״מאישה נבגדת שפוחדת להישאר לבד מצאתי את הכוחות שהיו תמיד חבויים בי״

״התעוררתי הבוקר מוקדם ליום של שלווה, ניקוי ראש וחשבון נפש. יום שתמיד חששתי איך ומתי הוא יגמר, אבל משום מה השנה יש לי הרגשה קלילה יותר. הפצעים מתחילים להגליד, אבל מה שיותר חשוב לי זה ההשלמה".

הקטע הזה, שלא אופייני לרוח התקופה, לקוח מספרה הראשון והסוחף בכנותו של יונית כהן "המסע אל הלא נודע". כהן, מורה ליוגה ואשת עסקים ישראלית המתגוררת בסן פרנסיסקו, חושפת בספר הביכורים שלה סיפור שיכול להוות השראה עבור כל אישה. היא לא מפחדת לדבר על הפחד להודות בקושי להרות ולהביא ילדים לעולם, או על התסכול בלהיות בת זוג שננטשת שוב ושוב ע"י אותו בן זוג. בספרה היא מתארת איך היא מגיעה לנחלה עם עצמה ביוגה ובכתיבה שבה מעולם לא התנסתה קודם.

יונית כהן

את חובשת המון כובעים, אמא, אשת עסקים, מדריכה ליוגה, מה גרם לך לשנות כיוון ולכתוב ספר בגיל 47?

"'המסע אל הלא נודע' הוא סיפור על החיים ועל הבחירות שעשיתי בדרך. זה ללמוד להרפות בדרך הקשה ביותר, להתמודד עם הפחד הגדול ביותר שלי להיות לבד ולנווט בין קונפליקטים רבים בחיים. תמיד חלמתי לכתוב אך אף פעם לא העזתי. מצחיק אבל קיבלתי אומץ לכתוב אחרי שצפיתי בסרט ״נשים קטנות״. צפיתי בו בקולנוע ובהשראת הסרט כשחזרתי הבייתה לקחתי מחברת והתחלתי לכתוב. לא יכולתי להפסיק. זה זרם לי בצורה הכי טבעית ולפתע הייתי בעמוד 68. והכל בכתב יד עם עיפרון".

היום את במקום טוב, אבל את מתארת בספר המון קשיים שעברת בדרך אל הנחלה.

"במשך תקופה ארוכה בן זוגי ואני לא הצלחנו להוליד ילדים. אחרי שנים של ניסיונות בהפריה מלאכותית נולדו לנו תאומים בנים שאותם גידלנו באושר עד לאותו היום שבעלי שבר את הכלים והותיר אותי לבד. הייתי במדינה זרה עם תאומים בני 14 חודשים, ללא משפחה או תמיכה. ניסיתי שוב ושוב להציל את נישואיי ולהחזיר אותו הביתה, אך בכל 'ניצחון' שנחלתי והצלחתי להחזיר נכוויתי שוב ושוב. לבסוף גיליתי שנבגדתי שנים. לא הייתה לי יכולת לראות את השלט על הקיר שאומר שלבעלי יש אישה אחרת".

למה זה קרה לדעתך?

"הייתי נאיבית ועיוורת לאורך שנים ועשורים, מלאת בושה מהרעיון של גירושים. ניסיתי שוב ושוב להציל את חיי הנישואין ולרצות את בעלי רק בכדי להרגיש שוב נאהבת".

ואז עשית שינוי. איך זה קרה?

"מלבד קריירה משגשגת במשרה מאוד בכירה באחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים בעולם, הגשמתי חלום ופניתי לעולם הספורט. התחלתי ללמד ספינינג וקיקבוקס ואז פניתי ליוגה. דרך הבחירה לפנות אל עולם היוגה וללמוד להשלים ולקבל, למדתי בדרך הקשה לשחרר ולעזוב את בעלי, וכך מאישה מוכה שפוחדת להישאר לבד מצאתי את הכוחות שהיו תמיד חבויים בי והפכתי לאישה עצמאית שגידלה את תאומיה בארץ זרה רחוקה מכולם, לגברים קטנים שמלאו להם השנה 17 שנים".

התחלת עם קיקבוקסינג ועברת ליוגה? מה העביר אותך לקצה השני?

"בשנת 2011 עשיתי עלייה לארץ ושוב מצאתי את עצמי באותה דילמה כאשר בעלי סירב לבוא ולחיות איתנו בישראל. בניסיון למצוא תשובה לדילמה שלי, התכנסתי פנימה בעזרת מדריכת יוגה אישית שבאה לביתי שבתל אביב מידי שבוע. באותו הזמן המשכתי ללמד ספינינג וקיקבוקסינג אבל רק בעזרת היוגה הצלחתי להתחבר לקול הפנימי שבתוכי ולהתנתק מכל הרעש מסביבי והלחץ מהמשפחה והחברים. היוגה אפשרה לי לראות דברים בבירור ולהקשיב לעצמי וכך קיבלתי את ההחלטה הגורלית לחזור עם בניי לקליפורניה".

היום את מתנדבת ומלמדת נשים יוגה בחינם. מה את רוצה להשיג בזה? את מרגישה שאת משפיעה על נשים אחרות?

"המתנה הגדולה שניתנה לי בהופכי למדריכת יוגה בגיל 45 הובילה אותי לנחלה של שקט נפשי והשלמה, ואת אותה מתנה אני חולקת עם נשים שבאות אליי לשיעורים. אין יותר מהנה מללמד כאלו שאף פעם לא נחשפו ליוגה ולראות איך התפיסה שלהם משתנה בתום השיעור. אני מרגישה שיש לי המון השפעה, לגעת במקום הכי רגיש של אנשים ולעזור להם להיפתח".

מה עובר בנפש אישה כשהיא נעזבת ?ננטשת?

"הרגשת דחיה שהיא הרגשה מאוד קשה. הדימוי העצמי נחלש והתחלתי להאשים את עצמי ולשאול מה עשיתי, למה לא הייתי טובה מספיק, איפה טעיתי ואיך לא ראיתי את הנולד?'. בגדול את מאבדת את האמון באנשים, ביחוד אחרי שגילית עד כמה שלא הכרת את האדם שהיה הכי קרוב אליך".

את חושבת שאת קורבן של החברה? שיש סטנדרטים שהרגשת שאת חייבת לעמוד בהם ואז מרדת?

"לא בדיוק. אני לוקחת אחריות מלאה לכל מה שהתנסיתי בו ועל כל ההחלטות שלקחתי. כן, החברה יכולה להשפיע ואולי גם להכתיב, אך בסופו של יום זה בידינו לבחור. אני באמת האמנתי שמתחתנים רק פעם אחת בחיים ונשארים נאמנים אחד לשני עד ליום מותנו. אני מודה שעקב כישלון הנישואין נשאתי בליבי בושה לאורך שנים אך חלק מזה חבוי בהשקפה שלי ולאו דווקא באייך שחונכתי או בחברה והסטנדרטים שהיא מכתיבה. בסופו של דבר הדבר שהכי פחדתי ממנו, להיות לבד, הפך לדבר הכי טוב שקרא לה בחיים".

איך את תופסת מערכות יחסים כיום? חושדת או נותנת צ‘אנס?

"כיום אני נהנית מהרווקות והלבד ומעריכה כל רגע ורגע. אני יודעת בבטחה שיום יבוא ואני  אהיה בזוגיות וכשה יגיע זה יהיה הכי טבעי שבעולם ואורגני. אני חייבת להודות שבהתחלה יצאתי להמון דייטים והייתי צמאה לקשר אך לאחר המסע שלי בבית הספר ליוגה הבנתי שעליי קודם כל לעבוד על עצמי ולהגיע לשלמות לפני שאכניס מישהו חדש לחיי. התובנה שאף אחד לא ישלים אותי או יעשה אותי מאושרת מלבדי הייתה אחת התובנות הכי חשובות שקיבלתי".

למי את היית רוצה שהספר יגיע?

"הייתי שמחה לדעת שכל מי שצריכה השראה או נמצאת בצומת דרכים תקרא את הספר שלי. החלום שלי הוא שהספר יעזור לכמה שיותר נשים שאיבדו את כוחן הפנימי או את התקווה להיות מאושרות. כי לכולנו מגיע להיות מאושרים".

יונית כהן