסודרות יעזרו לכם לקהל תמונה על מצבכם הכלכלי ואפשרויות חלוקת הרכוש העתידית.

 

  • דמי מזונות הילדים. ערכו רשימת הוצאות הילדים בששת החודשים האחרונים: ביגוד, צעצועים, קוסמטיקה, חוגים, תרופות וכל הוצאה נוספת .אלו יהוו בסיס לקביעת גובה המזונות לילדים ובהתאם לשכר עבודתכם. 

 

"את הנתונים האמיתיים על אחוזי העלייה בבקשות לגט וכמות פירוקי השיתוף נוכל לראות רק בעוד כשנה שהרי התהליכים האלה ארוכים. אבל אם יבדקו נתוני הגשת התביעות לבתי המשפט ובתי הדין הרבניים אזי שתוך שלושה חודשים יהיה ניתן לראות את המספרים קופצים." מסכמת עו"ד איימי בכור-בוני

הכותבות:  עו"ד ומגשרת דגנית אלישיב ועו"ד איימי בכור-בוני  

***

ויש לא מעטות שעבורן הימים האלה הן גיהינום.  כשכולם בבית וגם האלימות נוכחת ביתר שאת. חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת